Cekin.si
Bo dovolj za začetek akademske kariere?

Kariera

Za šolnine ni recesije!

Ž.K.
21. 09. 2009 17.12
0

Naredili smo pregled šolnin po posameznih fakultetah. Kot kaže, želja po znanju in kosu papirja, ki naj bi prinašal večjo zaposljivost, ne pojenja. Šolnine za izredni študij ostajajo na enaki ravni, nekatere so se celo povišale.

Na fakultete dokončno prihajajo bolonjski programi, ki pa skupaj z recesijo niso premaknili cen šolnin nižje, nekatere so celo povišali. Tako pri ponudnikih zasebnega izobraževanja kot na univerzah. Tako se je na mariborski univerzi, kjer svojim članicam postavijo omejitve pri zaračunavanju šolnin za izredni študij, zgornja cenovna meja za strokovni visokošolski študij po bolonjskem programu zvišala za več kot 30 odstotkov, na 3.490 evrov, kolikor za vpis v prvi letnik računajo na fakulteti za zdravstvene vede, rekordna pa je tudi cena na isti fakulteti, in sicer za vpis v tretji letnik visokošolskega strokovnega programa, kar vas bo stalo 4.330 evrov. Če si resnično želite diplomirati iz nege v zdravstvu, boste ob 'silnih' zaslužkih, ki se obetajo tej panogi, 'zagotovo' zmogli tudi ta zalogaj.

Bo dovolj za začetek akademske kariere?
Bo dovolj za začetek akademske kariere?FOTO: iStockphoto

V Ljubljani so malce bolj prizanesljivi, saj boste za izredni študij zdravstvene nege odšteli le nekaj več kot 3.300 evrov na letnik. Očitno so cenjeni tudi delavci v športu, saj je potrebno za vpis k izrednemu študiju na fakulteti za šport, odvisno od programa, plačati med 2.900 in 3.050 evrov. 4.500 evrov sicer želijo na ekonomski fakulteti za konzorcijski študij, vendar gre tu za posebno obliko študija, pri kateri sodelujejo podjetja, ki največkrat tudi poravnajo vsaj del šolnine za svojega zaposlenega. Očitno pa izstopa Akademija za gledališče, radio, film in televizijo, ki se očitno zaveda že legendarno velikega zanimanja za vpis in za nekaj srečnežev je uvedla tudi možnost izrednega študija, seveda za plačilo skromnega nadomestila v višini 7.436 evrov. Le kdo jih ne bi dal v zameno za slavo, ki jo ta ustanova omogoča.

Najcenejši je izredni študij na Fakulteti za matematiko in fiziko, kjer za določene smeri računajo le 375 evrov na letnik. Pod 1.000 evrov so se spustili tudi na Fakulteti za elektrotehniko, kjer izredni študenti obiskujejo predavanja skupaj z rednimi študenti, zaradi česar je cena 918 evrov.

Univerza na Primorskem je šolnine za izredni dodiplomski študij umestila med 2.000 in 2.500 evrov. Podobno je na Univerzi v Novi Gorici, kjer je šolnina 2.000 evrov, razen za študijski program 'Digitalne umetnosti in prakse', kjer šolnina znaša 2.800,00 evrov za posamezni letnik študija.
Na Gea Collegu je študij podjetništva vreden 3.300 evrov na letnik, prav toliko stane študij medijev in novinarstva na Fakulteti za medije, Inštitut in akademija za multimedije (IAM) računa, da je znanje pri njih vredno 3.250 evrov na letnik. To je le nekaj cen, ki dajejo oris stanja na področju plačljivega dodiplomskega študija.

Zanimiv je tudi pogled na cene podiplomskega študija. Če pustimo MBA študije ob strani in pogledamo cenike naših univerz, zagotovo v oči zbode podatek, da med magistrskimi študiji, katerih cene se gibljejo med 2.000 in 5.000 evri zopet izstopa AGRFT, kjer je potrebno za prvi letnik odšteti 9.471,50 evra. Zakaj in kakšne so natančne cene drugih podiplomskih programov, si preberite jutri na cekin.si.

Ob planiranju izrednega študija ne pozabite, da boste ob uspešno opravljenem letniku, morali globo seči v žep zopet naslednjo jesen, zato se ne zaletite v študentske vrste brez finančnega načrta. Zgolj v razmislek: študentski kredit pri eni izmed bank, ki vam omogoča študij, v višimi 3.000 evrov pomeni, da boste morali vsak mesec iz svojega žepa banki plačati okoli 250 evrov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861