Cekin.si
Vemo, da večina o tem ne želi razmišljati, a dejstvo je, da se lahko zgodi ... razmislite o tveganjih in ustvarite varnostno mrežo, ki bo vas in vaše najbližje ujela in zaščitila pred najhujšim.

Štartaj, Slovenija!

Kaj se bo zgodilo z mojo družino, če zbolim in ne morem več delati?

M.M.
21. 11. 2017 10.12
0

Kako je biti podjetnik? Fantastično, pravijo vsi, a če zboliš ... nastopijo težave. 

"V primeru začasne nezmožnosti za delo zaradi bolezni ali poškodbe, ki ni povezana z delom, ali zaradi poklicne bolezni ali poškodbe pri delu imajo zavarovanci pravico do nadomestila plače v breme delodajalca od prvega delovnega dne zadržanosti od dela, v breme Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) pa od 31. delovnega dne zadržanosti od dela." 

In tudi: samostojni podjetniki imajo pravico do nadomestila plače med začasno zadržanostjo od dela v breme ZZZS "od prvega delovnega dne zadržanosti od dela zaradi presaditve živega tkiva in organov v korist druge osebe, posledic dajanja krvi, nege ožjega družinskega člana, izolacije in spremstva, ki ju odredi osebni zdravnik, zaradi poškodbe pri delu ali poklicne bolezni, nastale pri izvajanju aktivnosti iz 18. člena zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju ter v primerih darovanja krvi na dan, ko prostovoljno darujejo kri". 

Kot vidite, je življenje podjetnika v Sloveniji tvegano. Zato se je dobro na vse nenačrtovane izpade dohodkov temeljito pripraviti. 

Znano je, da samostojni podjetniki delajo tudi, ko zbolijo. A kaj, ko ne gre za prehlad, virozo in podobno, temveč za hudo in dolgotrajno bolezen ali poškodbo? In kaj storiti, ko je od zaslužka samostojnega podjetnika odvisna cela njegova družina? Kaj, če se zgodi celo najhujši scenarij – smrt? 

To so vprašanja, na katera samostojni podjetniki na žalost morajo odgovoriti, pa čeprav gre za zelo mučne teme. 

Čas, ko zaradi bolezni ne morejo delati, za podjetnike pomeni izpad dohodka, do nadomestila, ki ga krije ZZZS, pa so upravičeni le, če bolezen traja dlje kot 30 delovnih dni, kar je pravzaprav 40 koledarskih dni.

Vemo, da večina o tem ne želi razmišljati, a dejstvo je, da se lahko zgodi ... razmislite o tveganjih in ustvarite varnostno mrežo, ki bo vas in vaše najbližje ujela in zaščitila pred najhujšim.
Vemo, da večina o tem ne želi razmišljati, a dejstvo je, da se lahko zgodi ... razmislite o tveganjih in ustvarite varnostno mrežo, ki bo vas in vaše najbližje ujela in zaščitila pred najhujšim.FOTO: iStock

Kaj torej storiti, da zaščitite sebe in družino?

Ves čas načrtujte in predvidevajte možne scenarije. Pri tem si ustvarjajte varnostne mreže, ki vas bodo pri padcu ujele in zaščitile vas in vašo družino pred popolno finančno katastrofo. 

Ovrednotite tveganja in škodo, ki bo posledično nastala. Razmislite, koliko denarja lahko vložite v tkanje varnostne mreže. Razmislite, ali se lahko zavarujete, privarčujete za črne scenarije, vložite denar ali pa ga vložite v nove poslovne projekte, ki lahko tečejo tudi brez vas. 

Tako so razmišljali tudi prijatelji, ki ustvarjajo blagovno znamko Viny&Greta. Odločili so se, da bodo odprli restavracijo, ki jo bodo čez nekaj časa v vodenje predali nekomu drugemu. Prav tako ves čas iščejo nove izzive, pri tem pa ves čas predpostavljajo možne scenarije tveganja, na katere želijo biti pripravljeni.  

Kaj bo ustrezalo vam, boste morali odkriti sami oz. s pomočjo strokovnjaka, ki bo svetoval možne rešitve. A s tem nikar ne odlašajte. Res je mučno razmišljati, kaj bi bilo, če bi vas doletela huda bolezen ali celo smrt, toda kljub temu razmislite, kako boste zaščitili svoje najdražje. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861