Cekin.si
vsako delo je častno

Kariera

Zaščitite svojo kariero pred staranjem

Ž.K.
28. 04. 2010 16.34
0

Kot kaže, bomo za spodobno pokojnino morali delati skoraj do konca življenja. Toda kako zaščititi svojo kariero pred učinki staranja ter se obraniti pred generacijami, ki prihajajo?

Nedavno smo se v družbi, v kateri smo bili generacijsko razporejeni ljudje med 20 in 40 letom starosti, šalili na račun nizkih mesečnih prejemkov in beseda je nanesla tudi na slavno skupino TNT, Alana Forda in Številko ena, največjega stripovskega skopuha vseh časov. Medtem ko se je večina omizja tresla od smeha ob citatih legendarnih stripovskih junakov, se je pri dveh mlajših udeležencih pogovora na obrazu izrisal velik vprašaj. Iz smeha smo poniknili v tišino in eden od dvojice se je končno opogumil in vprašal: "Kdo pa je Alan Ford?" Namesto da bi hitel z razlaganjem o pomembnosti teh skoraj literarnih junakov, sem obnemel in počasi dojemal, da je to čas, ko se je moja generacija dokončno poslovila od naziva mladi in perspektivni.
Prišli so novi in z njimi nova kultura, nov način razmišljanja, učenja, komuniciranja in predvsem dela.

vsako delo je častno
vsako delo je častnoFOTO: iStockphoto

Tu je generacija Y!

Znanstevniki so generacijo, rojeno od 1980 do leta 2001, poimenovali generacija Y. Hočejo fleksibilne službe, telekomunikacijo, možnost polovičnega delovnega časa oziroma možnost odhoda s trga delovne sile, ko je na prizorišču otrok. Visoko cenijo svoje sposobnosti in si želijo v službi takojšnega napredka. Zaposlitev in poklic so pripravljeni brez težav zamenjati. Po podatkih raziskav skoraj 100 % pripadnikov te generacije v razvitem svetu poseduje računalnik, skoraj 100 % jih poseduje mobilni telefon, primarni vir informacij je postal internet. Generacija Y rada dela, vendar je služba le sredstvo za služenje denarja, ki jim omogoča lagodno, varno življenje. Kariera ni na prvem mestu. Ne pričakujejo, da bodo dalj časa v isti službi, tudi menjavanje poklicev jim ne predstavlja ovir. Hkrati imajo velika pričakovanja od svojih nadrejenih. Od njih pričakujejo visoko izobraženost in obvladovanje novih tehnologij ter stalen razvoj.

Delo z računalniki
Delo z računalnikiFOTO: Reuters

Torej, kako držati tempo z novo generacijo in ohraniti svoj položaj?

Prednost starejših generacij so zagotovo izkušnje, praksa in poznavanje delovnega okolja. Toda stvari se danes spreminjajo s svetlobno hitrostjo. Če želite graditi kariero v sodobnem svetu, morate poznati sodobne oblike komuniciranja ter načine dela. Le tako boste uspeli.

1. Ne sestankujte brez potrebe
Sestanki v velikih sejnih sobah so že skorajda izumrli. Nadomestili so jih e-pošta, konferenčni klici, videokonference, socialna omrežja, SMS-sporočila in webinarji. Sestanke skličite le takrat, ko so nujno potrebni, in poskrbite, da bodo kratki in učinkoviti.

2. Premislite, če je službena pot res potrebna
Tehnologije, ki smo jih našteli zgoraj, lahko nadomestijo tudi ogromno poslovnih poti. Ne osmešite se pred šefom in sodelavci z razlaganjem, kako morate nujno na pot za nekaj, kar bo vaš sodelovec uredil prek Facebooka v petih minutah.

3. Bodite na tekočem
Sem vam zdi, da so vaši mlajši kolegi vedno hitreje od vas seznanjeni z novostmi v vaši branži? Ne čakajte na tradicionalni sejem, da se boste seznanili z novostmi. Uporabite Twitter, RSS, Facebook. Prijavite se v spletne skupine in forume, kjer poteka debata o vaši stroki, naročite se na spletne novice z različnih za vaš poklic pomembnih internetnih strani.

4. Usmerite se v prihodnost
Če se boste reševanja stvari lotili z besedami: "Včasih smo ...", to pri sodelavcih ne bo ustvarilo vtisa, da ste izkušeni, ampak stari. Na podlagi svojih izkušenj iščite nove poti. Veliko bolje bo, če kakšno izmed že obstoječih, vaši generaciji poznanih rešitev, na novo zapakirate in jo mlajši generaciji prodate kot novo.

5. Vzpostavite stik z novo generacijo
Na delovnem mestu se boste zagotovo počutili bolje, če boste vzpostavili stik z novo generacijo. Najlažje boste to storili na začetku, ko se vam pridruži nova mlada moč. Na nove sodelavce ne glejte z viška, ampak jim pomagajte. Družite se z njimi tudi med odmori in izven delovnega časa. Če se v svetu filmov, nanizank in računalniških igric nove generacije ne znajdete, se ob odmorih lahko pogovarjate o glasbi. Raziskave so pokazale, da naj bi se kar 30 odstotkov glasbe, ki jo posluša nova generacija, pokrivala z glasbo starejših generacij.

6. Pravila oblačenja
Z novo generacijo v podjetja prihaja vedno bolj svoboden način oblačenja. Spremljajte dogajanje okoli sebe, da ne boste zaradi strogega stila oblačenja obveljali za najbolj zadrtega ali celo nazadnjaškega. Če iščete zgled za oblačenje, je najbolje spremljati svoje nadrejene.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861