Če niste srečnež, ki je letošnjega septembra dobil izplačano pokojnino v višini 2.261,70 evra, potem najbrž kot upokojenec precej preštevate evre, da preživite mesec. Povprečna neto slovenska pokojnina z varstvenim dodatkom vred je bila namreč septembra 578,31 evra. Povprečna starostna pokojnina je znašala 624,64 evra, invalidska pokojnina 499,61 evra in družinska oz. vdovska pokojnina 249,41 evra.
To seveda niso zneski, s katerimi bi se dalo dobro živeti. Včasih še preživeti ne. A če imate nekaj pustolovskega duha, vas ni strah sprememb, bi radi na jesen življenja odkrivali nove kulture in spoznavali nove ljudi, vendarle je nekaj krajev, v katerih lahko s temi zneski živite prav dobro. Tukaj je osem takšnih krajev.
1. Leon, Nikaragva. Država, ki se jo da v svetovnih medijih ponavadi zaslediti, ko imajo težave zaradi samosvojega predsednika, je v resnici lepa dežela s številnimi čudovitimi jezeri. Za upokojence iz drugih delov sveta imajo celo svojevrsten paket dobrodošlice, ki vključuje poceni, a odlično zdravstveno oskrbo v bolnišnicah, ki delujejo po mednarodnih standardih, v tem delu države predvsem Vivan Pellas Hospital Metropolitano. Leon je univerzitetno mesto z gledališči, muzeji, od obale je oddaljeno manj kot pol ure. Sprejemljive so tudi najemnine. Za hišo s tremi sobami in dvema kopalnicama boste na mesec odšteli okoli 200 evrov, stroški prehrane in transporta pa so mnogo nižji od evropskih.
2. Medellin, Kolumbija. Za razliko od Leona je tukaj klima nekoliko manj ugodna. Jutra in večeri so prijetni, čez dan pa zna biti ubijalsko vroče. Vendar je precej znosno, le če ne izberete središča mesta. Mesto sicer postaja upokojenski paradiž, kamor se selijo predvsem Američani. Odlikuje ga značilna arhitektura rdeče opeke. Poleg tega, da se lahko v restavraciji do sitega najeste že za dva evra, da prihod upokojencev pomeni vse boljše zdravstvene storitve, so precej nizke tudi najemnine. Dvosobno stanovanje na mesec stane okoli 150 evrov. Če na primer želite trisobno stanovanje na vrhu povsem nove stavbe, boste zanj odšteli okoli 400 evrov na mesec.
3. Las Tablas, Panama. Če želite uživati ob obali, bo to prava izbira. Kraj ima v svoji strategiji zapisano, da želi biti upokojenski paradiž, temu so prilagodili gradnjo varovanih stanovanj, prvovrstno medicinsko oskrbo in dobro ponudbo kulturnih ter zabavnih dogodkov. Od prestolnice Panama City je Las Tablas sicer oddaljen štiri ure vožnje, vendar obstajajo dobre povezave z javnim prevozom. Glavna prednost je, da je življenje tukaj v primerjava s prestolnico cenejše za okoli 60 odstotkov. Majhno hišo na obali, od koder vas do morja loči le nekajminutni sprehod, lahko najamete za od 150 do 200 evrov na mesec. Poleg tega pregovorno velja, da se da tam za ceno skoraj vedno pogajati!
4. Chiang Mai, Tajska. Neki Američan se je v blogu pohvalil, da na stara leta tukaj živi za 200 evrov na mesec. Polovica gre za najemnino, polovica za preživetje. Seveda ne zapravlja veliko, a ima plačano najboljše zdravstveno zavarovanje in dovolj denarja, da pogosto je v restavracijah, kjer se da spodoben obrok dobiti že za 70 centov, in obiskuje kulturne dogodke. Tajska sicer postaja ena od vodilnih držav, ko gre za privabljanje upokojencev. Na lepih lokacijah gradijo stanovanjske soseske za upokojence, ki jih odlikujejo bližina zdravstvenih ustanov, trgovin in kulturnih središč.
5. Kambodža. Kdor se spomni zgodovine države, nasilnih vstaj in revščine, najbrž ob tej državi nikoli ne bi pomislil na upokojenska nebesa. A država postaja prav to. Za razliko od Tajske tukaj ni plaž, a tudi morje ni vse, kajne. S prihodom tujcev so izboljšali ponudbo zdravstvenih storitev in transporta, v prestolnici Phnom Penh pa je mogoče udobno živeti že za okoli 350 evrov na mesec. Za najemnino boste odšteli okoli 142 evrov na mesec, čeprav se najemnine višajo zaradi vse večjega povpraševanja tujcev. Za obrok v restavraciji boste odšteli okoli 70 centov, če boste kuhali sami in hrano kupovali na tržnici, bo vse skupaj še ceneje.
6. Filipini. Še ena eksotična destinacija, kjer se da dobro živeti s 500 evri. Za preživetje jih potrebujete okoli 350. Nekaj dražje je življenje v prestolnici Manila, kjer se najemnine za dvosobna stanovanja začnejo pri 260 evrih, a če se odpravite v Cebu, eno najbolje razvitih provinc s peščenimi plažami, golf igrišči in nakupovalnimi središči, lahko dobite stanovanje za 110 evrov na mesec. V Damaguete Cityju pa samo sobo za okoli 28 evrov na mesec. Za hrano boste potrebovali okoli 150 evrov, poleg tega veliko pivo stane 38 centov, zavojček cigaret pa 57 centov. Upokojenci so več kot zaželeni. Upokojensko vizo dobite že pri 35-ih, če na banko položite 30.000 evrov. Če ste starejši od 50 let, vas upokojenska viza in vse ugodnosti čakajo, če na banko položite vsaj 7000 evrov in imata zakonca skupaj vsaj 700 evrov pokojnine, samska oseba pa vsaj 500 evrov.
Podoben program ima tudi Malezija, imenujejo ga My Second Home program, vključuje pa bivanje v specializiranem naselju za starejše in prvovrstno zdravstveno oskrbo.
7. Kostarika. Država ima dvanajst različnih klimatskih območij, veliko živalsko in rastlinsko bogastvo, večinoma pa gre za tropsko podnebje. Če živite v dvoje, boste v San Joseju z lahkoto preživeli s 350 evri na mesec. Srednje veliko hišo v predmestju je mogoče najeti za 170 evrov na mesec. Obrok v restavraciji stane od 2,8 do 3,5 evra, če kupujete na tržnici, je hrana še cenejša. Kilogram banan na primer stane 30 centov. Cene so na tržnicah praviloma do 30 odstotkov nižje kot v nakupovalnih središčih.
8. Belize. Stroški bivanja in hrane so na las podobni tistim v Kostariki. Se pa splača kupovati lokalno pridelano hrano, ki je za 50 odstotkov cenejša od uvožene. Država ima za starejše od 45 let pripravljen upokojenski paket, ki vključuje tudi ugodnost, da upokojencem ni treba plačevati davkov.
Spremljajte nas na Facebooku!
Komentarji (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV