Nemški policisti so Corneliusa Gurlitta ujeli, ko se je iz Švice v München vračal s presenetljivo visoko vsoto denarja. Zadržali so ga in preiskali njegovo stanovanje. V njem je bila prava zakladnica slik največjih svetovnih umetnikov.
Sosedje so mislili, da gre za povsem običajnega starčka, ki živi povsem povprečno življenje. V normalnem blokovskem naselju se nikomur ni sanjalo, da stanovanje povsem skromnega Corneliusa skriva neprecenljivo bogastvo. Slike takšnih velikanov, kot so Pablo Picasso, Henri Matisse in Otto Dix. Kako so se lahko znašle v domovanju 81-letnika? Njegov oče je za Adolfa Hitlerja prodajal umetniška dela Židov, ki so jih nacisti sicer razglasili za ničvredna, a so z njihovo prodajo zaslužili zelo veliko in s tem denarjem financirali delovanje svoje stranke.
Med tem je oče nekatera dela, s katerimi je prišel v stik, očitno obdržal zase; sedaj pa se strokovnjaki ukvarjajo z raziskovanjem, ali so bile slike ukradene in kje ter komu bi jih v tem primeru morali vrniti. Gurlitt je sicer dejal, da se vsekakor strinja, da se vrne vsa dela, za katera se izkaže, da so bila ukradena; da pa bi rad obdržal slike, za katere se izkaže, da so bile res očetove. Oblasti so zaenkrat zasegle vseh 1400 del, Gurlitt pa je povedal, da pričakuje, da jih bo po letu dni preiskave nazaj dobil od 300 do 350.
Preberite si še, kako je 32-letnik s povsem normalno plačo dosegel, da mu ni več treba delati.
Komentarji (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV