Zgodba o skupini podjetnikov, ki ustvarja blagovno znamko Pokica, je navdušila kar veliko ljudi. Gre za pokovko, ki pa so ji dodali svojevrsten pečat edinstvenosti. Na pogovoru jih je gostil voditelj oddaje Štartaj, Slovenija! Matija Goljar.
Kako je sploh nastalo ime? Skoraj v en glas povedo, da so do njega prišli skupaj. Pokica je bila kot ime nekaj popolnoma logičnega, tako da se je to ime kar prijelo. Maja je za izgled embalaže povedala, da je narejena po njihovi zamisli. Želeli so namreč nekaj okroglega in puhastega. Ker je njihov prijatelj grafični oblikovalec z bogatimi izkušnjami, so ga prosili, naj jim pomaga ustvariti prav poseben videz, ki bo potrošnikom všečen in jim bo ostal v spominu. Tudi vrečko so želeli prav posebno, saj so hoteli, da lahko na površini stoji samostojno.
Vse to pa stane. Ti podjetniki sicer imajo srečo, da so del izredno uspešnega in v svetu prepoznanega projekta, tako da jim ni treba vlagati veliko denarja v marketing. Toda: nimajo vsi tolikšne sreče in tudi oni se bodo nekega dne znašli na trgu prepuščeni sami sebi. Takrat pa bodo morali vložiti denar v marketing.
Na vse to opozarja Nataša Simčič, direktorica sektorja za kreditne analize pravnih oseb pri NLB. Poudarja, da je marketing zelo pomemben in da morajo podjetniki del zaslužka namenjati tudi temu. A veliko je takih, ki na to pozabljajo in tem stroškom sploh ne namenjajo pozornosti.
Vsem podjetnikom pri poslu svetuje previdnost, ki pa ne pomeni tega, da si ne upajo tvegati in se razvijati. Morajo pa biti seznanjeni z različnimi tveganji, ki na trgu prežijo na podjetnike.
Sama pravi, da so se pri banki najprej postavili v obrambni položaj, ko so podjetniki Pokice prišli k njim. Zakaj? Želeli so le finančna sredstva za nakup stroja. A bančniki so se spraševali, kaj pa bo šlo v stroj in kakšen bo izdelek. Kje so surovine? Kako varni in zanesljivi so njihovi dobavitelji, ki so jih odkrili v Franciji? Če ni pravih surovin za izdelavo produkta, potem je nabava in financiranje stroja popolnoma nesmiselna. Bančniki so se spraševali tudi o tem, kako dolgo bodo podjetniki prejemali surovine enake kakovosti, tako da bodo lahko potrošnikom ponujali vedno enake kokice, ki se po kvaliteti ne bodo spreminjale. Podjetniki so dejali tudi, da so vrsto koruze, ki je niso odkrili v Sloveniji, že posadili na svoji zemlji.
Simčičeva opozarja, da številni podjetniki in podjetja pozabljajo na pomembnost obratnega kapitala. Meni, da je rešitev vzdržnost na dolgi rok. Če danes ne boste imeli vizije, kako boste uravnavali denarni tok, potem boste imeli težave, opozarja. Podjetniki morajo imeti rezervo za nenačrtovane izpade ali tveganja, vse to pa morajo vračunati v ceno izdelka. Sicer dodaja, da mora biti podjetnik res nadčlovek, da zazna resnično vsa možna tveganja, a kljub temu opozarja, da se je treba potruditi in dobro zavarovati pred vsem, kar lahko gre narobe.

Ali so kokice sploh zanimive za naš trg, saj gre za pokovko, ki jo vsi poznamo že od malih nog in jo sami pripravljamo doma. Tomaž Wirth, namestnik vodje nabave, Spar Slovenija, je tu izpostavil izredno zanimivo stvar - na primer čipsa imamo na stotine vrst, a pokovka je le ena. "Čips je v kapitalizmu, kokica pa je ostala v socializmu," se je pošalil, a s tem razkril tudi zelo resničen pogled na situacijo. Ta kategorija ima velik potenciala, je dodal in poudaril, da so jo potrošniki do sedaj dojemali kot nekaj, kar se pač ni razvijalo.
Kljub temu gre za nekaj, kar si ekipa Pokica ni sama izmislila. A gre za inovativen pristop k že znani stvari. Podjetniki pa kupcem ponujajo nove stvari. In z novostmi ne smejo zaspati. Morajo se širiti in ponujati potrošnikom, katerim morajo prisluhniti in jih poslušati, nove stvari. Gre za domišljijo in to, koliko si nekdo upa nekaj narediti.
Več v dodanem videu. Vabljeni k ogledu!
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV