Cekin.si
Zavarovanje

Tema tedna

Manj posojil zaradi dražjih zavarovanj ali nižje kreditne sposobnosti?

M.M.
07. 10. 2011 10.50
0

Premije za kreditna zavarovanja so se od leta 2009 povečevale. Del rasti gre pripisati dražjim zavarovanjem posojil, del pa povečanju njihovega števila zaradi upada splošne kreditne sposobnosti.

Zavarovanje
ZavarovanjeFOTO: iStockphoto

Kosmate premije z naslova kreditnih zavarovanj so se leta 2010 glede na leto 2009 povečale za 20 odstotkov, kažejo podatki Slovenskega zavarovalnega združenja. Podatki za letošnje leto še niso znani, nas pa je zanimalo ali gre rast premij pripisati podražitvam kreditnih zavarovanj ali povečanju števila odobrenih posojil s kreditnim zavarovanjem oziroma obojim?

V Zavarovalnici Maribor so nam pojasnili, da je število kreditnih zavarovanj po posameznem letu (od leta 2008) na približno enakem nivoju. Na vprašanje, če so se kreditna zavarovanja od začetka leta 2008 do danes v povprečju podražila so dejali, da je v letošnjem letu opaziti porast za nekaj odstotkov. 'Osnovne premijske stopnje so se spreminjale na osnovi dogajanja na področju kreditnih zavarovanj; predlani so se nekoliko znižale,' so še dodali. Kosmate premije pobrane iz naslova kreditnih zavarovanj so lani glede na leto 2009 poskočile kar za petino, medtem pa so se leta 2009 glede na 2008 znižale za okoli šest odstotkov. Iz zavarovalnice Triglav pa so sporočili, da opazijo naraščanje števila kreditnih zavarovanj, saj je interes bank po zavarovanjih večji. Dodajajo še, da se vse manj kreditov odobri brez zavarovanja ali zgolj z osebnim poroštvom.

Pobrane kosmate premije in plačane odškodnine po letih

Zaostreni gospodarski pogoji zaradi svetovne krize so se odrazili tudi v drastičnem znižanju kreditiranja nebančnega sektorja v letu 2009 glede na leto 2008. Leta 2010 je sicer medletna rast posojil nebančnemu sektorju v povprečju gibala pod dvema odstotkoma. Pri podjetjih se je na letni ravni znižala za dva odstotka, edino pri gospodinjstvih je bila pozitivna. Pri Banki Slovenije pravijo, da je na zmanjšanje posojil podjetjem vplivala visoka zadolženost in s tem povezana nizka kreditna sposobnost podjetij, dražje zavarovanje posojil in ohranjane visokih pribitkov na referenčne obrestne mere. Velja pa še omeniti, da so se zaradi zaostrenih razmer od začetka gospodarske krize izplačane odškodnine z naslova kreditnih zavarovanj povečale kar za 62 odstotkov.

Pri Zavarovalnici Maribor pravijo, da se pogoji odobritev zavarovanja kreditov niso spremenili ali zaostrili. O pogojih, ki jih mora zavarovanec oziroma kreditojemalec izpolniti za zavarovanje kredita, se zavarovalnica dogovori z banko v medsebojni pogodbi. Zavarovanec mora odobriti kredit skladno s svojimi akti, z zakonitimi predpisi in določili zavarovalne pogodbe, upoštevati mora dogovorjene limite posameznega kredita, skupno zadolženost kreditojemalca, njegovo starost, mesečne prejemke, vrsto delovnega razmerja, kreditno sposobnost kreditojemalca in drugo. 'Pogoje zavarovanja sproti prilagajamo situaciji oziroma spremembam rizikov, kot so povišanje minimalne plače, uvedba možnosti osebnega stečaja, stečaji in prisilne poravnave večjih podjetij in ostalo,' pa razkrivajo na Zavarovalnici Triglav. Pravijo pa še, da se sicer presoja kreditne sposobnosti v bistvenem ni spremenila.

S kreditnim zavarovanjem zavarovalnica v okviru določil zavarovalne pogodbe krije škodo, ki nastane zavarovancu oziroma banki zaradi neodplačanih obveznosti kreditojemalca. Torej, kadar kreditojemalec ni zmožen banki poplačati svojih obveznosti, zavarovalnica krije nastalo škodo. Po izplačilu zavarovalnine pa banka na zavarovalnico prenese vse pravice, ki jih ima do kreditojemalca.

Prodaja zavarovanj
Prodaja zavarovanjFOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861