
Britanski obsojenci bodo po novem zakonu prejemali 5,8 funta na uro, kar je precej več kot do sedaj, ko so lahko maksimalno prejeli 9,6 funta na teden.
Sekretar britanskega ministrstva za pravosodje Kenneth Clark je pojasnil, da bodo zaporniki, ki bodo pristali na delo za polni čas, prejeli minimalno plačo. Ena izmed sprememb akta o delu zapornikov je tudi, da bi denar, pridobljen iz zaporniških plač, zbirali v fond, iz katerega bi finančno pomoč omogočili nekdanjim kriminalcem, ki bi se vzorno vedli vsaj dve leti.
Plan omenjenega programa je tudi, da bi nove zapore zgradili v bližini tovarn in tako olajšali zaporniško delo. Kaznjenci bi namreč lahko šli v „službo“ brez težav in v okviru omejenega dostopa.
Kaj pa naj bi zaporniki pravzaprav delali? Popravljali čevlje, reciklirali in vstavljali podatke v sistem za velika podjetja, kot je Cisco systems.
V Britaniji je 85 tisoč zapornikov in če bi vsi delali 40 ur na teden, bi njihov skupni proračun znašal okoli milijarde funtov. Delo med služenjem kazni pa bi jim vsekakor pomagalo pri iskanju službe na prostosti. Delo v zaporu sicer ne bo obvezno, bodo pa tisti, ki ne bodo delali, izgubili marsikatero ugodnost. Na primer televizijo v sobi in podobno.

Seveda so ideje Clarka kritizirane, saj naj bi zapor bil prostor za kazen, kjer je mogoče delati le za popolni minimum. Vendar pa Clark svoje ideje vztrajno zagovarja, ker bo po njegovem 40-urni delovnik zapornikom omogočil delo tudi po odhodu iz ječe. „Večina kaznjencev se v zaporu dolgočasi v brezdelju, kjer je vstajanje iz postelje le opcijsko,“ pravi Clark, ki je prepričan, da bo njegova reforma pomagala tako zapornikom kot na drugi strani vsem ljudem in državi.

Clarkove ideje naj bi zmanjšale tudi število povratnikov, saj jih bo delo v zaporu zamotilo in jim dalo nov zagon za normalno življenje po končani kazni. „Kaznjence moramo odvrniti od nadaljnjih kriminalnih dejanj in jim ponuditi možnost za normalno življenje brez prestopkov.“
Pravosodno ministrstvo bo spremenilo Akt o delu zapornikov iz leta 1996, tako da bodo zaporniki lahko tudi uživali sadove svoje plače. Delo v zaporu trenutno ni obdavčeno, so pa pogoste pobude o plačevanju davkov tudi iz zaporniških plač.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV