Najhitreje rastoča ekonomija ni Kitajska in tudi ne Indija, ampak ženske. Njihova skupna kupna moč bo namreč po predvidevanjih Svetovne banke do leta 2014 dosegla 12 bilijonov evrov, kar je petbilijonski dvig od njihovega trenutnega stanja. To pa je dvakrat več kot seštevek predvidenih bruto domačih proizvodov Kitajske in Indije v istem letu.

Vendar pa podjetja kljub temu ne izkoriščajo vseh njihovih potencialov, ki bi jih lahko. Raziskava, ki jo je opravila skupina Boston Consulting Group, je pokazala, da ženske v podjetjih v najboljšem primeru ne uživajo enakih pravic, pa tudi ne dolžnosti, v najslabšem primeru pa jih sploh ne zaposlujejo.
Ženske (ne)dostopnost finančnih storitev žali
Ne znajdejo pa se niti trgovci, ki jim očitno ni jasno, kako velik in hvaležen trg so vse bolj ekonomsko neodvisne ženske. “Trenuten način, kako podjetje ženskam ponudi izdelek, je, da vzamejo izdelek za moške in ga prebarvajo v roza,” razmere karikira partner v podjetju za poslovno svetovanje BCG Michael Silverstein, ki je tudi napisal knjigo Ženske hočejo več.
Ta je nastala na podlagi raziskave, v katero so vključili 12.000 žensk v 40 regijah po vsem svetu. Rezultati so pokazali, da so panoge, ki ženske daleč najbolj žalijo, finančno svetovanje in druge finančne storitve, kot so spletno bančništvo, vlaganja in zavarovanje. S tem pa industrije tvegajo odtujitev od najhitreje rastoče potrošniške skupine na planetu, pravi Silverstein.
Sanjski potrošniki

Ne glede na to, ali so zaposlene ali ne, pa so ženske tudi vse večji potrošniki, saj letno skozi njihove prste steče 14 bilijonov evrov za potrošne dobrine. Do leta 2014 naj bi ta številka narasla na 19 bilijonov evrov. Da ne gre le za razviti zahod, dokazuje primer Kitajske. Tudi tam so namreč mlade ženske odkrile svoje finančne sposobnosti, zaradi česar je domača poraba v tej državi v prvih devetih mesecih letošnjega leta kljub gospodarski krizi narasla za 15 odstotkov. V veliki meri so za to zaslužne mlade ženske pod 35. letom, je povedal raziskovalec kitajskega trga Shaun Rein. “Ženske so začele služiti vsaj toliko ali pa še več kot moški,” še trdi Rein.

Pojav steklenega stropa
V slabih novicah o nezaposlenosti v ZDA, ki jih je prineslo nedavno poročilo o statistikah glede delovne sile, je bila prav tako opazna naraščajoča pomembnost 'ženskonomije'. Prvič v zgodovini je namreč število zaposlenih žensk na enem največjih trgov na svetu skoraj enako številu zaposlenih moških. Do konca leta bo predvidoma ženska delovna sila celo presegla moško. To pa seveda ne pomeni, da ženske moškim lahko konkurirajo tudi na področju plač. Na vsak moški dolar ženske v ZDA zaslužijo samo 77 centov. Nič čudnega, glede na to, da moški zasedajo večino stolčkov izvršnih direktorjev in drugih vodstvenih položajev. “V večini velikih podjetij proizvajajo moški za moške,” pravi Silverstein. “Samo 38 od najvidnejših 400 ameriških družb vodijo ženske.”
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV