Cekin.si
Med

Štartaj, Slovenija!

'Končni cilj je zaslužek, a s spoštovanjem do potrošnika'

M.M.
30. 11. 2017 13.04
0

Še zadnji pogovor s strokovnjaki in podjetniki oddaje "Štarta,Slovenija!".

Voditelj oddaje "Štartaj, Slovenija!" Matija Goljar je na pogovoru gostil še zadnje podjetnike, ki sodelujejo v projektu. Gre za ustvarjalce Medenke – to sta Aljaž Tršar in Miha Jedlovčnik. V ekipi pa je tudi investitor, ki je njun izdelek prepoznal kot velik potencial Dejan Veber

Aljaž je dejal, da so najprej Medenke ponudili gostincem kot praktično sladilo za napitke, a so jih ti nato opozorili, da vse več otrok želi Medenke pojesti kot posladek. Tako rešujejo težavo tistih staršev, ki bi radi svojim otrokom ponudili posladek, a primeren. "Gre za naravno sladkarijo. Za izdelavo Medenke uporabljamo dve sestavini, ki ne potrebujeta dodatkov, aditivov, barvil in podobno. Medenka je primerna tudi za tiste, ki ne smejo uživati glutena. Smo pa opazili, da jo imajo radi tudi starejši," je o svojih ciljnih skupinah govoril Aljaž, ki pravi, da imajo še kar veliko korakov do svoje maksimalne kapacitete za izdelavo Medenk. 

Tomaž Wirth, namestnik vodje nabave pri Spar Slovenija, je razkril, da je bil takoj za to, da Medenko sprejmejo v projekt Štartaj Slovenija. Vedel je, da gre za zanimiv artikel, ki ga je takoj tudi uvrstil med izdelke za otroke, torej sladkarije. Torej Spar je bil takoj za akcijo, a vprašanje je bilo, koliko so mladeniči pripravljeni na zelo zahteven projekt. Pokazalo pa se je, da so odzivni in da vedo, kaj počnejo. 

Sicer ni šlo vse "gladko in sladko", a ekipa Medenka je znala prisluhniti nasvetom izkušenih strokovnjakov. Torej odprtost podjetnika za usmeritve je zelo pomembna. Porodne težave so seveda bile, a vsak jih ima in Wirth celo meni, da brez njih ne moreš ustvariti resnično dobrega artikla. 

Pri izdelkih za otroke je zakonodaja jasna. Odgovornost za artikel nosi tisti, ki si ga je zamislil. On odloča in je odgovoren za to, koliko dodatkov ali aditivov bo dodal v živilo, ki je namenjeno otrokom. Dodatki (nekateri!) so seveda potrebni, a podjetniki se morajo odločiti, do katere meje bodo šli, razlaga Wirth. Pravi, da ta izdelek konkretno posega v kategorijo sladkarij. Ki pa je primerna za otroke. Gre za dobro zgodbo, ki se odvija v kategoriji uporabnikov, ki je zelo občutljiva. Medenka je pravi izdelek, ki ga lahko ponudite otroku, tudi kot darilo v teh prihajajočih praznikih. Razmisliti je tudi treba o tem, da med ni popolnoma samoumeven del prehrane vsake družine v Sloveniji. Tako pa otroci pridejo v kontakt z medom. "Med je rahlo pozabljen artikel, ki ga sicer s slovenskim zajtrkom uvajamo v šole, a kljub temu ni tako razširjen," pravi še Wirth, ki dodaja, da je Medenka res najprej namenjena otrokom, a nato še vsem ostalim. 

Je pa Wirth izpostavil še eno zanimivo stvar, in sicer, kako se nekatere stvari iz preteklosti vračajo. Tiste, ki so že pozabljene. Tak primer je na primer luštrek. 

Ana Predovič iz Slovenske oglaševalske zbornice pa je dejala, da je imela ekipa pravo idejo ob pravem času. Danes cenimo, da je izdelek zdrav in lokalen. A je tudi dražji. Morda si odrasli tega ne moremo privoščiti, a otroku bomo. Ekipi pa je čestitala, da so se odločili za primerno količino. Ne gre za neko veliko pakiranje izdelka, s katerim bi se otroci prenajedali. Gre za po njenem mnenju primerno količino, ki otroku nudi primeren posladek. "Končni cilj je zaslužek, a s spoštovanjem do potrošnika," dodaja. 

Kako torej oglaševati tak izdelek? Pravila oglaševanja so sicer jasna in stroga, in se bodo še naprej zaostrovala, dodaja. Bolezni sedanjega časa so prisotne in je trend zaskrbljujoč. Tudi debelost med otroki je problematična. Zato so normativi določeni. Obstajajo pa določila oz. kodeks, čemu naj se izognemo pri oglaševanju izdelkov za otroke. 

Ker gre za prigrizek: v oglasu ne smete v slabi luči prikazovati zdravega življenjskega sloga. Ne smete spodbujati otrok, da bi pojedli več, kot bi sicer pojedli. Ne smete izdelka oglaševati kot nadomestilo za obrok, temveč jasno skomunicirati, da gre za vmesni prigrizek med glavnimi obroki. Ne sme se poudarjati, da gre za zdrav izdelek, razen če nimate potrdila pravega organa. Prav tako ne smete otroku namigovati, naj poje velike količine. 

Sicer pa lahko podjetniki v vsakem trenutku kontaktirajo SOZ in prosijo za nasvet. "Ko se spuščamo v neko dejavnost, moramo narediti domačo nalogo in se seznaniti z vsemi pravnimi vidiki in omejitvami," dodaja Predovičeva. 

Pravi tudi, da so potrošniki danes zelo ozaveščeni in jih je težko pretentati. Če pa jih slučajno že, potem bodo to zamerili do konca in bodo podjetniku obrnili hrbet. Zato je dobro, da si podjetniki preberejo KODEKS

Wirth dodaja tudi, da bo podjetnik, ki bo potrošniku ponudil razumljivo deklaracijo, bolj uspešen. 

Medenka kot posladek.
Medenka kot posladek.FOTO: Mateja Jordovič Potočnik

Dejan Pristovnik, direktor NLB Podjetniškega centra Severovzhod, je dejal, da je zelo pomembno, da podjetniki banko v projekt vključijo takoj na začetku. Ne gre le za pridobitev kredita, temveč tudi za druge ponudbe, ki jim lahko banka ponudi. Zato so tudi ustanovili podjetniške centre, saj želijo tudi svetovati, usmeriti in pomagati. S podjetniki torej skušajo najti ustrezne rešitve. Poudarja tudi, naj se podjetniki ne bojijo pristopiti banki in naj jo dojemajo kot enakovrednega partnerja. Wirth je dodal, da gre za to, da podjetniki s pomočjo bančnikov dobijo bolj konzervativen pogled na posel. tako pomislijo na nekatere zelo pomembne stvari, na katere sicer ne bi. 

Banka torej odpira pogled v neke druge dimenzije, katere podjetniki morda sploh ne zaznajo.  

Predovičeva poudarja, naj podjetniki nikar ne pozabijo, da se je treba najprej naučiti hoditi, šele nato tudi teči. 

Pristovnik pravi, da je treba rasti počasi, pri tem pa obvladovati obratni kapital in denarni tok. Pomembno je, da najprej uspeš doma, šele nato pa se pripraviš na naskok na tuje trge. Gre za ogromno načrtovanja in stroškov. 

Več si lahko pogledate v dodanem videu! Vabljeni k ogledu!

Sicer pa ...

Glasujte za naše!

Projekt Štartaj Slovenija je poslovna skupnost AmCham Slovenia uvrstila med tri finaliste "Best of the Best 2017!"

Med "Best of the Best 2017" je bil uvrščen v tematskem sklopu Inovativnost.

Glasujte za naše!

Na voljo imate 2 načina. Lahko izebrete tudi oba!

1. V anketi

2. S poslanim SMS sporočilom BEST1 na 1919. S poslanim SMS sporočilom boste darovali 1 evro za dobrodelno organizacijo po izboru zmagovalca.

Projekt Štartaj Slovenija se za nagrado "Best of the Best" poteguje z drugima dvema finalistoma: Lidl Slovenia, Together in a Battle: Paralympic athletes and Lidl Slovenia v sklopu Motivacija in Adecco H.R. in ALPE-PANON McDonald's DL, CEO za en mesec 2016 v sklopu Odprtost.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861