Cekin.si
Kupi denarja

Štartaj, Slovenija!

Ne bodite naivni, ko gre za pomembne odločitve!

Mira Matković
06. 12. 2018 15.03
0

Rast in razvoj sta gonilo vsake ideje. Stati na mestu in se ne razvijati je v podjetništvu lahko enakovredno potopu in propadu.

Vsak podjetniški začetek je težek. Strah in dvom sta prisotna pri večini. Pomembno pa je, da ne zavirata, temveč da sta gonilo ustvarjalnosti in produktivnosti.

Če ste šele na začetku, je dobro, da pred zagonom proizvodnje oz. ponudbe raziščete trg in testirate podjetniško idejo, s katero želite uspeti. Zavedajte se, da živimo v času, v katerem se spremembe in novosti dogajajo s svetlobno hitrostjo. Na tak tempo se dobro pripravite in predvidite vse možne spremembe trga. Nato pa še izdelajte načrt, kako se boste v teh primerih uspešno prilagodili novostim.

Rast in razvoj sta gonilo vsake ideje. Stati na mestu in se ne razvijati je v podjetništvu lahko enakovredno potopu in propadu.

Fleksibilnost je v današnjem poslovnem svetu drugo ime za uspeh. Uspešni podjetniki razumejo tehnološki razvoj in njegov vpliv na podjetniško okolje. Tudi, ko so že uspeli na podjetniški poti, vlagajo v raziskave trga in se mu prilagajajo. Uspešni podjetniki posebno pozornost in previdnost namenjajo sklepanju poslov z novimi poslovnimi partnerji.

Stisk rok
Stisk rokFOTO: iStock

Zaupanje se v poslu gradi na dejstvih in ne na besedah!

"Imaš mojo besedo! Daj roko in posel je sklenjen."

Lepo je, če imate zaupanje v ljudi in verjamete, da so ljudje dobri. A ko gre za posel, se je treba zavarovati. Čeprav veste, da je nekdo "mož beseda" in ste o njem slišali le dobre stvari, je v svetu podjetništva pametno poskrbeti za varnost.

Zato upoštevajte nekaj splošnih navodil, kako preveriti poslovnega partnerja: 

- preverite njegovo bonitetno oceno, 

- preverite plačilne navade v panogi, 

- preverite, ali ima blokirane račune,

- preverite pri njegovih poslovnih partnerjih, ali plačuje svoje obveznosti,

- preverite reference poslovnega partnerja – ali se je v preteklosti ukvarjal s podobnim obsegom posla, 

- preverite, ali redno plačuje davke.

S čim boljšim poznavanjem potencialnega partnerja in ob uporabi ustreznega bančnega instrumenta se lahko skoraj v celoti izognete potrebi po poznejših izvršilnih postopkih.

Podobno previdnost svetujemo, ko načrtujete povečanje kapacitet

Velikokrat se zgodi, da si podjetniki na začetku podjetniške poti zadajo prevelik zalogaj in da se že takoj na začetku uštejejo pri osnovah podjetništva: povečanje kapacitet prinaša stroške, prihodki pridejo kasneje. Logično, kajne? Stroški se namreč pojavijo takoj, ko se poveča proizvodna kapaciteta, dejanski prihodek pa bo prišel z zamikom. V primeru večjih investicij lahko podjetnik prihodek čaka tudi leto dni. V tem času pa bo treba plačati zaposlene, podjetnik bo moral kupiti surovine, potreboval bo denar za lastno plačo ... 

Torej: vse ob svojem času in nikar ne prehitevajte. Ko se odločite za nov projekt, morate zagotoviti lastna in zunanja finančna sredstva. Ves čas imejte pred očmi, da morate biti plačilno sposobni. In kaj lahko storite, da boste plačilno sposobni?

► Upravljajte s svojimi zalogami: tako kot prodaja tudi upravljanje z zalogami spada med izjemno pomembne operativne funkcije podjetja, saj je v njih vezan velik del finančnih sredstev, ki vpliva na likvidnost podjetja.

► Pospešeno izterjujte ali prodajte svoje terjatve banki.

► Kadar je mogoče, si ustvarite likvidnostno rezervo za poravnavo obveznosti v danem trenutku.

► Ali pa se odločite za bančno financiranje. Izbirate lahko med:

- limitom na poslovnem računu, ki je najhitrejša oblika zadolževanja za kratkoročno financiranje, a hkrati tudi najdražja;

- revolving kreditom, ki vam omogoča večkratno črpanje in se v praksi najpogosteje uporablja za premostitev plačila od nabave do prodaje;

- ali pa kratkoročnim kreditom za financiranje tekočih stroškov poslovanja za obdobje do enega leta.

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861