Cekin.si
Podjetnik je s kreditom kupil stroj, pozabil pa je, da mora plačati tudi njegovo montažo in delavca, ki bo delal z njim. Kaj sedaj?

Štartaj, Slovenija!

Zadolžil se je za nakup stroja, za njegovo montažo pa ni imel več denarja

Mira Matković
03. 01. 2018 09.48
0

Marsikateri podjetnik se je že uštel pri osnovah podjetništva: povečanje kapacitet prinaša stroške, prihodki pridejo kasneje.

Več videovsebin
  • Na kaj morate pomisliti, ko načrtujete povečanje kapacitet? 01:22
    Na kaj morate pomisliti, ko načrtujete povečanje kapacitet?
  • Kaj lahko naredite, da boste plačilno sposobni? 01:39
    Kaj lahko naredite, da boste plačilno sposobni?

Najprej si poglejmo primer: vaše podjetje deluje v lesni industriji in ste naenkrat dobili veliko naročilo, ki zahteva nakup novega lesnoobdelovalnega stroja. Obrnete se na banko in banka vam odobri dolgoročni kredit z odplačevanjem do 10 let. Dobavitelj vam kupljeni stroj dostavi na lokacijo podjetja, takrat pa ugotovite, da niste razmišljali o stroških montaže kot tudi ne o dodatnem delavcu, ki ga boste morali zaposliti in izobraziti za upravljanje z zahtevnim strojem.

Bančniki se pogosto srečujejo s tovrstnimi situacijami. Zato podjetnike opozarjajo, naj se v vsakem trenutku zavedajo omejitev kapacitet in finančnih zmožnosti. 

Treba je namreč razumeti, da se stroški pojavijo takoj, ko se poveča proizvodna kapaciteta, dejanski prihodek pa bo prišel z zamikom. V primeru večjih investicij lahko podjetnik prihodek čaka tudi leto dni. 

Zato morajo podjetniki razmisliti o ustreznem in pravočasnem financiranju. Če se bo novega projekta lotil ustrezno, in sicer tako, da bo zagotovil lastna in zunanja finančna sredstva, bo uspeh zagotovljen. Pomembno je torej, da se že ob sami ideji o povečanju kapacitet obrne na bančnike

Podjetnik je s kreditom kupil stroj, pozabil pa je, da mora plačati tudi njegovo montažo in delavca, ki bo delal z njim. Kaj sedaj?
Podjetnik je s kreditom kupil stroj, pozabil pa je, da mora plačati tudi njegovo montažo in delavca, ki bo delal z njim. Kaj sedaj?FOTO: Thinkstock

Kaj lahko podjetniki storijo, da bodo plačilno sposobni?

Pomembno je vedeti, da dodatno zadolževanje ni edini način reševanja likvidnostnih težav. Če nimate druge možnosti, imejte v mislih zlato bilančno pravilo, ki pravi, da naj se kratkoročna sredstva večinoma financirajo s kratkoročnimi viri, dolgoročna sredstva pa izključno z dolgoročnimi viri.

► Upravljajte s svojimi zalogami: tako kot prodaja tudi upravljanje z zalogami spada med izjemno pomembne operativne funkcije podjetja, saj je v njih vezan velik del finančnih sredstev, ki vpliva na likvidnost podjetja.

► Pospešeno izterjujte ali prodajte svoje terjatve banki.

Kadar je mogoče, si ustvarite likvidnostno rezervo za poravnavo obveznosti v danem trenutku.

► Ali pa se odločite za bančno financiranje. Izbirate lahko med:

- limitom na poslovnem računu, ki je najhitrejša oblika zadolževanja za kratkoročno financiranje, a hkrati tudi najdražja;

- revolving kreditom, ki vam omogoča večkratno črpanje in se v praksi najpogosteje uporablja za premostitev plačila od nabave do prodaje;

- ali pa kratkoročnim kreditom za financiranje tekočih stroškov poslovanja za obdobje do enega leta.

Sponzorirana objava. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861