Kaj je mesečna renta prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja? Renta predstavlja periodično plačilo z naslova privarčevanih sredstev v drugem stebru in se izplačuje dokler je zavarovanec živ. Namen sklenitve rentnega zavarovanja je zaščita pred dolgoživostjo oziroma, da bi zavarovanec živel dlje, kot trajajo njegovi prihranki. Renta se praviloma izplačuje v konstantnem znesku in ni vezana na inflacijo. Vseeno pa so tu pokojninske družbe in zavarovalnice ponudile že različne oblike izplačevanja rent s katerimi lahko v določeni meri kompenziramo tudi naraščajočo inflacijo in realno zmanjševanje mesečnih izplačil.
Mesečne rente so tudi manj obdavčene kot enkratno izplačilo. Ali se vam bolj splača odločiti za mesečno rento ali za enkratno izplačilo smo že pojasnili, dejstvo pa je, da so mesečne rente davčno bolj ugodne od dviga vseh privarčevanih sredstev. V davčno osnovo se namreč všteva le 50 odstotkov pokojninske rente. Možno pa se je izogniti tudi akontaciji dohodnine ob samem izplačilu, saj pri zneskih, ki segajo do 160 evrov, te ni potrebno odvajati.
Do mesečne rente oziroma dodatne pokojnine smo upravičeni, če izpolnimo pogoje za redno prenehanje prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja. Zavarovanec mora dopolniti starost vsaj 58 let, uveljaviti pravico do pokojnine v obveznem pokojninskem zavarovanju, od vključitve v prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje pa mora miniti vsaj 10 let.

Katere vrste rent poznamo? Zavarovalnice in pokojninske družbe so sprva ponujale le dve osnovni vrsti pokojninskih rent, kot je klasična dosmrtna renta brez zajamčenega obdobja izplačevanj in dosmrtna renta z zajamčenim obdobjem izplačevanj. Svojo ponudbo pa so v lanskem in letošnjem letu nekatere zavarovalnice in pokojninske družbe razširile tudi z novimi oblikami rent, kot sta na primer pospešena renta in naraščajoča renta:
►Dosmrtna renta brez zajamčenega obdobja izplačevanja
Dosmrtna mesečna renta se zavarovancu izplačuje do njegove smrti, ne glede na pričakovano življenjsko dobo. V primeru smrti zavarovanca se izplačevanje rente preneha in se po smrti zavarovanca ne deduje.
►Dosmrtna renta z zajamčenim obdobjem izplačevanja
Dosmrtna mesečna renta z zajamčenim obdobjem izplačevanja se prav tako zavarovancu izplačuje do njegove smrti. Razlika med zajamčeno in klasično rento pa je, da se v primeru zavarovančeve smrti pred iztekom zajamčenega obdobja, neizplačani del pokojnine do garantirane dobe deduje.
►Pospešena renta
S pospešeno dosmrtno mesečno rento zavarovalnice in pokojninske družbe zavarovancem omogočajo, da dobijo izplačano glavnino sredstev v začetnem obdobju črpanja. Odvisno od izplačevalca se lahko zavarovanec odloči, da se mu v začetnih letih po upokojitvi izplača večina sredstev z mesečnim izplačilom, po poteku tega obdobja pa prejema le še manjše zneske, ki se izplačujejo lahko tudi le enkrat letno. Zavarovalnice to rento priporočajo posameznikom z nižjimi zneski na računu, saj bi bil mesečni obrok v primeru klasične dosmrtne rente prenizek.
►Naraščajoča renta
Kot smo že omenili se rente praviloma izplačujejo v enakomernem oziroma konstantnem znesku. Zavarovanci pa se lahko odločijo tudi za naraščajočo rento, ki se od osnovne razlikuje po tem, da so rente sprva nekoliko nižje in s časom naraščajo. Naraščajoča renta se lahko sklene z garantiranim obdobjem ali brez.

Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV