Cekin.si
hiše - 10

Tema tedna

Najcejša hiša v Sloveniji samo 6.000€!

Natalija Švab
12. 01. 2012 10.07
43

Imeli bi svojo nepremičnino, imate pa le malo denarja, a veliko volje in nekaj zidarskih spretnosti, ali pa ste se jih pripravljeni naučiti?

V tem primeru se marsikdo odloči za nakup skoraj povsem dotrajanega objekta, ki bo potreboval veliko obnove, a ga bo vsaj toliko, da bo streha nad glavo, mogoče obnoviti razmeroma hitro, potem pa se počasi lotiti izboljšav. Obstajajo pa tudi tisti, ki prisegajo na povsem dotrajane objekte, ki jih nato nadomestijo z novimi.

Najprej o prvih – torej o prenovi ...

Tukaj je pomembno, da ne boste kupili mačka v žaklju – da torej ne boste kmalu po podpisu pogodbe ugotovili, da je hiša 'zrela' le še za rušenje.

Če torej sami niste gradbeni strokovnjak, takšnega objekta ne kupujte brez strokovnega spremstva. Najbolj pomembno je, da še pred nakupom preverite statično ustreznost objekta. Upoštevati je treba tudi, da so starejši objekti zgrajeni v skladu s pravili gradnje za obdobje, v katerem so bili postavljeni, tako pogosto ne ustrezajo današnjim standardom – na primer tistim, ki se nanašajo na potresno varnost. Seveda pa ob primerni količini denarja sodobno gradbeništvo pozna rešitve tudi za takšne težave, saj je mogoče objekt ojačati. Kljub temu, da je starejše objekte mogoče lepo obnoviti, pa strokovnjaki svetujejo, da ostanete na realnih tleh glede tega, kaj vse bo mogoče podreti in prezidati, saj je marsikateri element nujno potreben za trdnost zgradbe in ga tako ne boste smeli odstraniti.

Večina ljudi se pri nakupu starejšega objekta odloči za obnovo električne in vodovodne napeljave, zamenjajo sistem ogrevanja, okna, vrata, streho ... To so osnovni posegi, ki jim sledi še obnova notranjosti. Je pa prednost obnavljanja ta, da lahko tempo prilagodite svojim finančnim zmožnostim.

Če boste podirali stene, strehi dodajali frčade … potrebujete gradbeno dovoljenje!

Če ste kupili objekt potreben le obnove, torej ne boste gradili na novo, to še ne pomeni, da se vam ne bo treba ukvarjati s papirji. Kot nam je povedal Igor Povhe iz podjetja Inpro 22, se lahko brez papirjev lotite le del, s katerimi ne boste posegli v nosilno konstrukcijo hiše – torej boste pustili pri miru temelje, plošče, nosilne stene in ostrešje. Prav tako se ne smejo povečati gabariti objekta. Na kratko – brez birokratov lahko pleskate stene, menjavate okna, kritino, izolacijo, fasado in podobno.

Za 10-odstotno povečanja objekta zaradi prenove bo država zadovoljna z dovoljenjem za rekonstrukcijo objekta, po tej velikosti pa potrebujete gradbeno dovoljenje za dozidavo, nadzidavo ali novogradnjo, če bo 'dodatek' večji od obstoječega objekta.

Čeprav takšna dovoljenja nekaj stanejo, pa je dobra novica, da jih bodo izdelali usposobljeni strokovnjaki, ki vam bodo s tem tudi zagotovili, da bo vaš prenovljeni objekt varen in primeren za bivanje.

hiše
hišeFOTO: Nepremicnine.net

Nadomestne gradnje uradno ni več, se pa 'podrtije' še vedno splačajo

Spremenjena zakonodaja je leta 2008 sicer ukinila pojem nadomestne gradnje. Zdaj tako v primeru nakupa ruševine potrebujete najprej rušilni načrt in odstranitev objekta. Odvoz ruševin v prvi gozd ali potok, torej nekoč priljubljeno početje, je namreč prepovedan. Rušilni načrt vam izdela projektant, nam je pojasnil Janko Petrovčič iz Zidarstva Petrovčič. ''Takšen načrt lahko stane tudi od 2.000 do 2.500 evrov, potem pa je treba plačati še odvoz materiala na gradbeno deponijo in takso, ki se od deponije do deponije razlikuje. Vse skupaj lahko stane naslednjih štiri do osem tisoč evrov.''

Marsikdo bo torej rekel, da je bolje začeti znova in se izogniti tem stroškom, a Povhe pravi, da prednosti 'nadomestne' gradnje še vedno so. ''Parcela je v tem primeru že opremljena s priključki za vodo, elektriko, telefon, ima urejen dovoz … kar prihrani precej stroškov, poleg tega boste pri novogradnji na mestu starega objekta plačali mnogo manj ali pa celo nič komunalnega prispevka. Ta se sicer razlikuje od občine do občine, odvisen je tudi od velikosti objekta, gre pa lahko za precej visok znesek. V Ljubljani za hišo 150 m2 okoli 20.000 evrov.''

Graditi ali ne graditi, je seveda vprašanje, na katerega si boste morali odgovoriti sami, mi pa smo za vas na portalu nepremicnine.net zbrali trenutno najcenejše hiše, ki so v posamezni regiji naprodaj. Primerne so za obnovo ali rušenje.

Najcenejša hiša, ki je trenutno naprodaj v Sloveniji, stane le 6.000 evrov. Le da boste potrebovali malo iznajdljivosti, da bo vaša. Tako je zapisal njen lastnik na spletni strani nepremicnine.net. ''Prodam montažno hišo hrvaškega proizvajalca Delnice. Ima tri sobe in balkon. V njej smo bivali le kratek čas. Je kot nova, prodam tudi centralno kurjavo, streho in stavbno pohištvo. Tloris je velik 7,4 X 8,0 m. Kupec na svoje stroške razstavi hišo in jo odpelje na svojo parcelo! Podvig premestitve objekta je za iznajdljive in spretne ljudi.'' Hiša, ki je na prodaj v Ljubljani, je namreč naprodaj brez zemljišča. Premore 59 m2 bivalne površine in je bila zgrajena leta 1990.

hiše - 4
hiše - 4FOTO: Nepremicnine.net

V okolici Ljubljane, na Rakitni, je na sončni lokaciji naprodaj 180 m2 velika hiša iz leta 1900. V prostorni hiši, ki leži na 252 m2 velikem zemljišču, je bila nekoč vaška gostilna. Hiša je potrebna prenove, je pa tudi kulturno-varstveno zaščitena. Cena: 28.000 evrov.

hiše - 6
hiše - 6FOTO: Nepremicnine.net

Za ljubitelje narave je na Gorenjskem, natančneje v Konjski dolini na Pokljuki, ob gozdu in na sončni lokaciji na prodaj 40 m2 velika lesena zgradba iz leta 1980. Cena: 27.000 evrov.

hiše - 2
hiše - 2FOTO: Nepremicnine.net

V Loki (južna Primorska) prodajo manjšo hišico, veliko 36 m2. Ceno so določili pri 7.900 evrih. Objektu pripada še 50 m2 zemljišča. Hiša je potrebna obnove, grajena pa je bila leta 1945. (Lastnik oglasu ni dodal fotografije.)

Za natančno 10.000 evrov v Ročinju (občina Kanal ob Soči, severna Primorska) pa je naprodaj 145 m2 velika hiša iz leta 1925 z 80 m2 zemljišča. Potrebna je celovite obnove in trenutno nevseljiva.

hiše - 11
hiše - 11FOTO: Nepremicnine.net

V Podgradu (Ilirska Bistrica, Notranjska) za 25.000 evrov prodajo 105 m2 veliko hišo iz leta 1900 na 140 m2 zemljišča. Trenutno je nevseljiva, v pritličju je stanovanjski, v mansardi pa gospodarski del.

hiše - 5
hiše - 5FOTO: Nepremicnine.net

Na Zbelovski gori (Slovenske Konjice) je sredi vinogradov naprodaj 70 m2 velika hiša iz leta 1978 s 3082 m2 zemljišča in vinogradom z 200 trsi, ki podobno kot hiša potrebuje prenovo. Cena: 20.000 evrov

hiše - 10
hiše - 10FOTO: Nepremicnine.net

Najcenejšo hišo v Podravju lahko trenutno kupite za 15.000 evrov. Nahaja se na mirni lokaciji v centru Središča ob Dravi. Hiša je primerna za rušenje. 80 m2 veliki zgradbi iz leta 1891 sicer pripada še 1057 m2 zemljišča.

hiše - 7
hiše - 7FOTO: Nepremicnine.net

Na Preškem vrhu v občini Ravne na Koroškem je za 40.000 evrov naprodaj 110 m2 velika hiša, zgrajena leta 1950 s 300 m2 zemljišča. Hiša potrebuje temeljito prenovo.

hiše - 3
hiše - 3FOTO: Nepremicnine.net

Na Križnem vrhu na Dolenjskem je naprodaj 29 m2 velika hišica, zgrajena leta 1950, ki ji pripada 4468 m2 zemljišča. Lastniki zanjo želijo 19.000 evrov.

hiše - 1
hiše - 1FOTO: Nepremicnine.net

12.000 evrov pa boste odšteli za hišo v Brestanici (Posavje). Velika je 71,8 m2, zgrajena je bila leta 1806, ima še 209 m2 zemljišča. Nahaja se na manjšem hribu z razgledom na grad Rajhenburg.

hiše - 9
hiše - 9FOTO: Nepremicnine.net

V Trbovljah (Zasavje) za 18.000 evrov prodajajo 46 m2 veliko hišo iz leta 1930 in 6161 m2 zemljišča. Hiša je brez vseh priključkov, uporabljati pa je mogoče deževnico iz vodnjaka. Zemljišče predstavlja travnik, njivo in gozd. Nov lastnik si bo moral urediti tudi cesto, zadnjih 100 m do hiše je namreč treba prehoditi peš.

hiše - 12
hiše - 12FOTO: Nepremicnine.net

V Lendavi (Pomurje) pa je za 6.500 evrov naprodaj 50 m2 velika hiša iz leta 1965 in z 900 m2 zemljišča. Hiša je primerna za adaptacijo ali rušenje, voda in elektrika sta ob parceli.

hiše - 8
hiše - 8FOTO: Nepremicnine.net

Spremljajte nas na Facebooku!

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (43)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861