Znova vas vabimo k ogledu pogovora o podjetništvu. Voditelj oddaje Štartaj, Slovenija! Matija Goljar je gostil podjetnike Viny&Greta ter strokovnjake, ki so opozorili na nekatere pasti.
Vsi trije, ki ustvarjajo blagovno znamko Viny&Greta, so bili v preteklosti visoko na lestvici zelo pomembnih podjetij. Imajo bogate vodstvene izkušnje, tako da je marsikoga presenetilo, da so se odločili za samostojno podjetniško pot. A to celotno znanje, ki so si ga pridobili skozi dolga leta v korporativnem svetu, so zdaj prenesli v svojo samostojno pot.
Gregor Bulc pravi, da imamo v Sloveniji res raje varnost, a sedaj smo že bolj dovzetni za samostojne poti. Potrebuješ znanje in pogum, prav tako moraš imeti prave ljudi, ki ti lahko svetujejo. Je pa še en zares pomemben pogoj: moraš sprejeti tveganje. "Če nekaj narediš narobe, moraš vstati in peljati zgodbo naprej," pravi Gregor.
Andrej R. dodaja, da je dobro tudi, da imaš že urejeno eksistenčno vprašanje. Zamislite si namreč, kako je nekomu, ki nima absolutno ničesar (prihrankov, mesečnih prihodkov, stanovanja ...), da skoči v posel, kjer so še dodatna tveganja.
Glede na to, da okoli 80 odstotkov podjetniških idej propade, je kar težko začeti, je razmišljal Goljar, a Gregor mu zanimivo odgovori in poudari, da bi na to morali gledati drugače. Lahko obrnemo - 20 odstotkov beleži izredno dobre uspehe, poudarja in dodaja, da potrebujemo dobre zglede, zato bi bilo bolje o tem govoriti obratno.
Mitja Tuškej, direktor in strateg Direct Media/Formitas, pravi, da vsaka populacija ima del, ki so inovatorji. Strinja se, da veliko podjetniških idej propade. A neuspeh je del uspeha, opozarja. To so na primer dokazala nekatera velika imena podjetništva, med njimi tudi Elon Musk.
Gregor Sakovič, vodja NLB Centra inovativnega podjetništva, meni, da je najbolj pomemben tim. In če uspeš v Sloveniji, boš imel lažjo pot za širjenje v tujino. A tu Tuškej pravi, da mora podjetnik najprej uspeti doma, šele nato naj gre v tujino.
Prelivi so novost pri nas. Ali se bodo 'prijeli'?
Andrej R. pravi, da so njihovi prelivi odlični. Prišli pa so prav v času, ko se ljudje zelo veliko zadržujejo v kuhinji, v kateri eksperimentirajo z okusi. A ne le odrasli, tudi otroci so jih sprejeli in vzljubili. So naravni in zelo okusni, tako da tudi najmlajši raje z njimi pojejo solato.
Gre sicer za prelive, ki so v svetu znani in sprejeti, pri nas pa so jih ljudje šele začeli testirati.
Urška Brodnik, vodja razvoja pri podjetju Spar Slovenija, je dejala, da se bodo zadovoljni kupci vedno vračali po še. A podjetniki nikoli ne smejo pozabiti na varnost izdelka, še posebej, če gre za hrano. Zelo pomembno je, da podjetniki delajo v primernih prostorih, ki so higiensko in varnostno neoporečni.
Ustvarite poslovni model
Gregor je dejal, da so bili pri sestavljanju poslovnega modela zelo realni, pripravili pa so jih kar nekaj. Tako so na banko šli z bolj konzervativnim, saj so vedeli, kako banke delujejo. Tu je tudi dodal, da denarja ni problem dobiti, težava je, od koga ga boš dobil, koliko boš za to plačal in kako ga boš vrnil. Pri tem pa moraš upoštevati vsa tveganja.

Kdo je šef?
Glede nato, da so bili vsi trije podjetniki prej na vodilnih položajih, jih je zanimivo videti, ko zdaj delajo vse. In tu Gregor pravi, da so vse delovne naloge v procesu pomembne in spoštovanja vredne. Andrej R. dodaja, da bi se morali vodilni bolj spustiti dol med potrošnike in se jih od njih učiti.
Andrej K. poudari, da je res vse šlo zelo hitro, a da so si delo porazdelili, tako da je res super, da so v poslu trije. Vsak namreč je mojster na svojem terenu, tako da ima vsak svoje naloge, s katerimi se ostali ne obremenjujejo.
In kdo je torej šef? Ga ni, odgovarjajo. Smo trije in vsak nekaj zna najbolje. Tako se dopolnjujemo. Kaj pa, če se ne strinjajo. Andrej R. pravi, da v teh primerih sprejmejo odločitev, ki je za podjetje najboljša.
Še več si lahko pogledate v dodanem prispevku! Vabljeni k ogledu.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV