Cekin.si
Igra na srečo - 1

Naslovnica

Tako se zabava 21,7 odstotka Slovencev!

STA/M.K.
22. 12. 2014 15.05
0

Igre na srečo so po mnenju 40,1 odstotka Slovencev nekoristno početje. Kot še kažejo rezultati ankete Slovenski utrip, ki jo pripravlja Fudš, 29,7 odstotka prebivalcev predstavljajo upanje, da zadenejo, 21,7 odstotka vprašanih pa jih jemlje predvsem kot vir zabave. Da igre na srečo niso koristne, sicer v večji meri menijo ženske.

Igra na srečo - 1
Igra na srečo - 1FOTO: Reuters

Glede na izobrazbo statistično ni značilnih razlik, so pa v nekoristnost iger na srečo najbolj prepričani starejši, takih je 53,2 odstotka. Prebivalci tudi menijo, da ima Slovenija v skupnem od legalnega igralništva več koristi (59,2 odstotka) kot pa škode (27,9 odstotka). Na vprašanje 10,8 odstotka prebivalcev ni znalo odgovoriti, 2,1 odstotka pa jih je izbralo odgovor "drugo".

Pri vprašanju, kakšna vrsta igralniške dejavnosti bi bila bolj primerna za Slovenijo, so anketiranci izbrali med dvema možnostma. Največ, 46,8 odstotka, jih meni, da bi bilo za Slovenijo najbolje, če bi imela veliko majhnih igralnic in igralnih salonov, ki bi bili dostopni po vsej državi. 35,4 odstotka vprašanih pa jih meni, da bi bil boljši velik turistično-igralniški center, ki bi bil edini v državi. Na vprašanje 17,8 odstotka prebivalcev ni znalo odgovoriti.

V anketi so spraševali tudi o prazničnem razpoloženju anketirancev. Več kot polovica prebivalcev (52,9 odstotka) se v času božično-novoletnih praznikov počuti enako kot običajno, tretjina (33,2 odstotka) se jih počuti bolje, 13,2 odstotka vprašanih pa slabše kot običajno. 0,7 odstotka jih na vprašanje ni znalo odgovoriti.

Raziskava Slovenski utrip kaže še, da je psihoterapevtsko pomoč že koristilo 19,4 odstotka prebivalcev. Glede na spol ni statistično značilnih razlik, so pa jo v največji meri koristili najmanj izobraženi (26,7 odstotka). Večini tistih, ki so psihoterapevtsko pomoč koristili, je bila ta v pomoč. 94,8 odstotka vprašanih prebivalcev, ki tovrstne pomoči še niso koristili, pa so o tem vsaj enkrat že razmišljali. Prebivalci so sicer mnenja, da ljudje v Sloveniji ne koristijo psihoterapevtske pomoči bolj pogosto zaradi strahu, kaj si bodo o njih mislili drugi (59,9 odstotka).

Na vprašanje, ali so bili anketiranci ali pa kdo, ki ga poznajo, v zadnjih petih letih kdaj v zdravstvu, šolstvu, sodstvu, državni, občinski upravi prisiljeni ponuditi pristojnemu posamezniku plačilo ali kakšno drugo uslugo, da bi se njihov primer hitreje ali ustrezneje reševal, je 11,4 odstotka vprašanih odgovorilo pritrdilno. Prisiljeni so bili podkupovati v zdravstvu (6,6 odstotka), občinski upravi (štiri odstotke), manj v sodstvu (1,3 odstotka). 86,8 odstotka prebivalcev s korupcijo medtem nima izkušenj, 1,9 odstotka anketirancev pa na vprašanje ni odgovorilo.

V raziskavi, ki jo je Fakulteta za uporabne družbene študije (Fudš) v Novi Gorici opravila med 15. in 17. decembrom, je sodelovalo 913 anketirancev.

Dobitek
DobitekFOTO: Thinkstock


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861