Cekin.si
image (28)

Strokovnjaki

Kako do finančne varnosti za mlado družino?

Cekin.si
02. 02. 2010 13.32
0

Pozdravljeni. Večkrat spremljamo vašo svetovalnico in nas zanima vaš nasvet. Smo mlada družina, ki o varčevanju za sprotne potrebe, cilje in starost še ni razmišljala. Ker ne vemo, kje in kako začeti, nas zanima, ali nam lahko pri tem pomagate. Za pomoč se vam vnaprej zahvaljujemo.

Poskrbite za osnovno zaščito

Preden se odločite za varčevanje za dosego zastavljenih ciljev, vam predlagam, da v kolikor še niste poskrbeli, najprej poskrbite za osnovno zaščito družine. Osnovno zaščito družine dosežete s pomočjo ustreznega življenjskega in nezgodnega zavarovanja, ki ima dovolj visoko zavarovalno vsoto, ki vam jo bo zavarovalnica izplačala v primeru zavarovalnega primera ali ob koncu varčevanja.

Pri izbiri ustreznega zavarovanja razmislite, katere nevarnosti prežijo na vas ali družino in kakšne bodo posledice, če se kaj nepredvidenega zgodi. Izbira primerne oblike življenjskega in nezgodnega zavarovanja naj bo odvisna od dela, ki ga opravljate, življenjskega stila, finančnih zmožnosti in potreb oseb, ki so tesno povezane z zavarovancem, od starosti in zdravstvenega stanja ter zadolženosti. Pri izbiri primernega zavarovanja morate vedeti, kaj želite zavarovati in predvsem pred katerimi riziki se želite zavarovati. Če pri tem potrebujete pomoč, smo vam na voljo.

Oblikujte varnostni sklad

Ko ste enkrat poskrbeli za začito, začnite z oblikovanjem varnostnega sklada, ki vam bo služil kot zaščita za nepredvidene dogodke, kot so izpad rednega dohodka zaradi izgube službe ali nesreče ter zaradi potrebe po nepričakovanih večjih izdatkih. V ta namen na banki oblikujte varnostno rezervo. Višina varnostne rezerve naj bo odvisna od velikosti in potreb družine, od življenjske situacije in standarda. Višina rezerve naj omogoča pokrivanje nujnih življenjskih izdatkov za dobo od 6 mesecev do 2 let.

Varčujte za dodatek k pokojnini

Šele ko ste poskrbeli za zaščito, se lahko usmerite na uresničevanje zastavljenih ciljev. Eden pomembnejših dolgoročnih ciljev je vsekakor varčevanje za pokojnino oziroma skrb za ohranjanje istega življenjskega standard tudi po upokojitvi.

V svetu se zaradi manjše rodnosti starostna struktura prebivalstva spreminja. Vse večji delež populacije predstavljajo upokojenci, medtem ko je delovno aktivnega prebivalstva vedno manj. Ker pa se pokojnine financirajo ravno iz prispevkov, ki jih plačuje delovno aktivno prebivalstvo, obstaja precejšnja nevarnost, da bo v nekem trenutku obstoječi pokojninski sistem propadel in bo denarja za pokojnine premalo.

Zato je zelo pomembno, da z investiranjem za starost začnete čim prej, ker dlje časa kot boste varčevali, večji znesek boste privarčevali in s tem boste imeli večjo pokojnino. Preden začnete z varčevanjem za pokojninsko rento, si morate najprej zastaviti cilj varčevanja oziroma višino dodatka k pokojnini. Ko je želena višina določena, je treba izbrati še načine oziroma orodja, s katerim boste zastavljene cilje dosegli.

V razvitem svetu velik del prebivalstva, ki varčuje za pokojnino, investira predvsem v delniške, mešane in obvezniške vzajemne sklade, ki so se izkazali za zelo primeren finančni instrument za dolgoročno varčevanje. Za tiste, ki niso pripravljeni tvegati, pa so priporočljiva rentna varčevanja na banki.

Nakup lastnega doma

Vsakdo si želi nekega dne ustvariti svoj lastni dom. Za veliko večino pomeni nakup nepremičnine življenjsko odločitev, ki zahteva temu primerno velika finančna sredstva. Da lahko takšen cilj dosežete, je potrebno veliko samodiscipline in vztrajnosti. Kdor bo začel reševati svoje finančne cilje ob pravem času, bo lahko kupil stanovanje v večjem delu s svojim denarjem, manjši del pa bo kril s pomočjo kredita.

Najmanj tvegano varčevanje za nepremičnino je v okviru nacionalnih stanovanjskih varčevalnih shem, pri čemer so obrestne mere in poznejše kreditiranje ugodnejše od klasičnih tržnih ponudb. Če pa se odločite varčevati v malo bolj tveganih finančnih inštrumentih, so vzajemni skladi dobra izbira.

Varčevanje za otroka

Starši se morate zavedati, da do sredstev, ki jih bodo otroci potrebovali v prihodnosti, ni mogoče priti v letu ali dveh, ampak je zato potrebno dolgoročnejše varčevanje. Priporočam vam, da se pri varčevanju za lažjo osamosvojitev otroka odločite za izbiro mesečnega varčevanja v vzajemnih skladih s pristopom k varčevalnemu načrtu.

Prednost pristopa k varčevalnemu načrtu so nižji vstopni stroški vplačil, ki jih družba za upravljanje zaračuna vnaprej za celotno obdobje varčevanja ob prvem vplačilu v sklad in se znižujejo glede na višino vloženega zneska in dobo vplačevanja.

Tak način vplačevanja vas zavezuje, da izbrani letni znesek dogovorjeno dobo redno vplačuje v izbrani vzajemni sklad, kar vam po eni strani pomaga pri ohranjanju samodiscipline in zmanjšuje tveganje, ki je povezano z enkratnim vstopom na trg v napačnem trenutku.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861