Cekin.si
Od 1. oktobra dalje so delilniki toplote nujni, če ne vas čaka 200 evrov globe.

Tema tedna

Do sobote se še lahko izognete globi!

M.M.
27. 09. 2011 06.24
12

V večstanovanjskih stavbah bodo od sobote nujni delilniki toplote, predpisuje energetski zakon. Če delilnikov ne boste namestili, vas čaka globa v višini 200 evrov.

Od 1. oktobra dalje so delilniki toplote nujni, če ne vas čaka 200 evrov globe.
Od 1. oktobra dalje so delilniki toplote nujni, če ne vas čaka 200 evrov globe.FOTO: iStockphoto

Energetski zakon predpisuje od 1. oktobra 2011 obvezno uporabo delilnikov toplote na vseh radiatorjih v večstanovanjskih, stanovanjsko-poslovnih in poslovnih stavbah, ki imajo najmanj štiri posamezne dele. Po 1. oktobru bodo lastniki posameznih enot stavbe, ki ne bodo vgradili delilnikov toplote, kaznovani z globo 200 evrov. Nadzor nad delitvijo in obračunom stroškov za toploto za ogrevanje in pripravo vode izvaja energetska inšpekcija.

Z energetskim zakonom se želi spodbuditi preudarna poraba energije, saj naj bi vsak stanovalec plačal le toliko, kolikor bo porabil. S tem bodo uporabniki motivirani za manjšo porabo, saj lahko ob nespremenjenem bivalnem ugodju zmanjšajo stroške za energijo in manj obremenjujejo okolje, je zapisano na spletni strani Pozitivna energija ministrstva za gospodarstvo. Sicer pa sama vgradnja delilnikov stroškov za toploto sama po sebi še ne zagotavlja, da se bo poraba energije zmanjšala.

Delilnike toplote morajo načeloma plačati lastniki sami. Strošek delilnika toplote je okvirno od 30 do 40 evrov na delilnik oziroma ogrevalno telo (radiator), zraven tega stroška pa je treba prišteti še stroške, ki nastanejo z odčitavanjem in pripravo delitve. Pri tem se cene delilnikov razlikujejo odvisno od proizvajalca oziroma ponudnika delilnikov. Stroški odčitavanja in priprave delitve pa so tudi odvisni od izvajalca odčitavanja in upravitelja večstanovanjskega objekta.

Sama vgradnja delilnika še ne zagotavlja, da se bo poraba energije zmanjšala.
Sama vgradnja delilnika še ne zagotavlja, da se bo poraba energije zmanjšala.FOTO: POP TV

Za nakup in vgradnjo delilnikov v posameznih enotah kot tudi merilnika toplote za celotno stavbo se lahko uporabijo sredstva iz rezervnega sklada. Obstajajo pa tudi državne spodbude za vgradnjo delilnikov in drugih ukrepov učinkovite rabe energije, ki jih nudi Eko sklad. Ponujajo finančne spodbude za vgradnjo delilnikov toplote, termostatskih ventilov, hidravlično uravnoteženje ogrevalnega sistema in druge ukrepe za zmanjšanje porabe energije.

Lastnikom posameznih delov večstanovanjske stavbe, ki nasprotujejo vgradnji delilnikov, se bo v skladu z energetskim zakonom določil porabniški delež za ogrevanje po ključu ogrevane površine in pomnožil s faktorjem 1,6. Tem lastnikom pa se tudi onemogoči udeležba na prihrankih energije celotne stavbe, ki so bili doseženi z namestitvijo delilnikov.

Mesečno odčitavanje ali letno odčitavanje? Kot pojasnjujejo na spletni strani Pozitivna energija, je prednost mesečnega odčitavanja delilnikov in obračuna stroškov predvsem v tem, da stanovalci plačujejo stroške za toploto sproti, zato poračun teh stroškov ni potreben. Sproti pa so tudi obveščeni o porabi energije. Slabost mesečnega obračuna pa so znatno višji stroški za odčitavanje delilnikov in delitev stroškov za toploto. Opozoriti pa je še treba, da so plačila v mesecih z nizko zunanjo temperaturo lahko zelo visoka.

Lastniki, ki nasprotujejo vgradnji delilnikov, bodo morali plačati porabniški delež za ogrevanje po ključu ogrevane površine, pomnožene s faktorjem 1,6.
Lastniki, ki nasprotujejo vgradnji delilnikov, bodo morali plačati porabniški delež za ogrevanje po ključu ogrevane površine, pomnožene s faktorjem 1,6.FOTO: POP TV
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861