Ekipa raziskovalcev Instituta Jožef Stefan (IJS) pod vodstvom mladega raziskovalca Luka Suhadolnika je bila izbrana za podporo v okviru evropskega programa Climate-KIC RIS Accelerator. Štiričlanska ekipa je prepričala z idejo za ustanovitev start-upa PurBox, ki se bo ukvarjalo s čiščenjem odpadnih vod na učinkovitejši in cenejši način.

Podpora vključuje program mentorstva in do 15.000 evrov finančne podpore za stroške, povezane z dodatnim razvojem ideje in spoznavanjem potreb trga. Po pojasnilih Suhadolnika jim bo sprejetje v pospeševalnik omogočilo hitrejšo izdelavo večjega prototipa ter izobraževanje na področju podjetništva in varovanja intelektualne lastnine. "S pomočjo projekta si obetamo tudi lažje povezovanje z različnimi partnerji. Obenem pa pomeni tudi priznanje našemu delu ter dobro smernico za nadaljevanje ambiciozno začrtane poti."
Ekipa razvija fotoelektrokatalitične čistilne naprave
Na odseku za nanostrukturne materiale IJS razvijajo fotoelektrokatalitično napravo za čiščenje vode in zraka. Fotoelektrokataliza je eden od naprednih oksidacijskih postopkov, ki je zaenkrat na stopnji laboratorijskih raziskav, ima pa po besedah Suhadolnika velik potencial za zelo široko uporabo. V skupini so se osredotočili na razvoj novih izvedb fotoelektrokatalitičnih naprav, ki so enostavnejše in cenejše za izdelavo.
Čistilno napravo poleg nanocevk titanovega dioksida sestavlja tudi ohišje ter vir svetlobe, za kar uporabljajo UV-luči. Med osvetljevanjem nanocevk s svetlobo pride do fotokatalitične reakcije, pri kateri nastajajo hidroksilni radikali, ki oksidirajo vse organske molekule. Tehnologija je uporabna tako za čiščenje zraka kot vode. Na okolju prijazen način brez dodajanja kemikalij razgradi organska onesnaževala.
Rešitev je po besedah Suhadolnika zanimiva za vse, ki imajo odpadne vode z organskimi onesnaževali, tudi za proizvajalce različnih čistilnih sistemov za čiščenje zraka. "Predvidevamo, da je največ možnosti za uporabo kot modul pri kateri od gospodinjskih naprav, kot je denimo čiščenje vode v pralnem in pomivalnem stroju ali čiščenje zraka v klimatskih napravah. Pa tudi za razgradnjo specifičnih odpadnih voda, ki so močno onesnažene, ali kot ena izmed končnih stopenj čiščenja različnih odpadnih voda, ki gredo najprej na čiščenje na biološko čistilno napravo," je dejal.
Največji izziv iskanje primernega partnerja in izdelava večje naprave
Temeljnim raziskavam bo sledila izdelava in optimizacija večjih naprav in njihovo testiranje na realnih odpadnih vodah. Večja naprava bo namreč bolj učinkovita od tistih, ki so jih izdelali do sedaj in bo primerna za večje pretoke čiščenja, je pojasnil Suhadolnik. Šele ko bodo izdelali večjo napravo ter našli primernega partnerja, s katerim bi razvijali in implementirali čistilni sistem pri predelavi njihovih odpadnih voda, pa bodo lahko ustanovili spin-out podjetje. Njihov začetni cilj je slovenski trg, dogovarjajo pa se tudi za sodelovanje z instituti in podjetji v sosednjih državah.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV