Vzajemni sklad je naložba v prihodnost, ne v preteklost zato podatki o preteklih donosih niso najpomembnejši podatek pri odločitvi, kateri sklad izbrati in niso garancija za prihodnost.
Brez varnostne rezerve ne gre
Pred izbiro vzajemnega sklada je priporočljivo, da poskrbite za likvidnostno rezervo (bančna vezava različnih ročnosti) v višini od 6 do 24 mesečnih izdatkov, kljub temu da so naložbe v vzajemne sklade visoko likvidne (denar na voljo v 5-ih delovnih dneh). Lahko se zgodi, da boste potrebovali likvidna sredstva (denar) ravno v trenutku, ko bo najmanj ugoden trenutek za prodajo.
Naložbena politika vzajemnega sklada
Pri izbiri vzajemnega sklada je pomembna naložbena politika sklada. Le-ta se mora pri izbiri skladati z vlagateljevim finančnim profilom, kar pomeni, da mora ustrezati:
1.Ciljem in ročnosti varčevanja: V kolikor ste bliže naložbenemu cilju, manjši delež svojih prihrankov imejte v delniških vzajemnih skladih in več v obvezniških in obratno;
2.Odnosu do tveganja: Pomembni dejavniki, ki jih je potrebno upoštevati so stanje na TRR, ali imamo rešen stanovanjski problem, krediti, poskrbeli za zavarovanja, višina in pritok dohodka.
Naložba v vzajemni sklad z globalno naložbeno politiko je stabilnejša in varnejša od naložbe v specializiran vzajemni sklad, katerega naložbena politika je usmerjena na določeno regijo ali panogo. Vzajemni skladi z ozko usmerjeno naložbeno politiko lahko prinašajo visoke donose, a so povezani tudi z visokim tveganjem, zato so primerni tako za vlagatelje, ki so nagnjeni k tveganju kot za dolgoročno dopolnitev globalno razpršenemu portfelju vzajemnih skladov.
Prospekt z vključenimi pravili upravljanja
Temeljni dokument, ki pomaga investitorju pri odločitvi o izbiri vzajemnega sklada je Prospekt sklada z vključenimi pravili upravljanja, v katerem so zbrani vsi ključni podatki sklada.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV