V današnjih časih, ko se večina podjetij sooča s težavami in je marsikatera zaposlitev pod vprašajem, se veliko kreditojemalcev sooča s problemom odplačitve kredita zaradi izgube zaposlitve. Že samo ob pogledu na podatke slovenskega statističnega urada vidimo, da je bilo v Sloveniji konec novembra 111.069 brezposelnih, kar je sedem odstotkov več kot pred letom dni. Potreba delodajalcev po delavcih pa se je prejšnji mesec tudi zmanjšala in sicer za 9,6 odstotka glede na oktober in tri odstotke glede na lanski november, kar pomeni, da bo še več ljudi ostalo brez zaposlitve in s kreditom nad glavo.

Žrtev statistike brezposelnih je postal tudi naš bralka, recimo ji Petra, ki je ostala brez službe in z neodplačanim kreditom nad glavo. Pri bankah smo preverili, kaj lahko stori?
V bankah pojasnjujejo, da vsako stranko, ki je zašla v težave z odplačevanjem kredita obravnavajo posamezno in skupaj poizkušajo poiskati rešitev. V večini primerov pa imajo posojilojemalci na voljo dve rešitvi, kot sta podaljšanje odplačilne dobe in moratorij. V Abanki razlagajo: 'Možne variante dogovora so podaljšanje odplačilne dobe in s tem nižji obrok - sklene se aneks k pogodbi, kjer je dogovorjena nova nižja anuiteta, glede na novo odplačilno sposobnost kreditojemalca in s tem se podaljša doba odplačevanja kredita.'
'Če je stranka samo začasno nesposobna odplačevati kredit - problem bo rešljiv čez nekaj mesecev (največ pol leta), se stranki ponudi moratorij na odplačilo obveznosti. V času moratorija se anuitete ne plačujejo in po končanem moratoriju stranka nadaljuje s plačilom obveznosti. Moratorij ni del redne kreditne ponudbe, stranki se ponudi samo individualno, ko obstajajo dokazljivi razlogi za začasno nesposobnost odplačevanja kredita,' pravijo v Abanki. Tudi v SKB pojasnjujejo, da se moratoriji običajno odobravajo za šest mesecev, več le izjemoma. Prav tako v Gorenjski banki, kjer puščajo možnost podaljšanja praviloma za 12 mesecev, lahko pa tudi več.

V SKB opozarjajo, da je pogoj za odobritev moratorija oziroma podaljšanja odplačilne dobe, pokrivanje vseh obveznosti do datuma oddane vloge. V Gorenjski banki pa še dodajajo, da mora kreditojemalec predložiti banki prošnjo z dokazili o izgubi službe in podatke o nezmožnosti odplačevanja posojila. 'Banka oceni upravičenost in v soglasju s kreditojemalcem, dogovori odlog odplačevanja kredita in podaljšanje odplačilne dobe,' še pravijo.
'Seveda je veliko lažje in manj boleče za kreditojemalca, če je ob najemu kredita sklenil ustrezno zavarovanje za primer brezposelnosti,' opozarjajo v SKB. Zavarovanje za primer izgube zaposlitve se lahko sklene za eno leto z možnostjo avtomatskega podaljševanja zavarovalne pogodbe. Zavarovalno premijo v SKB izračunajo na podlagi višine mesečnega nadomestila in jo je mogoče plačevati mesečno, četrtletno, polletno in enkrat na leto. Višina mesečnega nadomestila lahko znaša največ 1.000 evrov.
Nadomestilo in premije pri zavarovanju za brezposelnost pri SKB (v EUR)

Tudi v Abanki pravijo, da se kreditojemalec ob odobritvi kredita lahko odloči za sklenitev dodatnega zavarovanja, ki krije brezposelnost. 'Zavarovanje se lahko sklene v kombinaciji s hipotekarnim, stanovanjskim ali potrošniškim kreditom. V primeru izgube zaposlitve zavarovalnica krije do šest mesečnih obrokov.' Pravijo, da je kreditojemalec upravičen do največ šest mesečnih obrokov, ki jih plača zavarovalnica, če delodajalec iz poslovnih razlogov odpove pogodbo o zaposlitvi. 'Po prenehanju tega obdobja je kreditojemalec dolžan nadaljevati z rednim odplačevanjem kreditnih obveznosti.'
Spremljajte nas na Facebooku!
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV