Cekin.si
Plakat akcije Bi prižgali letos svečo manj?

Tema tedna

Pazite, da vas ob smrti bližnjega ne doleti še denarna kazen!

M.M.
24. 10. 2011 10.24
0

Smrt je nepredvidljiv del življenja, ki je ponavadi hud udarec za svojce in prijatelje umrlega, vseeno pa je pametno vedeti, kako ravnati ob izgubi.

Golob
GolobFOTO: iStockphoto

Ponavadi se ljudje izogibamo razmišlljanju o smrti in z njo povezanih reči. Tako se pogosto zgodi, da ob smrti našega bližnjega, ko smo že tako čustveno prizadeti in se težko soočamo z izgubo najbližjega, ne znamo pravilno ravnati.

Pri smrti na domu moramo najprej poklicati zdravnika, oziroma mrliškega oglednika, ki pokojno osebo pregleda in izda potrdilo o opravljenem mrliškem pregledu. Predpisani rok za prijavo smrti je po zakonu o matičnem registru dva dni od dneva smrti oziroma dneva najdbe trupla. Če posameznik v predpisanem času ni prijavil smrti, se ga kaznuje z denarno kaznijo od 83,46 evra do 208,65 evra, pravno osebo s kaznijo od 835,59 evra do 4.172,93 evra in odgovorno osebo pravne osebe za isti prekršek z denarno globo od 208,65 evra do 417,29 evra.

Specializirano pogrebno podjetje pokličemo, potem ko dobimo potrdilo o opravljenem mrliškem pregledu. Pogrebnemu podjetju pa moramo ob njihovem prihodu izročiti osebni dokument pokojne osebe. V primeru, da nimamo osebnega dokumenta pokojnika, zadostuje že fotografija. Dati jim moramo tudi potrjeno zdravstveno izkaznico. Če pokojnikove zdravstvene izkaznice nimamo se moramo zglasiti v poslovalnici zavoda za zdravstevno zavarovanje, kjer zaprosimo za izpis zdravstvene kartice pokojne osebe. Pogrebnemu podjetju pa lahko damo tudi obleko za pokojno osebo, oziroma lahko pokojnika preoblečemo že na domu.

V primeru, da nekdo umre v bolnišnici, zdravstvenem domu, domu starejših občanov, vojašnici, turističnem objektu, zaporu ali v katerem drugem nastanitvenem zavodu oziroma organizaciji, mora podati prijavo smrti zavod ali organizacija, v kateri je oseba umrla. Zavod ali organizacija pa mora tudi obvestiti svojce umrlega o njihovi izgubi. Svojci se nato sami obrnejo na pogrebno podjetje, obenem pa morajo tudi prevzeti osebne stvari pokojnega.

Veliko življenj pa se na žalost konča tudi na naših cestah ali katerih drugih okoliščinah. V primeru prometne nesreče oziroma če naletimo na mrtvo osebo v katerih drugih okoliščinah pokličemo telefonsko številko 112 in o smrti osebe obvestimo pristojno službo.

Sveče
SvečeFOTO: Andrej Matič

Kako pa ugotovimo, da je oseba umrla? Na smrt človeka nas opozarjajo naslednji znaki:

►Prenehanje dihanja - To lahko ugotovimo na več načinov: ogledalce pridržimo pred usti in nosom in gledamo ali se bo orosilo, opazujemo gibanje prsnega koša in poslušamo ali oseba diha ali ne.
►Prenehanje delovanja srca - Delovanje srca ugotovimo z merjenjem pulza na rokah ali vratu in ugotavljamo, če bije srce.
►Prenehanje živčne vzdražljivosti - To razberemo iz več različnih znakov, kot so ohlapno mišičevje, odprta usta, odprte oči, ko zenice ne reagirata na svetlobo in drugo.
Bledica in negibnost telesa
►Mrliške lise - rdečkaste lise nastanejo 20 do 40 minut po smrti. Pod pritiskom prsta lise pobledijo, včasih pa se zaradi postopnega krvnega obtoka pojavijo že pred smrtjo.
Ohladitev telesa - Pri ohladitvi moramo paziti, ker podobno kot negibnost in bledica, še ne pomeni nujno smrti. Lahko je namreč posledica podhladitve ali določenih bolezni.

V vsakem primeru pa moramo človeku nuditi prvo pomoč, ker našteti znaki niso popolnoma zanesljivi.

Pogreb - 2
Pogreb - 2FOTO: Reuters
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861