Predčasne volitve, ki bodo 4. decembra 2011, so oddaljene le še slab mesec dni, s televizijskih zaslonov, časopisov in plakatov pa vas že prepričujejo nasmejani obrazi politikov, ki hočejo vaš glas in vas zasuvajo z obljubami. Pogledali smo, kaj so v svojih volilnih programih obljubile posamezne stranke svojim volivcem na področju pokojninskega sistema.
Lista Gregorja Viranta

Gregor Virant vam s svojo listo obljublja pokojninski sistem, ki bo v večji meri zasnovan na individualizaciji zavarovanj in krepitvi kapitalsko kritnega dela (drugi in tretji steber). Kot so zapisali v svojem programu bo pravica do pokojnine temeljila predvsem na delovni dobi in ne na starosti, ker je po njihovem mnenju lahko ta pogoj diskriminatoren. Obljubljajo pa tudi, da bo prostovoljno podaljšanje delovne dobe nagrajeno tako za delodajalca kot zaposlenega in pojasnjujejo: 'Obstoječi pokojninski sistem je treba naprej narediti transparenten in razumljiv, ga očistiti stvari, ki vanj ne sodijo, okrepiti spodbude za daljše ostajanje v zaposlitvi, nato pa z dialogom poiskati najbolj sprejemljive in pravične rešitve za njegovo prilagoditev pričakovanim finančnim zmožnostim.'
SDS

Stranka SDS z Janezom Janšo na čelu v svojem programu ugotavlja, da demografske spremembe in visoka brezposelnost opozarjata na dolgoročno nevzdržnost pokojninskega sistema, ki temelji na principu 'pay as you go'. Po njihovih besedah je veljavni pokojninski sistem finančno nevzdržen, zapleten in nepregleden ter omogoča vrsto izjem, ki izkrivljajo sistem, vgrajene ima zapletene usklajevalne mehanizme s katerimi država uravnava višino pokojnin, zato vidijo rešitev v premovi pokojninske zakonodaje. Obljubljajo, da bodo pokojninsko zakonodajo prenovili na način, da bo zagotovljena finančna vzdržnost in primerne pokojnine. 'Nov sistem bo temeljil na večstebrnem sistemu in bo na eni strani zagotavljal večjo povezanost med vplačanimi prispevki in pokojninami, na drugi strani pa dostojne pokojnine vsem, ki sami niso uspeli privarčevati dovolj sredstev. Sistem bo pregleden in bo zavezancem nudil vse informacije o vplačanih sredstvih in pričakovani višini pokojnin,' še obljubljajo pri SDS.
Lista Zorana Jankovića – Pozitivna Slovenija

V listi Zorana Jankovića - Pozitivna Slovenija so prepričani, da pokojninski in zdravstveni sistem grozita, da bo zaradi njiju eksplodiral državni proračun, aktivna generacija pa izgublja vero v varno življenje in zasluženo brezskrbno starost. Zato nameravajo izpeljati pokojninsko in zdravstveno reformo, kot pogoj za zagotavljanje socialne varnosti in solidarnosti ter zagotoviti stabilen pokojninski in zdravstveni sistem za vse državljane. Kako bodo to storili v svojem programu ne razkrivajo, obljubljajo pa gradnjo domov za starejše občane in oskrbovanih stanovanj v regijah, kjer primanjkuje objektov za brezskrbno starost.
SD

Borut Pahor in SD bi v naslednjem mandatu pripravili pokojninsko reformo za vse generacije: 'Ključna predpostavka za sprejem in izvedbo pokojninske reforme je nadaljevanje socialnegadialoga o nujnosti poviševanja upokojitvene starosti glede na demografske trende, o čemer se strinjajo vsi socialni partnerji.' Ohranili bi dokladni sistem kot osnovo pokojninskega sistema, uvedli pa bi tudi preglednost pri razmerju med plačanimi prispevki in pravico do višine pokojnine. Prizadevali si nameravajo za doseganje upokojitvene starosti, ki je običajna v razvitih državah, upoštevali pa bi različnost položaja med zaposlenimi glede na delo, ki ga opravljajo. Ponovno bi tudi preučili sistem bonusov in malusov pri upokojevanju, ki je propadel skupaj z njihovo pokojninsko reformo v preteklem mandatu na referendumu. Obljubljajo pa še zaustavitev padanja začetnih pokojnin in njihovo usklajevanje, polovico z inflacijo in polovico z rastjo življenjskih stroškov ter nove vire financiranja pokojninske blagajne s plačevanjem prispevkov od vseh prejemkov in s prepovedjo možnosti odloga njihovega plačevanja.
Desus

Desus s Karlom Erjavcem na čelu v svojem programu pravi, da je njihova osnova za razpravo o pogojih za upokojitev zahteva sindikatov, da se oseba lahko upokoji, če izpolni enega od pogojev, to je ali 40 let pokojninske dobe ali 65 let starosti. Uveljaviti pa nameravajo tudi individualne račune zavarovancev, s čimer bi lahko slednji vpogledali v stanje plačanih prispevkov in izvedeli, kakšna bi bila njihova pokojnina glede na vplačane prispevke. Z bonusi bi spodbujali kasnejše upokojevanje, pokojnine pa bi usklajevali 70 odstotkov z rastjo plač in 30 odstotkov z rastjo inflacije. Minimalna pokojnina bi po njihovem mnenju znašala 80 odstotkov minimalne plače. Ukinili bi drugi steber pokojninskega zavarovanja, sredstva iz tega stebra pa bi se ponovno plačevala Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
Zares

Gregor Golobič in stranka Zares meni, da pokojninsko zavarovanje zaradi demografskih trendov nestabilno in dolgoročno predstavlja največjo grožnjo stabilnosti slovenskih javnih financ. 'Za blaženje tega problema bomo sprejeli zakonsko rešitev, s katero bomo donos od državnega premoženja namenili za financiranje rastočih bodočih potreb pokojninske blagajne. Pripravili bomo dodatne vzpodbude za daljše ohranjanje aktivnega statusa prebivalstva in ukrepe, s katerimi bi se zmanjšal interes za zgodnje upokojevanje. V okviru obveznega zavarovanja je potrebno še bolj
učinkovito evidentirati vplačila posameznika in prilagoditi pokojnino njegovim dejanskim vplačilom,' so zapisali v svoj volilni program. Poenotili bi tudi nadzor nad izvajalci prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja (PDPZ) in uvedli dopolnitve k ureditvi tega sistema: dodatna davčna spodbuda varčevalcev v PDPZ, neobdavčena doživljenska renta PDPZ, enaki pogoji in pravila poslovanja za vse izvajalce PDPZ, poenotenje nadzornih institucij, možnosti pokojninskega načrta s priznanimi davčnimi olajšavami in naložbeno politiko brez zajamčenega donosa za določene kategorije zavarovancev (starost, odnos do tveganja…) in krovni skladi ter podskladi z različnimi naložbenimi politikami z davčnimi olajšavami in deloma zajamčenim
donosom.
LDS

LDS Katarine Kresal napoveduje reformo pokojninskega in zdravstvenega sistema, saj nameravajo zagotoviti vzdržnost zdravstvene in pokojninske blagajne z novim zdravstvenim in pokojninskim zakonom. Ustvarili bi sistemske pogoje, ki bodo ljudi spodbujali, da v delovnem razmerju ostanejo
čim dlje, upokojencem pa omogočili, da lahko ostanejo v delovnem razmerju brez odtegljajev pri pokojnini. Okrepili in spodbujali bi razvoj pomoči na domu in gradnjo domov za starejše občane. 'Dolgoročno pokojninski sistem ni stabilen, zato bomo to ljudem povedali in v odprti družbeni razpravi dosegli soglasje, kako ga dopolniti - torej kako spodbuditi daljšo delovno aktivnost, kako ne preprečevati dela tistim, ki ga želijo nadaljevati, kako spodbujati različne oblike poklicnih in prostovoljnih dejavnosti in slednjič: sprožili bomo proces sklepanja novega medgeneracijskega dogovora, ki bo poglobil solidarnost in odgovornost vseh generacij,' obljubljajo v LDS.
NSi

V stranki NSi, s predsednico Ljudmilo Novak na čelu, pravijo da je iz pokojninskega sistema treba izločiti vsa plačila, ki niso sad plačevanja v pokojninski sklad. Nasprotovali bodo vsakršnemu znižanju pokojnin, ki temeljijo na plačanih prispevkih. Izboljšati nameravajo razmerje med številom zavarovancev in upokojencev s povečanjem števila delovnih mest. 'Prizadevati si moramo za večanje deleža zavarovancev v celotnem prebivalstvu in daljšanje aktivnega obdobja v življenju vsakega posameznika. Zaostrovanje pogojev za upokojitev z dvigom upokojitvene starosti, spremenjenim načinom odmere pokojnine in spremenjenim načinom usklajevanja pokojnin, kar ima za posledico tudi nižje pokojnine, je potreben ukrep, vendar podpiramo samo take spremembe, ki bodo enakomerno obremenile vse generacijske skupine,' še pravijo v Nsi.
SLS

Radovan Žerjav in SLS bi sprejeli pokojninsko reformo, s predhodnim socialnim dogovorom, kjer bi prevladala moč argumenta. Obljubljajo tudi postopno znižanje stroškov dela po uvedbi pokojninske in zdravstevene reforme. Takoj pa bi sprejeli ukrepe, ki bodo neposredno olajšali poslovanje gospodarskih subjektov. V SLS še pravijo: 'Zaposlovanje za nedoločen čas bomo naredili bolj privlačno ter stimulativno za delovna mesta z visoko dodano vrednostjo, kar bomo dosegli z ukrepi na javnofinančnem ter administrativnem področju. Dodatno bomo spodbudil zaposlovanje strokovnjakov v gospodarstvu s pomočjo davčnih olajšav za delodajalce, ki bodo v podjetjih razvijali razvojne oddelke ter takojšnjo uvedbosocialne kapice za plačevanje prispevkov.'
Pridružite se nam na Facebooku!
Komentarji (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV