Na začetku leta je Sarvshreshth Gupta, 24-letni analitik v investicijski banki Goldman Sachs, spoznal, da ne bo zmogel delati 100 ur na teden. Očetu je rekel: "Služba ni zame. Preveč dela in premalo časa." Marca je diplomiranec Univerze Pensilvanje, sicer rojen v New Delhiju, kljub očetovem nasprotovanju dal odpoved, poroča New York Times.
"Čez teden dni so ga prosili, naj se vrne, kar je tudi storil zaradi mojega prigovarjanja," je zapisal njegov oče. V Goldman Sachsu so medtem govorili, da je sam prosil, naj ga vzamejo nazaj. V oddelku za telekomunikacije, medije in tehnologijo je sprva delal za skrajšani delovni čas, ob vnovičnem prihodu na delo se je pogovoril s svetovalko za obvladovanje stresa.

Zaradi čedalje več dela je počasi podaljševal delovnike. 16. aprila nekaj čez polnoč je poklical očeta v Indijo. "Dejal je, da je preveč vsega, da ni spal dva dni, da ima jutri zjutraj sestanek s strankami, ki jim mora prestaviti projekt. Nadaljeval je, da je njegov nadrejeni slabe volje in da mora delati sam v pisarni. Bil sem besen. Prosil sem ga, naj vzame 15 dni dopusta in naj pride domov. Odgovoril je, da ga ne bodo pustili. Takrat sem mu rekel, naj da znova odpoved," je zapisal njegov oče. Odvrnil mu je, da bo delal še kakšno uro, nato se bo odpravil domov. Naslednje jutro ob 6.40 so ga našli mrtvega na parkirišču blizu njegovega bloka. Vrgel naj bi se s stavbe, natančen vzrok smrti bo pokazala obdukcija.
Več kot mesec dni so za smrt vedeli le domači in ozek krog sodelavcev. Vodilna v podjetju David Solomon in John S. Weinberg sta prišla v San Francisco na pogovor z zaposlenimi o uravnavanju zasebnega in službenega življenja. Imeli so majhno pogrebno slovesnost, na kateri je bilo jasno, da je bil priljubljen med sodelavci. Delal je dobro, mnogi so se nanj obrnili po nasvet.
"Užaloščeni smo zaradi smrti sodelavca in izrekamo sožalje družini. Upam, da bodo ljudje v težkih časih spoštovali želje družine po zasebnosti," so sporočili iz Goldman Sachsa. Oče je objavil svoja razmišljanja na spletu, a nato je umaknil zapis. "Družina trenutno ne želi dajati izjav za medije," je dejal. Dodal je, da so bili zapisi namenjeni žalujoči družini, da se je tako spopadel z bolečino.
Smrt 24-letnika je zadnja v nizu samomorov med mladimi bankirji, zaposlenimi na Wall Streetu v letu dni. Dva tedna pred prihodom novih pripravnikov je znova sprožila številna opozorila zaradi delovnikov Goldman Sachsa in drugih podjetjih na Wall Streetu. Prejšnji teden so našli mrtvega 29-letnega Thomasa J. Hughesa, bankirja v Moelis & Company. Pod vplivom drog se je vrgel s stavbe v Manhattnu. "Zelo trdo je delal in bil je pod velikim pritiskom," je povedal njegov oče za Daily Mail. "Ni imel prostega časa, nič ni užival. Vendar je službo sam izbral," je dodal. Po njegovi smrti so sprožili preiskavo.
Seveda je težko trditi, da je nekdo storil samomor zaradi službe, saj so lahko vzroki drugje, na primer družinske ali zdravstvene težave, depresija. Vendar so smrti zelo pogoste med mladimi zaposlenimi na Wall Streetu, o čemer priča tudi naslov članka februarja lani v Fortunu "Ali je na Wall Streetu epidemija samomorov?".
Wall Street je znan po veliki tekmovalnosti, a v zadnjem času številna podjetja trdijo, da spreminjajo delovnike. V Goldman Sachsu in v Credit Suisse so pozvali analitike, naj imajo proste sobote, naj med vikendom ne odpirajo spletne pošte. V Bank of America so priporočili štiri proste dneve med vikendom v mesecu, v JPMorgan Chasu poudarjajo, da mora biti prost en vikend v mesecu.
Ukrepe so sprejeli poleti 2013 po smrti 21-letnega praktikanta v Bank of America, ki je dejal tri noči zapovrstjo. Uradni vzrok njegove smrti je bila epilepsija. A zaradi rasti gospodarstva mladi bankirji znova delajo na polno, namesto v sobotah zdaj ob nedeljah in dolgo v noč. Podjetja pravijo, da jim skušajo pomagati z boljšo tehnologijo, in obljubljajo zaposlitev dodatnih analitikov.
Komentarji (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV