
V Evropi je po statističnih podatkih depresija v strmem porastu. Zaskrbljujoč je rezultat raziskave nemških strokovnjakov, ki so ugotovili, da naj bi na evropski ravni med letoma 2000 in 2013 zabeležili tudi do 70 odstotkov več bolniške odsotnosti z delovnega mesta zaradi depresije. Kar tretjini izmed njih naj bi zdravniki predpisali antidepresive. Depresija naj bi sicer prizadela precej manj ljudi kot prehlad ali bolečine v hrbtu, a tisti, ki jih zadane, naj bi bili iz službe odsotni dalj časa – v povprečju kar 64 dni na leto.
Zaradi svojega trajanja so depresivne motnje postale gospodarski dejavnik. Nemški strokovnjaki so ugotovili, da naj bi v podjetju z 250 zaposlenimi štirje izmed njih zaradi depresije na delovnem mestu manjkali dobra dva meseca v letu. Če ob tem upoštevamo še pravico do letnega dopusta, je po izračunu en delavec vse leto odsoten z delovnega mesta.
Najbolj tvegano je delo ...
Ali bo človek postal depresiven, naj bi bilo med drugim močno odvisno tudi od vrste dela, ki ga opravlja. Po raziskavah strokovnjakov naj bi bila depresija posebej pogosta v tisti skupini poklicev, v katerih se zaposleni soočajo z visoko stopnjo stresa in psihičnimi obremenitvami.

Tako naj bi bili depresiji najbolj izpostavljeni tisti, ki delajo v klicnem centru, domu za ostarele, zaposleni v vrtcih in šolah, javni upravi, poslovodje in tisti, ki skrbijo za varnost ljudi. Veliko naj bi bilo odvisno tudi od spola in starosti zaposlenih. Tako naj bi ženske na delovnem mestu zaradi depresije v povprečju izostale 1,3 dneva več kot moški (0,8 dneva), tveganju za depresijo pa naj bi bili najbolj izpostavljeni posamezniki in posameznice med 40. in 60. letom starosti.
Zakaj ženske?
Zdi se, da imajo ženske, ki so uspešne v poslovnem svetu, prav vse: dobro pozicijo, visoko plačo, prestiž in vpliv. A glede na rezultate nedavne raziskave strokovnjakov iz univerze v Teksasu naj bi imele tudi veliko več simptomov depresije. Skupina strokovnjakov je spremljala 1500 žensk 50 let od mature naprej. Ugotovili so, da avtoritativna pozicija pri moških zmanjšuje simptome depresije, pri ženskah pa jih ravno obratno povečuje. Vzrok za to naj bilo dejstvo, da je pot žensk do uspeha težja in zahtevnejša, saj se morajo spopasti s številnimi stereotipi zaradi spola, hkrati pa so veliko bolj pod drobnogledom, ko zasedejo višji položaj. S tem ga tudi težje obdržijo.
Kaj storiti?
Strokovnjaki opažajo, da ima delovno aktivno prebivalstvo vse pogosteje psihične težave. Prepričani so, da bi morala podjetja več delati na zdravstvenem menedžmentu in svojim zaposlenim omogočati individualno posvetovanje s psihologi ali psihoterapevti. Tako bi se ti osvobodili svojih težav, strahov in nestrinjanj z odločitvami vodstva, poleg olajšanja pa bi imeli tudi občutek, da je vodstvu mar za njihovo počutje in zdravje.

Komentarji (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV