Kako začeti
Vlagateljici predlagam, naj začne čim prej varčevati, ker bo tako lahko več privarčevala. Pomembno je, da pred in med varčevanjem pridobi čim več znanja o osnovah varčevanja in upravljanja osebnega premoženja. V knjižnicah in na finančnih portalih obstaja na temo varčevanja ogromno literature.
Določite cilje in inštrumente varčevanja
Pred začetkom varčevanja si mora vlagatelj pripraviti realen dolgoročen načrt varčevanja, v katerem določi cilje varčevanja, ki jih razvrsti po pomembnosti. Za uresničitev kratkoročnih ciljev (do 2 leti) naj izbere manj tvegane bančne vezave ali sklade denarnega trga, pri srednjeročnih ciljih (od 3 do 5 let) naj izbere obveznice in obvezniške ter mešane vzajemne sklade, medtem ko si pri bolj oddaljenih dolgoročnih ciljih (daljši od 5 let) lahko privošči več tveganja z varčevanjem v delnicah in delniških vzajemnih skladih.
Tveganje in donos
Pri varčevanju je treba poskrbeti tudi za zadostno razpršitev premoženja. Pomembno si je postaviti meje tveganja in investirati toliko, kot si lahko privoščite. Večje tveganje nujno ne pomeni večjega donosa, zato naj vas kratkoročni dobički ne zavedejo. Sredstva, ki jih potrebujete za osnovne potrebe ter za varnostno rezervo, plemenitite izključno na banki.
Nasvet in drugo mnenje
Pri odločitvi o izbiri primernega inštrumenta varčevanja si vzemite čas in ne zaupajte tistemu, ki vam obljublja kratkoročno nenavadno visoke zaslužke. O predlaganih produktih pridobite več podatkov sami na spletnih straneh ponudnikov ali spletnih forumih. Za nasvet in drugo mnenje se obrnite na neodvisne finančne svetovalce. Naj vas čustva pri varčevanju ne zavedejo, zato vedno sledite v izhodišču zastavljenim ciljem.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV