Pogovarjali smo se z novo voditeljico oddaje Štartaj, Slovenija!, ki se jeseni vrača na POP TV. Maša Pavoković je vsestranska. Pravi, da so njen navdih mladi, in sicer njihova iskrenost in želja po učenju. Kakšna pa je Maša?
Maša, na "sceni" ste že zelo dolgo. Kako se je zgodilo, da iz glasbenih voda, projekta Ziferblat Ljubljana in podobno, zaplavate v Štartaj, Slovenija! vode?
Če na glas preberem vaše vprašanje, se tudi sama podobno vprašam. Že od 18. leta, ko sem začela delati, sem svobodnjakinja. Ne vem čisto zares, kaj je to redna služba. Čeprav sem v nekatere projekte, ki jih delam, vpletena tudi več kot 5 let. Najbrž sem tako dolgo zdržala ravno zato, ker imam z različnimi projekti možnost, da delam z različnimi ekipami, da menjam delovno okolje in hkrati s tem dobivam zagon. Vsak projekt je nova preizkušnja, s katero se naučim veliko stvari za naprej. Od tega, kako je voditi lokal, kako voditi skupino šestih ljudi in jim vsak mesec nakazati plačo, kako postati dober vodja, do tega, da izpiliš komunikacijo blagovne znamke na tržišču in podobno.
Nekateri menijo, da za umetniško ustvarjanje ne potrebujejo poslovne žilice. Je to res?
Precej odvisno od tega, kaj je cilj tvojega umetniškega ustvarjanja. Zagotovo je poslovna žilica potrebna takrat, ko želiš svojo idejo razširiti med večje število ljudi, morda imeti od tega finančno korist. Seveda je pa tudi dobro, da si priznaš, če te žilice nimaš in potem zaupaš nekomu, ki jo ima.
Kako se posel prepleta z umetnostjo? Koliko birokracije je v umetnosti – še posebej v glasbenem svetu?
Prvi odgovor je preveč. Glasbeniki bi morali ustvarjati glasbo, menjati strune in se posvetiti temu delu, a jih žal birokracija lovi za rep. Že kot mlad, nadobuden bend moraš imeti za sabo pravno osebo, če želiš, da ti organizator plača honorar. Saj ga mora plačati na račun. In tako se potem vse začne.
Ste menedžerka skupine Koala Voice. Kakšne so vaše naloge?
Prva naloga je skrb za rast in razvoj skupine, poslovna koordinacija, načrtovanje aktivnosti za prihodnost, iskanje podpornikov skupine in podobno. Prav tako opravljam v skupini še delo bukerja, tako da je tukaj še dnevna komunikacija glede koncertov, pogodbe, izplačila. Potem se znajde še promocija. Skratka, ni mi dolgčas.

Kako boste pridobljeno znanje in izkušnje prenesli v projekt Štartaj, Slovenija?
Tako kot je glasbenik nepopisan list v javnosti, je podobno tudi s produkti. Govorimo o blagovni znamki. O občinstvu, ki ga produkt nagovarja. O sporočilnosti. O načinu komunikacije. In stvari so bolj prepletene, kot se zdi na prvi pogled. Zato so mi zgodbe mladih podjetnikov domače. Prav tako vem, kaj pomeni, da se moraš pozicionirati in predstaviti v svetu, ki je že tako prenasičen. Treba je povedati zgodbo na način, da te opazijo.
Opazila sem vas tudi na TEDxLjubljana. Iz vaših besed je bilo jasno, da ste "človek akcije". Ali lahko svetujete, kako se lotiti podjetniške ideje?
Vsaka zgodba se razlikuje in ima lahko drugačen začetek. Je pa pri vseh skupno to, da je treba imeti pogum, dovolj močno željo in predvsem verjeti vase. Ljudje smo družabna bitja. Zato je moj nasvet ta, da je vedno treba vprašati: Kaj pa ti počneš? Nikoli ne veš, kdaj spoznaš fotografa, pa strokovnjaka za družbena omrežja ali pa vrtnarja, ki lahko priskrbi super sceno za snemanje. Zdi se mi, da je treba zadihati in se odpreti za ideje in dobiti čim več kontaktov, ker smo v množini močnejši.
Iz vaše izkušnje: kako prepričati, da je prav vaša ideja (izdelek) odlična in da ji stranke/potrošniki/uporabniki/investitorji morajo prisluhniti?
Najprej moraš prepričati sebe. Potem pa za druge izoblikovati le nekaj stavkov, s katerimi poveš, kaj počneš. Če verjameš v to, ti bodo verjeli tudi drugi.
V Štartaj, Slovenija! bodo podjetniki predstavili svoje produkte. Kako pomembna pa je zgodba produkta oz. podjetnika? Ali po vašem mnenju kupci iščejo le produkt kot tak ali morda več kot to – kako je bil produkt ustvarjen, zakaj ga je podjetnik začel ustvarjati, zakaj se je podjetnik odločil za posel, kakšen je njegov odnos do sveta, ekologije ...
Zgodba je pomembna. Sploh ko se pojaviš na tržišču s produktom, ki ima že podobne "brate in sestre" na policah. Zgodbe si zapomnimo. Zapomnimo si embalaže, ki pripovedujejo. Če ti to dvoje uspe povezati, je to že nekaj izjemnega. Če vemo, da je nekaj skuhano po tradicionalnem receptu, nas bo beseda tradicionalno bolj prepričala kot karkoli drugega. Prav tako dobre stvari potujejo od ust do ust in ta reklama je največ vredna. Morda potrebuje malo več časa, a vendar.
Kako pomembna so v poslu družbena omrežja, vlogi in podobno?
Meni se zdijo zelo pomembna, ker se ukvarjam s publiko, ki uporablja te kanale komunikacije, in je to način, da predajam sporočila. Spet nekdo, ki naslavlja občinstvo, ki ga lahko doseže drugače, mogoče omrežja potrebuje, vendar je lahko na njih prisoten z manj energije, a še vedno konstanten. Fino je imeti ob tem tudi spletno stran.
Za konec morda kratko sporočilo podjetnikom nove sezone Štartaj, Slovenija! ...
Pravijo, da z učenjem ohranjamo naše možgane mlade. Naučimo se vsak dan nekaj novega in sprejmimo nova znanja.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV