Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (v nadaljevanju novela ZFPPIPP-C), ki je začel veljati 15. julija 2010, je med drugim na novo uzakonil določene prekrške članov poslovodstva, nadzornega sveta ali upravnega odbora družbe.
Pred sprejemom novele ZFPPIPP-C je zakon v kazenskih določbah (489. do 492. člen ZFPPIPP) določal zgolj prekrške upravitelja, prekrške insolventnega dolžnika in odgovorne osebe insolventnega dolžnika v postopku prisilne poravnave ter prekrške članov poslovodstva stečajnega dolžnika, družbenikov stečajnega dolžnika ter stečajnega dolžnika-fizične osebe, njegovega družbenika, člana organa nadzora stečajnega dolžnika ali pri njem zaposlene osebe zaradi kršitve določenih obveznosti v stečajnem postopku nad dolžnikom (npr. oviranje upravitelja pri dostopu do prostorov, v katerih stečajni dolžnik opravlja svoje posle ali hrani svoje stvari, odklanjanje izročitve ključev in druge opreme, potrebne za dostop in varovanje teh prostorov itd.).
Bistvena sprememba, ki jo v kazenskih določbah prinaša novela ZFPPIPP-C, je torej v določitvi prekrškov in opredelitvi kazni zanje tudi glede protipravnih dejanj, ki so jih določene osebe opravile že v obdobju pred uvedbo postopka zaradi insolventnosti.
V skladu z novim 489.a členom ZFPPIPP se tako člani poslovodstva kaznujejo z globo od 800 do 4.100 EUR, če ob nastanku insolventnosti (to je v položaju trajnejše nelikvidnosti oziroma dolgoročne plačilne nesposobnosti):
1.v nasprotju s 34. členom ZFPPIPP izvajajo plačila in prevzemajo nove obveznosti ter izvajajo postopke, ki postavljajo upnike v neenak položaj ali
2.v roku enega meseca ne pripravijo poročila o ukrepih finančnega prestrukturiranja z vsemi potrebnimi analizami in mnenji ter ga pravočasno ne predložijo v sprejem nadzornemu svetu ali skupščini družbe ali
3.v zakonitih rokih ne izvedejo vseh potrebnih postopkov za začetek postopka prisilne poravnave ali stečaja.
Posameznega člana poslovodstva se lahko oprosti odgovornosti za prekršek, če dokaže enega od naslednjih oprostilnih razlogov (2. odst. 498.a člena v zvezi z 42. členom ZFPPIPP):
- da finančnega prestrukturiranja ni mogel opraviti, ker so drugi člani poslovodstva njegovemu predlogu nasprotovali ali
- da finančno prestrukturiranje ni bilo izvedeno zaradi zamude odgovorne osebe pri pripravi ustreznih strokovnih podlag ali
- da za prepovedana plačila, sprejemanja novih obveznosti in druga škodljiva dejanja ni vedel ali jih ni mogel preprečiti, čeprav je ravnal v skladu s profesionalno skrbnostjo poslovnofinančne stroke in stroke upravljanja podjetij.
Osebe, ki so bile v obdobju insolventnosti družbe člani nadzornega sveta ali upravnega odbora družbe, se prav tako kaznujejo z globo od 800 do 4.100 EUR, če:
1. je poslovodstvo v zadnjih dveh letih pred začetkom stečajnega postopka na podlagi poročila o ukrepih finančnega prestrukturiranja predlagalo skupščini sprejetje sklepa o povečanju osnovnega kapitala z vložki in je nadzorni svet ali upravni odbor o poročilu o ukrepih finančnega prestrukturiranja dal mnenje, da družba ni insolventna in da povečanje osnovnega kapitala ni potrebno, ter je skupščina zavrnila sprejetje sklepa o povečanju osnovnega kapitala,
2. bi na podlagi letnega poročila ali drugih poročil poslovodstva lahko ugotovili, če bi ravnali s profesionalno skrbnostjo poslovnofinančne stroke in stroke upravljanja podjetij, da je pravna oseba postala insolventna, pa niso z ukrepi, ki so v njihovi pristojnosti, zagotovili, da poslovodstvo ne bi izvajalo prepovedanih plačil in dejanj po 34. členu ZFPPIPP in bi poslovodstvo pripravilo program prestrukturiranja podjetij,
3. od poslovodstva niso zahtevali vseh drugih poročil o poslovanju družbe, čeprav bi jih moral zahtevati po pravilih poslovnofinančne stroke ali stroke upravljanja podjetij.
Član nadzornega sveta ali upravnega odbora je lahko oproščen odgovornosti za prekršek, če dokaže, da je bil preglasovan, ali če ni bil seznanjen z nastankom insolventnosti, čeprav je dodatna poročila zahteval, oziroma ni mogel preprečiti škodljivih dejanj, za katera ni vedel.
Novela ZFPPIPP-C je določila tudi novo obveznost upravitelja, in sicer da v primeru, ko pri opravljanju svojih nalog in pristojnosti v postopku zaradi insolventnosti ugotovi, da obstaja utemeljen sum, da je bil storjen eden izmed prekrškov, ki jih določa ZFPPIPP, o tem skupaj z ustreznimi dokazili obvesti Ministrstvo za pravosodje, ki je pristojno odločati o prekrških in izrekati globe zanje (492. člen ZFPPIPP).
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV