Enisa Brizani je uspešna podjetnica, ki še vedno hodi v službo. Njen sin je že odrasel mladenič, ki študira na fakulteti za šport, ob tem pa tudi pomaga mami. Doma si delo razdelita, ko pa Enisa potrebuje kakšno pomoč v podjetju, ji na pomoč priskoči tudi sin.
Enisa je za Cekin.si dejala, da z usklajevanjem zaenkrat nimata težav. Veliko je dogovarjanja in načrtovanja, tudi o tem, kdo bo katerega dne nujno potreboval avtomobil in podobno. "Najbolj trpi hišni ljubljenček, skoraj 12 let star bokser Bart. On naju res pogreša, se mu pa takrat, ko me cel dan ni doma, oddolžim z malo daljšim sprehodom in kakšnim priboljškom," nam pove naša sogovornica in pove, da za Barta skrbi tudi njena mama ali pa ga na sprehod odpelje kdo od sorodnikov, na katere se lahko vedno zanese.
Ker Enisa več kot očitno živi hud tempo, nas je zanimalo, kakšen je njen recept, da je še vedno tako polna energije, zadovoljna, vesela, pozitivna ...
"S stresom se soočam presenetljivo dobro. Nekajkrat sem sicer opazila neko panično reakcijo v smislu, kaj če mi ne bo uspelo. Ampak to je bila verjetno bolj posledica nemoči vpliva na določene procese. Sicer sem kljub napornemu urniku in kljub temu, da se mi včasih res ne da na sprehod, vesela, da sem tudi pasja mama in sem vsaj tisto uro na dan na svežem zraku," je razkrila za Cekin.si.
Ko pa le ima kakšen dan brez obveznosti, se najprej dobro naspi, nato pa gre v hribe. "Pred začetkom projekta Štartaj Slovenija sem redno tekla v tekaški skupini Priprave. Z njimi sem lani, na primer, pretekla mojih prvih 10 kilometrov! Rada grem na dober trening v telovadnico. Sicer pa ne vem ... Rada se potepam, raziskujem nove kraje, preživljam čas z družino in prijatelji," zadovoljno doda.
Prizna sicer, da je letos zaradi obveznosti v projektu pravi dopust preskočila. Sedaj koristi redni dopust v službi, ki ga preživi na promocijah magnezijeve kreme Magea. "Časa za oddih bo verjetno več, ko se projekt zaključi," je še dodala.

Od hobija do posla
Mlajši podjetniki si na začetku svoje poti ponavadi drznejo več. Nimajo rednih zaposlitev, morda nimajo družine, kreditov ... Skočijo v vodo in začnejo plavati – ali pa tudi ne. Starejši so ponavadi malo bolj previdni ter vsaj še nekaj časa obdržijo stalen in varen vir zaslužka.
Osnovno pravilo je, da že pred zagonom morebitnega posla pripravite poslovni načrt – kako se boste razvijali in s kakšno hitrostjo, v katere smeri, na katere trge in podobno. Kar zaslužite, vložite v razvoj posla.
Pomembno je, da se znate predstaviti javnosti in potencialnim investitorjem. Slednji želijo jasno sliko o tem, v kaj bodo morda vložili kapital.
Razmislite, kakšna bo embalaža, ime izdelka in seveda maksimalno izkoristite družbena omrežja za promocijo vašega posla. Zavedajte se, da kupci želijo videti vašo zgodbo. Ne prodajate le svojega izdelka, temveč tudi zgodbo o uspehu.
Če se sprašujete, kako naj poleg redne zaposlitve vodite še svoj posel, potem je odgovor na dlani: z dobro organizacijo je vse mogoče. Postavite si časovne okvirje in ocenite, koliko dela lahko opravite v določenem času. Strankam, investitorjem in naročnikom nikar ne obljubljajte nečesa, za kar niste prepričani, da lahko opravite. Tako se boste izognili nejevolji in slabemu glasu, ki bo začel krožiti o vas. Poznajte svoje omejitve, povejte po resnici, da ste trenutno zasuti z delom in naročili, tako da lahko določen posel opravite šele v nekem drugem obdobju. Naročnik bo bolj cenil vašo iskrenost in bo najverjetneje sprejel kasnejše sodelovanje, kot pa da mu obljubite nekaj, kar ne morete uresničiti ali pa s precejšnjo zamudo.
Samostojni podjetniki imajo velikokrat težavo s tem, da se v tej časovni svobodi popolnoma izgubijo. Zato je še kako pomembno, da ste organizirani, osredotočeni in realni. Tako vam bo uspelo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV