Raziskovalna hiša Mercer je objavila rezultate raziskave, v kateri so objavili, koliko dopusta in dela prostih dni posamezne države omogočajo svojim zaposlenim.

V raziskavi so upoštevali tako dopust kot dela proste dni oziroma praznike. Najbolje se godi delavcem v Braziliji in Litvi, ki so poleg koncev tedna prosti še dodatnih 41 dni. Zakonodaja namreč predpisuje najmanj 30 (Brazilija) oziroma 28 dni (Litva) dopusta. Med državami, ki najbolj cenijo počitek, so še Finska, Francija, Rusija in Velika Britanija. Najbrž ni presenečenje, da se najslabše godi kitajskim delavcem, ki imajo na voljo le pet dni dopusta letno. Skupaj s prazniki si Kitajci privoščijo le 16 dni oddiha letno. Dodatnih pet dni dobijo, ko dopolnijo 10 let delovne dobe. Na splošno na Kitajskem očitno cenijo izkušeno delovno silo, saj se po podatkih internetne strani PayScale, kjer objavljajo povprečne dohodke po državah, plača z delovno dobo strmo dviga. Tako imajo delavci z manj kot štirimi leti delovne dobe letno manj kot 10.000 evrov prihodkov, medtem ko naj bi tisti z več kot 20 leti delovnih izkušenj zaslužili tudi 80.000 evrov in več letno. Najvišje plače imajo v Šanghaju, sledita mu Peking in Guandong.
Na predzadnjem mestu seznama dopustniških držav je malce presenetljivo Kanada, kjer je počitku namenjenih 10 dni dopusta in devet dni praznikov.
Najbolj praznično razpoloženi so na Japonskem, kjer imajo kar 16 dela prostih dni.
Slovenci imamo zakonsko ureditev, ki nam garantira 20 delovnih dni dopusta, kar nas na omenjeni lestvici 41 držav uvršča na 31. mesto. Da nam le ni tako hudo, se lahko zahvalimo trinajstim prazničnim dnevom. Seveda le, če se ne ujamejo s konci tedna.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV