Do 6. februarja 2012 morate na davčni upravi vložiti vlogo za posebno davčno olajšavo za vzdrževane družinske člane. Vlog, ki bodo oddane kasneje, davčni organ pri sestavi informativnega izračuna za leto 2011 ne bo mogel upoštevati, opozarjajo na DURSu. Vlogo za uveljavljanje posebne olajšave za vzdrževane družinske člane vložijo zavezanci za dohodnino, ki med letom niso uveljavljali te olajšave, in zavezanci, ki so olajšavo med letom uveljavljali, pa želijo te podatke spremeniti.

V večini primerov se olajšavo za vzdrževane družinske člane uporablja za otroke. Za vzdrževanega otroka velja:
►Vsak otrok do dopolnjenega 18. leta starosti
►Otrok do 26. leta starosti, če neprekinjeno oziroma s prekinitvijo do enega leta nadaljuje šolanje na srednji, višji ali visoki stopnji. Sem se štejejo tudi otroci, ki niso zaposleni oziroma ne opravljajo dejavnosti in nimajo lastnih sredstev za preživljanje ali so ti manjši od višine posebne olajšave za vsakega drugega vzdrževanega družinskega člana, ki znaša 2.382,13 evra za leto 2012.
►Otrok nad 26. letom starosti, ki neprekinjeno ali s prekinitvijo do enega leta nadaljuje šolanje na srednji, višji ali visoki stopnji, ni zaposlen, ne opravlja dejavnosti in nima lastnih sredstev za preživljanje ali so ti manjši od višine posebne olajšave za vsakega drugega vzdrževanega družinskega člana, ki znaša 2.382,13 evra za leto 2012.
►Otrok ne glede na starost, če se ne izobražuje in je za delo sposoben, če je prijavljen pri službi za zaposlovanje in živi s starši oziroma posvojitelji v skupnem gospodinjstvu ter nima lastnih sredstev za preživljanje oziroma so ta manjša od posebne olajšave za vsakega drugega družinskega člana.
►Otrok, ki potrebuje posebno nego in varstvo, če ima pravico do dodatka za nego v skladu z zakonom o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ima pravico do dodatka za pomoč in postrežbo v skladu z zakonom o pokojninskem in invalidskem zavarovanju in je nezmožen za delo v skladu s predpisi o družbenem varstvu duševno in telesno prizadetih oseb ne glede na starost.
Posebno davčno olajšavo za vzdrževane družinske člane pa ni nujno uveljavljati samo za otroke, ampak tudi za ostale družinske člane, če velja:
►Zakonec, ki ni zaposlen in ne opravlja dejavnosti in nima lastnih dohodkov za preživljanje oziroma so ti manjši od višine posebne olajšave za vzdrževanega družinskega člana. Razvezani zakonec zavezanca, če mu je s sodbo oziroma dogovorom priznana pravica do preživnine, ki jo izplačuje zavezanec. Za zakonca velja oseba, ki živi z zavezancem v zakonski zvezi oziroma zunajzakonski partner, če živi z zavezancem najmanj eno leto v življenjski skupnosti, ki je po predpisih o zakonski zvezi in družinskih razmerjih v pravnih posledicah izenačena z zakonsko zvezo.
►Starši oziroma posvojitelji zavezanca, če nimajo lastnih dohodkov za preživljanje oziroma so manjši od višine posebne olajšave za vzdrževanega družinskega člana in živijo z zavezancem v skupnem gospodinjstvu ali so v institucionalnem varstvu in zavezanec krije stroške teh storitev. Pod enakimi pogoji sem spadajo tudi starši oziroma posvojitelji zavezančevega zakonca, če zakonec ni zavezanec za dohodnino.
►Za vzdrževanega družinskega člana zavezanca, katerega pretežni delež dohodka je iz kmetijske in gozdarske dejavnosti, se šteje tudi član gospodinjstva, ki pomaga pri tej dejavnosti in nima lastnih dohodkov za preživljanje oziroma so ta manjša od posebne davčne olajšave za vzdrževanega družinskega člana in pod pogojem, da njegov otrok, zakonec, starši ali posvojitelj zanj ne uveljavljajo olajšave za vzdrževanega družinskega člana. Tedaj kot vzdrževani družinski član zavezanca velja tudi otrok člana kmetijskega gospodinjstva.
Posebna davčna olajšava za vzdrževane družinske člane je odvisna od različnih okoliščin, temu primerne pa so tudi višine olajšave. V letu 2012 so določeni naslednji zneski olajšav:

Vlogo za posebno davčno olajšavo za vzdrževanega družinskega člana lahko oddate po pošti ali osebno na pristojnem davčnem uradu oziroma jo oddate lahko tudi preko sistema eDavki. Obrazec vloge lahko dobite na vseh davčnih uradih, lahko pa ga tudi natisnete s spletne strani Dursa. Pri oddaji vloge so pomembni predvsem podatki vlagatelja vloge in vzdrževanih družinskih članov, katerih podatke je treba izpolniti pravilno in celovito, svetujejo na davčni upravi. Opozarjajo, da se pri informativnem izračunu ne bodo upoštevali netočni ali nepopolni podatki o vzdrževanem družinskem članu oziroma njegovi davčni številki.
Davčni uslužbenci zavezancem svetujejo, da se pred oddajo vloge s svojimi družinskimi člani dogovorijo glede uveljavljanja posebne davčne olajšave. Olajšava za istega vzdrževanega člana se namreč priznava na naslednje načine:
►Samo enemu zavezancu, drugemu pa le morebitna razlika do celotne višine olajšave, če zavezanec, ki uveljavlja olajšavo istega vzdrževanega člana, te olajšave zaradi prenizkih dohodkov ne more izkoristiti v celoti.
►Če se zavezanci ne morejo dogovoriti, kdo bo uveljavljal olajšavo za istega vzdrževanega družinskega člana, se prizna vsakemu zavezancu sorazmerni del olajšave oziroma vsakemu od staršev polovica.
►Za otroka, za katerega zavezanec na podlagi sodne odločbe, sporazuma ali dogovora o preživljanju prispeva za njegovo preživljanje, lahko zavezanec uveljavlja posebno olajšavo. Če je prispevek zavezanca manjši od njemu pripadajočega dela posebne olajšave ali če ne prispeva za preživljanje otroka, se del oziroma celota njemu pripadajoče posebne olajšave prizna staršu, kateremu je zaupan otrok.

Ne pozabite, rok za oddajo vloge za posebno davčno olajšavo je 6. februar 2012. Spremljajte pa nas tudi na Facebooku!
Komentarji (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV