Lastniki stanovanj v večstanovansjkih stavbah, ki imajo skupno kurilno napravo, boste morali od sobote, 1. oktobra, dalje po Energetskem zakonu imeti vgrajene delilnike toplote na vseh ogrevalnih telesih oziroma radiatorjih. Po 1. oktobru bodo lastniki posameznih stanovanjskih enot, ki ne bodo imeli vgrajenih delilnikov toplote kaznovani z globo 200 evrov. Nadzor nad delitvijo in obračunom stroškov za toploto za ogrevanje in pripravo vode bo izvajal Inšpektorat Republike Slovenije za energetiko in rudarstvo.

Zanimalo nas je, kako bo energetska inšpekcija izvajala nadzor nad lastniki stanovanj in preverjala, če so delilniki toplote nameščeni v stanovanjih. Iz inšpekcije so nam sporočili, da bodo lastniki stanovanj v primeru suma nespoštovanja Energetskega zakona pozvani, da z verodostojno listino dokažejo vgradnjo delilnikov. Sam vstop v stanovanje pa je inšpektorjem v skladu Z zakonom o inšpekcijskem nadzoru dovoljen samo z pridobljeno odločbo pristojnega sodišča.
Nadzor nad izvajalcem odčitavanja oziroma delitve stroškov ogrevanja , če pravilno izvaja storitev, pa bodo inšpektorji izvajali v skladu s Pravilnikom o načinu delitve in obračunu stroškov za toploto v stanovanjskih in drugih stavbah z več posameznimi deli, kjer so opredeljene njihove pristojnosti, kot so ustreznost delilnikov, delež stroškov, upoštevanje korekcijskih faktorjev in druge. Kot pravijo, pa je sama storitev pravilnega odčitavanja in delitve opredeljena s pogodbenim odnosom med lastniki in izvajalci in ni v njihovi pristojnosti. To pomeni, da se lastniki stanovanj, ki sumijo na nepravilnosti pri odčitavanju oziroma delitvi stroškov ogrevanja, ne morejo obrniti na inšpekcijo, vendar sami reševati spore v skladu s sklenjeno pogodbo.
Zanimalo pa nas je tudi, kako bodo ravnali z lastniki stanovanj, ki imajo že naročeno vgradnjo delilnikov toplote, vendar morajo čakati na njihovo vgradnjo čez zakonski rok. Pri tem vprašanju so nam na energetski inšpekciji pojasnili, da je vsak inšpektor pri opravljanju nalog inšpekcijskega nadzora v okviru svojih pooblastil samostojen. Pri izbiri ukrepov pa inšpektor ob upoštevanju teže kršitev izreče ukrep, ki je za zavezanca ugodnejši, če je s tem dosežen namen predpisa.
Predpisi, ki urejajo delitev in obračun stroškov za ogrevanje in toplo vodo so: Energetski zakon, Pravilnik o načinu delitve in obračunu stroškov za toploto v stanovanjskih stavbah in drugih stavbah z več posameznimi deli, Pravilnik o načinu delitve in obračunu stroškov za toploto v stanovansjkih in drugih stavbah z več odjemalci in Pravilnik o upravljanju večstanovanjkih stavb, ki je bil izdan na podlagi Stanovanjskega zakona. Za tolmačenje Energetskega zakona je pristojno Ministrstvo za gospodarstvo, za tolmačenje Stanovanjskega zakona pa Ministrstvo za okolje in prostor.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV