Evropske države, vključno s Slovenijo, se borijo z dolžniško krizo. Luknje v državnih blagajnah je treba zapolniti, kar pa se lahko naredi s klestenjem proračunskih izdatkov in povečanjem proračunskih prilivov. Klestenje proračunskih izdatkov politikom ponavadi ne gre preveč dobro od rok, so pa zato bolj iznajdljivi pri večanju prilivov oziroma ožemanju državljanov z višjimi in dodatnimi davki, trošarinami, taksami, kaznimi in podobno.
Pred časom so se v javnosti že pojavile govorice o novih davkih kot sta davek na sladkarijo in davek na kričeče barve fasad. Davek na sladkarijo oziroma nezdravo prehrano so tako uvedli že na Madžarskem, Danskem in Finskem, v Sloveniji pa zaenkrat ni šlo dlje od predloga takega zakona s strani ministrstva za zdravje. Spomnimo, ob zaključku popisa nepremičnin so se pojavile tudi težnje, da bi dodatno obdavčili hiše, ki iztopajo zaradi kričečih fasadnih barv. Hiše pobarvane z živimi barvami naj bi bile obdavčene kar petkrat bolj kot hiše 'sprejemljivih' barv.
Vsekakor, sta zgornja osnutka davkov 'zanimiva' in se bi verjetno našlo veliko razlogov za in proti njunemu sprejetju. Zanimive in čudne davke so sprejemali vladarji že od začetka naše civilizacije, kadar je bilo treba napolniti državno blagajno. V antičnem Egiptu je tako faraon na primer uvedel davek na jedilno olje. Seveda, glavni prodajalec olja je bil kar faraon sam. Rimljani so v prvem stoletju našega štetja obdavčili urin, ki je bil zaželen vir amoniaka za običajna opravila, kot je strojenje kož in čiščenje oblačil. V srednjem veku, ki je znan po slabi higieni prebivalcev, pa so takratni evropski vladarji dodatno obdavčili milo, ki je bilo takrat zelo zaželena dobrina.
Poglejte si nekaj najbolj bizarnih davkov, ki še vedno veljajo v Združenih državah Amerike:
Davek na embalažo hrane

Zvezna država Kolorado ima v pojasnilu davka na embalažo čudno definicijo glede embalaže hrane. Po uradni interpretaciji zakona o davku na embalažo so namreč obdavčili papirnate pokrovčke lončkov in serviete, niso pa obdavčili samih papirnatih lončkov ali kartonaste embalaže v kateri je na primer postrežen ocvrt krompirček.
Davek na balone na vroči zrak

V Kansasu so uvedli davek na zabavo, kjer so dodatno obdavčeni tudi poleti z baloni na vroči zrak. Vseeno pa je v predpisu davka luknja, saj so obdavčili le polete z baloni na vroči zrak, kjer je balon privezan z vrvjo na tla, kar se ponavadi poslužujejo ob kakšnih prireditvah in odprtju novih trgovin. Polet z balonom na vroči zrak brez priveza na tla ni obdavčen.
Davek na pecivo
V New Yorku bodite pozorni kadar boste naročili pecivo iz kruha. Odločili so se namreč, da bodo obdavčili pripravo peciva za vas. Če boste v delikatesi prosili, da vam pripravijo pecivo oziroma, da vam ga razrežejo, namažejo z namazom in podobno, boste plačali dodaten davek. Temu davku se lahko izognete, če naročite pecivo in si ga pripravite oziroma razrežete sami.
Davek na sadje
V Kaliforniji so se odločili, da bodo dodatno obdavčili sadje, ki ga lahko potrošniki kupijo iz avtomata. Jabolko, ki ga kupci kupijo na tržnici ni obdavčeno, če pa ga kupijo iz avtomata, bodo morali poleg prodajne cene jabolka prišteti še dodatnih 33 odstotkov za davek.
Katere davke bi uvedli vi, da bi zakrpali luknjo v državni blagajni? Delite z nami svoje mnenje in nas spremljajte na Facebooku!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV