Cekin.si
Cena big maca naj bi veliko povedala o stanju valute.

Tečajnice

Cena hamburgerja lahko pove marsikaj!

M.K.
28. 01. 2015 12.53
37

Le kdo ne pozna priljubljenega 'velikega hamburgerja' ameriške verige s hitro prehrano, z zlato črko M na rdeči podlagi? Kupite ga lahko tako rekoč po vsem svetu in ravno zaradi tega je britanski častnik 'The Economist' leta 1986 utemeljil 'Big Mac Index' – indeks, s pomočjo katerega vsako leto izračunajo pariteto kupne moči posamezne valute.

Na gibanje valut vpliva več dejavnikov: velikost blagovne izmenjave gospodarstev, obrestne mere, pozicioniranje špekulantov, pretok kapitala, inflacija ... Paritetna kupna moč (purchasing power parity – PPP) je temeljna vrednost, okoli katere se na dolgi rok gibljejo valute. Poenostavljeno verzijo paritetne kupne moči vsak leto objavi britanski častnik 'The Economist', ki te vrednosti izračuna s pomočjo cen priljubljenega hamburgerja znane ameriške verige s hitro prehrano – imenuje se 'Big Mac Index'. Vsako leto pogledajo cene big maca v različnih državah po svetu in te pretvorijo v skupno valuto, ameriški dolar. Rezultate oziroma cene, ki jih dobijo s preračunavanjem, primerjajo s ceno big maca v ZDA in tako ugotovijo, katere valute so podcenjene (big mac je cenejši kot v ZDA) in katere so precenjene (big mac je dražji kot v ZDA).

Hamburger
HamburgerFOTO: Thinkstock
'Big Mac Index' naj bi služil kot neke vrste vodnik o 'pravi' vrednosti valut. Temelji na teoriji paritetne kupne moči; ideji, da bi se morali menjalni tečaji dolgoročno premikati v smeri stopnje, ki bi izenačila cene enake košarice izdelkov in storitev (v tem primeru hamburgerja) v katerih koli dveh valutah na svetu. Paritetna kupna moč je ekonomska teorija, ki ocenjuje popravke, ki so potrebni pri tečaju valut dveh držav, da je potem menjalni tečaj enak kupni moči vsake države. To pomeni, da se menjalni tečaj popravi tako, da lahko enak izdelek v obeh državah dobite za enako ceno, če jo pretvorite v enako valuto.

Kako je to videti v praksi?

Povprečna cena big maca v Združenih državah Amerike je januarja 2015 znašala 4,79 dolarja, medtem ko je bilo za enak izdelek na Kitajskem treba plačati 2,77 dolarja (preračunano iz juanov po veljavnem menjalnem tečaju). Kitajski juan naj bi bil tako januarja letos podcenjen za 42 odstotkov. Najdražji so bili januarja 2015 hamburgerji v Švici, kjer so stali kar 7,54 dolarja, in na Norveškem, kjer je bilo za big mac odšteti 6,30 dolarja, najcenejši pa v Ukrajini, kjer je zanj potrebno odšteti vsega 1,20 dolarja. V večini evropskih držav je cena priljubljenega hamburgerja precej podobna, vsaj v tistih, v katerih je uradna valuta evro, na Poljskem pa priljubljeni hamburger denimo stane le še polovico ameriške cene, kar naj bi kazalo na veliko podcenjenost poljskega zlota. V Rusiji in Ukrajini stane big mac samo še približno četrtino ameriške cene, za kar naj bi bili v največji meri krivi ruska kriza rublja in pa ukrajinska državljanska vojna.

Britanski častnik 'The Economist' vsako leto objavi poenostavljeno verzijo paritetne kupne moči, ki te vrednosti izračuna s pomočjo cen priljubljenega hamburgerja znane ameriške verige s hitro prehrano – imenuje se 'Big Mac Index'.
Britanski častnik 'The Economist' vsako leto objavi poenostavljeno verzijo paritetne kupne moči, ki te vrednosti izračuna s pomočjo cen priljubljenega hamburgerja znane ameriške verige s hitro prehrano – imenuje se 'Big Mac Index'.FOTO: iStockphoto

Zakaj prav Big Mac?

Zakaj so se leta 1986 odločili kot merilo vrednosti indeksa izbrati prav big mac, ni težko ugotoviti: priljubljena ameriška veriga s hitro prehrano je imela namreč že tako poslovalnice v dobršnem delu sveta, poleg tega pa priljubljen hamburger v vseh teh državah sestoji iz tako rekoč identičnih, standardiziranih komponent. Ta tako imenovana 'burgerekonomija' nikoli ni bila namenjena kot natančen merilnik valutnih neskladij. Gre bolj za orodje, ki naj bi teorijo deviznega tečaja delalo bolj razumljivo. Kljub temu je 'Big Mac Index' postal neke vrste svetovni standard, ki ga je mogoče najti v vse več gospodarskih učbenikih in je bil do danes predmet najmanj dvajsetih akademskih študij na temo deviznih tečajev.

Koliko je januarja letos stal big mac po svetu?


cena v USDcena v EUR*

Švica

7,546,71
Norveška6,305,60
ZDA4,794,26
Francija4,524,02
Italija4,463,97
Nemčija4,253,78
Španija4,233,76
Turčija
3,963,52
ZAE3,543,15
Grčija3,533,14
Mehika3,352,98
Slovenija3,022,69
Češka2,922,60
Kitajska2,612,32
Poljska
2,482,21
Indija
1,891,68
Rusija
1,361,21
Ukrajina1,201,07

* menjalni tečaj 1 USD = 0,89 EUR

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (37)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861