Pri vlaganju v vzajemne sklade mora biti vlagatelj pozoren na posredne (upravljavska in skrbniška provizija) in neposredne (vstopni, izstopni stroški prehoda) stroške.
Najpomembnejši stroški so vstopna in izstopna provizija ter stroški prehoda. Upravljavska provizija je manj pomembna, ker na končno donosnost naložbe vpliva le uspešnost upravljavca sklada in ne njena višina.
Ker je upravljavska provizija že vključena v vrednost enote premoženja (VEP), je za vlagatelja bolj pomembno, da pri izbiri sklada primerja in upošteva neposredne stroške med skladi s podobno naložbeno politiko, ker višina upravljavske provizije neposredno ne vpliva na končno donosnost naložbe, ampak le zmanjšuje verjetnost za boljši rezultat.
Lahko se zgodi, da ima sklad z zelo nizko vstopno provizijo in višjo upravljavsko provizijo zaradi uspešnosti upravljavca na dolg rok boljše rezultate za vlagatelja kot sklad z nižjo upravljavsko provizijo in višjimi vstopnimi stroški.
Ker se večina vlagateljev pri izbiri vzajemnega sklada največkrat odloča zgolj na podlagi pretekle donosnosti, je poleg višine stroškov, naložbene politike sklada pri izbiri treba upoštevati tudi cilje varčevanja, tveganje in časovni horizont varčevanja.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV