
Slovenski trgovci so originalno programsko opremo ponudili v 93,1 odstotka trgovin, kršitve pa so bile ugotovljene pri 6,9 odstotka trgovcih, ugotavlja raziskava organizacije Business Software Alliance (BSA). Po njihovih ugotovitvah je stanje pri večjih slovenskih trgovcih zadovoljivo, pri malih trgovcih pa to nikakor ni, še opozarjajo. Z najnovejšim preverjanjem s pomočjo skrivnih kupcev so obiskali več kot 600 slovenskih trgovcev s tehničnimi izdelki ter preverili legalnost programske opreme.
Njihove ugotovitve kažejo, da so jim trgovci originalno programsko opremo ponudili v 93,1 odstotka trgovin, kršitve pa so bile ugotovljene pri 6,9 odstotka trgovcih. Med kršitelji je 4,5 odstotka trgovcev napeljevalo kupca k uporabi neoriginalne programske opreme, 1,1 odstotka pa jih je samih ponudilo namestitev nelegalne programske opreme. Takih trgovcev, ki so želeli nameščeno neoriginalno opremo kupcu tudi zaračunati, je bilo v tokratnem merjenju 1,3 odstotka. Pri enemu izmed kršiteljev, ki je ponovno ponujal namestitev neoriginalne programske opreme pa je BSA zaradi kršitev vložila kazensko ovadbo.
Pravni svetovalec organizacije BSA v Sloveniji Rok Koren je dejal: 'Prepričan sem, da bomo s še intenzivnejšim partnerskim programom ozaveščanja trgovcev in kupcev še dodatno zmanjšali delež tistih trgovcev, ki še vedno ponujajo nameščanje neoriginalne programske opreme. Z rezultati tokratnega preverjanja smo sicer zadovoljni, a smo prepričani, da lahko dosežemo še pomembnejše mejnike.'

Pri BSA opozarjajo, da lahko postanejo kupci izdelkov z nameščeno neoriginalno programsko opremo tudi predmet preiskav, pretijo pa jim tako pravne posledice kot finančna tveganja zaradi škodljivosti uporabe neoriginalne programske opreme. Kot je zapisano na spletni strani BSA, za ugotovljene kršitve kazenskopravne sankcije obsegajo:
•zagroženo kazen tudi do osem leta zapora
•zagroženo denarna kazen za kaznivo dejanje in prekršek
•odvzem primerkov avtorskega dela ter naprav za njihovo reproduciranje
Civilnopravne sankcije:
•opustitev vsakršne nadaljnje uporabe programske opreme, izbris in predaja nelegalnih primerkov avtorskega dela
•plačilo primerne odškodnine imetniku avtorske pravice, sorazmerne z vrednostjo pridobljene koristi, ali plačilo civilne kazni v višini trikratne cene programske opreme
•plačilo stroškov postopka (ki so lahko zelo visoki)
Na podlagi sodne odredbe pa lahko državni organi pregona vstopijo tudi v zasebne in poslovne prostore ter zasežejo nelegalne kopije računalniških programov ter računalnike na katerih se nelegalne kopije nahajajo.
Spremljajte nas na Facebooku!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV