
Vsak podjetnik se srečuje z veliko napakami in testi, za katere ni nujno, da so vedno pozitivni. Danes, ko pogledam nazaj, je ena takšnih mojih napak, da ko sem predstavil svoje pivo za uradno prodajo, prej nisem pričel z izobraževanjem kupca. To me tepe še danes. Tukaj se omejujem na širše Zasavje in informiranje o pivu.


Mnogo je še tovrstnih zgodb in anekdot, da pa ne skrenem s poti, zdaj zares o degustaciji oz. okušanju piva. Prav zaradi te napake, kot je premalo informiran kupec, sem se odločil to popraviti in pivo v Zasavju čim bolj približati ljudem. Obenem pa od njih slišati komentarje na okušanje piva, ki bo šlo naslednje v proizvodnjo.
V naslednjih odstavkih vam bom poskušal na kratko orisati okušanje piva.
Uvodoma obiskovalec na degustaciji sliši, kako pivo nastane in kje se vari pivo. Predstavitev opreme, opis postopka in surovine. Zatem se predstavi kratko zgodovino piva in opis stilov piva. Na koncu sledi še najbolj pričakovani praktični del – degustacija.

Vsekakor priporočam – glede na stil piva – tudi primeren steklen kozarec. Pri nas degustiramo v kozarcu oblike snifter – načeloma za močnejša piva (imperial stout, double ipd.). Prednost tega kozarca je tudi v tem, da lažje pogrejemo pivo, če je premrzlo.

V prvem koraku si ogledamo barvo piva, tako da privzdignemo kozarec proti svetlobi in ocenimo barvo, motnost in peno. Barvo se na tekmovanjih oz. po klasifikaciji ocenjuje na podlagi SRM Standard Reference Method.
V naslednjem koraku pivo malo zavrtimo, tako da vzbudimo skrite arome in obenem obudimo peno piva. Takoj zatem sledi zaznavanje arome piv. Priporoča se nekaj kratkih vdihov in zatem en močnejši vdih.
Po oceni arome piva sledi težko pričakovani korak, ko lahko naredimo požirek piva. Z manjšimi požirki ocenimo okus ali občutek v ustih. Okus v ustih lahko opisuje tudi, kakšno teksturo ima pivo. Visoko alkoholna piva imajo lahko npr. topel občutek. Razlika med pivi se pojavi tudi v stopnji karbonizacije, kar opazimo v tem koraku (eno izmed bolj karboniziranih piv je pšenično pivo).
V zadnjem koraku sledi še ocena pookusa piva. Konec je lahko sladek, grenak ali kaj drugega. Odvisno od stila piva.
S tem pristopom želim približati kulturo pitja piva, da ni vedno nujno po prvem požirku: pivo mi je všeč ali pa ne. Prav tako, da so za različne priložnosti, družbo tudi različna piva. Obenem pa od obiskovalcev dobim tudi povratne informacije glede testnih piv, ki bodo šla v nadaljnjo proizvodnjo.
Je pa seveda tudi pri okušanju piva tako, da več kot vadiš, boljši si. Je pa treba že na začetku biti odprt za nove okuse!
V primeru, da to počnete sami, priporočam primerjanje svojih zaznav z ostalimi pivoljubci na portalih, kot je beeradvocate ali ratebeer.
Če koga zanima udeležba na takšni degustaciji, ga prijazno vabim v naše krasno Zasavje, ki ga lahko predhodno združimo z ogledom rudarskega muzeja in nato degustacijo piva.
Bodite na rekočem: FB stran, www.pivovarna-knap.si renee@pivovarna-knap.si b: Zasavski Pivovar
Naslednjič se beremo zadnjič, beseda več o načrtih in razvoju!

* Ministrstvo za zdravje opozarja: Uživanje alkohola lahko škoduje zdravju.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV