Cekin.si
image (28)

Tema tedna

Poglejte to katastrofo! Tako je 'mojster' Ani in Mateju uničil hišo!

Natalija Švab
01. 12. 2011 12.24
26

Gradnja ali prenova doma je vedno precej stresno in naporno opravilo. Potrebujete načrt, denar in na koncu še primernega mojstra. Slaba kombinacija naštetega pa se lahko konča s pravo katastrofo!

V praksi je tako, da si večina želi, da bi bilo narejenega čim več za čim manj denarja. Tako mojstre ponavadi poiščemo glede na priporočila prijateljev in znancev ali pa pokličemo tistega, ki v oglasniku ponuja najnižjo ceno.

Za zasebno gradnjo v Sloveniji tudi večinoma velja, da se premalo zavedamo, da gre pri naročniku in mojstru pravzaprav za poslovni odnos. Pomanjkanje tega zavedanja pa vodi v to, da še vedno prednjači najemanje izvajalcev le na podlagi ustnih dogovorov, brez pogodb in posledično garancij.

Ko se zaplete s končnim izdelkom, pa nastopita jeza, prepir, pojejo celo pesti. A ponavadi je tisti, ki ostane z dolgim nosom, naročnik, saj se ni pravočasno in ustrezno zaščitil.

To se je na primer zgodilo Mateju, ki je svojo zgodbo zaupal obiskovalcem enega od slovenskih spletnih forumov. Najel je krovca, ki naj bi na streho namestil novo kritino. Ta je prišel, izdelal ponudbo, s katero je bil Matej zadovoljen, in začel delati. Težave so se začele, ko je končal.

Krovec mu je izdal račun, ki je bil 1000€ višji od dogovorjene cene, trdil je, da se je pač uštel, ko je v ponudbi računal površino strehe in je zato pripravil predračun s prenizkim zneskom. Ker gre za enostavno dvokapnico, je Matej prepričan, da je to storil namenoma, da bi bila na začetku njegova ponudba najugodnejša.

Še dodatno pa se je zapletlo, ker je bila tudi izvedba pod sprejemljivo ravnjo. Sekundarna kritina je, čeprav je troslojna, puščala že ob rahlem dežju, delavci so spraskali žlebove, enega z lestvijo celo zmečkali. Obrobno pločevino obrezali slabo, napake, na primer prevelike presledke, pa so enostavno zalili s silikonom. Mateja tudi skrbi sumljiva konstrukcija nadstreška, za katerega dvomi, da bi prenesel večji snežni metež.

Zgodba se končala tako, da je obveljala volja izvajalca, vključno s ceno, popravil je le nekaj najgrših in najbolj očitnih napak.

Podobno slabo izkušnjo, le da je na koncu plačala 4-krat višji račun, je imela tudi Ana. Obnova starega stanovanja se je spremenila v nočno moro, ko je mojster, ki bi naj izravnal strope in zamenjal okna, to storil tako, da je bila končna cena astronomska, pri tem pa je močno poškodoval zunanjost objekta in tla stanovanja, čeprav je bilo dogovorjeno, da bo vse primerno zaščitil. Ker je Ana delno plačala vnaprej, manevrskega prostora za pritožbo ni imela, saj bi v tem primeru izgubila že plačan znesek, prav tako nobene podlage za tožbo. Mojster je delal na črno, pisnega dokaza Ana ni imela nobenega.

Takšnih zgodb ni malo, kljub mnogim opozorilom ljudje tudi pri večjih investicijah najemajo mojstre, ki odnesejo denar, znesek povedo šele na koncu, za seboj pa pustijo slabo opravljeno delo. Redki niso niti primeri, ko se naročniki in obrtniki srečajo na sodišču. A tja seveda lahko gredo le tisti, ki imajo za to podlago, torej pogodbo!

Bogdan Oblak z Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije zato svetuje, da potencialnega izvajalca del najprej temeljito preverite in ugotovite, ali imate zares opravka z registriranim ponudnikom storitev. “Praviloma bo delo prek takih izvajalcev bolj kakovostno opravljeno. Za opravljena dela pa izvajalec nudi garancijo. Vgrajeni materiali so po večini boljše kakovosti.” Čeprav je splošno prepričanje, da so “lokalni, neregistrirani mojstri” cenovno ugodnejši, Oblak meni, da na koncu pogosto ni tako. “Delo na črno namreč potrošniku ne daje nobene garancije za opravljena dela, uveljavljanje povračila stroškov zaradi nekakovosti pa je praktično nemogoče. Cene na črno so praviloma le nekoliko nižje od legalnih, kar pa zaradi že omenjenih negativnih učinkov v "paketni analizi" ponudbe ne igra najpomembnejše vloge. V dobrih pogajanjih se večinoma izkaže, da je legalen izvajalec lahko tudi finančno ugodnejši.”

Seveda pa to ne pomeni, da so v osnovi registrirani izvajalci boljši ali bolj vredni zaupanja. Le zato, da se v odnosu z njimi lahko zaščitite, ker so obvezani izdajati račune in jamčiti za svoje delo. Seveda pa le, če se boste v odnosu z njim kar najbolje zaščitili sami!

Pametno je izbrati izvajalca del v bližnji okolici. Tako boste lahko o kakovosti njegovega dela povprašali tiste, ki z njim že imajo izkušnje. Da bi bila dela dobro izvedena, je dobro izbrati strokovnjaka za določeno področje – torej, če menjujete strešno kritino krovca, če fasado, nekoga, ki se ukvarja s tem. Mnogi svarijo pred 'strokovnjaki za vse', ki vam bodo hišo zgradili, pokrili in še nasadili sadno drevje.

Vsekakor pa je pomembno, da zberete več ponudb in izmed njih izberete najugodnejšo. A pri tem velja nekaj pravil:
Potencialnim izvajalcem morate natančno povedati, katera dela bo treba opraviti, le v primeru, če bodo vsi pisali o enakem obsegu del in materialih, boste namreč lahko zares primerjali ponudbe in izbrali najugodnejšo.

Ponudba ali predračun mora vsebovati:
- naziv izvajalca in naročnika,
- številko ponudbe,
- datum ponudbe in rok veljavnosti,
- vsebino (spisek del, materiala, ceno dela, ceno materiala,  skupno ceno, rok in način plačila, rok in način izvedbe),
- žig in podpis ponudnika.

Že to, da zahtevate dobro pripravljeno ponudbo, bo izvajalcu dokaz, da želite kakovostno opravljeno storitev. Je pa tudi zaščita za izvajalca, da naročnik v okviru iste cene ne bo zahteval dodatnih del.  

Od ponudbe do dobre zaščite, ki bo držala tudi na sodišču, je zdaj le še korak. Podpisati je treba pogodbo, ki mora vsebovati:
- številko pogodbe
- ime, priimek, naslov naročnika
- naziv in naslov izvajalca
- opis projekta iz ponudbe

- številka in datum ponudbe ali predračuna
- rok za izvedbo del, kot je to opisano v ponudbi oziroma dodatni roki
- morebitne kazni v primeru zamujanja (razen v primeru višje sile)
- sodišče, ki je pristojno za reševanje morebitnih sporov (naziv in kraj pristojnega sodišča).
- pogodba mora biti pisana v dveh izvodih, za vsako stranko po en izvod
- kraj in datum podpisa pogodbe
- podpisa naročnika in izvajalca, žig izvajalca

Načeloma sicer velja, da je med obema stranema pogodba vzpostavljena, če naročnik v roku, ko je ponudba še veljavna, ponudbo nedvoumno potrdi, da jo sprejema, pa čeprav ne gre za podpisan papir. To stori tako, da npr. plača aro, a imejte v mislih, da je pogodba v pisni obliki neprimerno bolj učinkovita!

Večina tovrstnih pogodbenih razmerij se sicer konča z zadovoljstvom na obeh straneh, a lahko se seveda tudi zaplete. Pogosto pri ceni. Lahko se pojavijo nepredvidene in šele pozneje odkrite pomanjkljivosti na objektu, ki zahtevajo večji in dražji poseg. Vendar pa velja, da mora izvajalec naročnika o obstoju in vrsti vzroka za povišanje cene in višini povišanja obvestiti takoj, sicer do plačila razlike ni upravičen. Če torej naročnik za višjo ceno izve šele po koncu del, ko je treba izvršiti plačilo, mu razlike med končno ceno in ceno iz predračuna ni treba plačati.

Pogost je tudi primer, ko naročnik po opravljenih delih odkrije stvarno napako. Če se je to zgodilo pred končnim plačilom, lahko znesek v višini vrednosti napake obdrži, dokler izvajalec le-te ne odpravi. Če se to zgodi pozneje, pa mora izvajalca pisno obvestiti o napaki v roku dveh mesecev od odkritja napake. Pritožba mora biti obvezno izrečena pisno, shranite tudi potrdilo o oddaji pisemske pošiljke. Izvajalec je nato naročniku dolžan v roku 8 dni sporočiti, ali bo napako popravil, vrnil sorazmerni denarni znesek, znova opravil storitev ali pa morda vrnil celotni znesek.

Možno je seveda, da napake tudi ne prizna. V tem primeru lahko naročnik za začetek na pomoč pokliče sodnega izvedenca ali pravico išče na sodišču. Pri tem velja opozoriti, da ne eno ne drugo ni zastonj, poleg tega je možno, da je napaka, čeprav obstaja in je grda, v okviru stroke še vedno sprejemljiva.

Pa vaše izkušnje z gradbenimi mojstri? Ali pa ste morda sami obrtnik – kakšne so vaše izkušnje s strankami? Povejte svoje mnenje in nas spremljajte na Facebooku! 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (26)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 856