Cekin.si
image (28)

Tema tedna

Staršem, ki varčujejo za otroke, bo denar vzela država?!

Natalija Švab
18. 01. 2012 17.08
70

Nova socialna zakonodaja, ki je v Sloveniji začela veljati 1. 1. 2012, še vedno buri duhove.

Potem ko so se zaradi selitve varstvenega dodatka in državne pokojnine med socialno pomoč, ki jo je treba po smrti, lahko pa tudi prej, vračati, najprej pritoževali starejši in njihovi potencialni dediči, so se sedaj ujezili starši.

V medijih in na spletnih forumih so se namreč pojavile informacije, da bo država staršem prepovedala razpolaganje s sredstvi na varčevalnih računih otrok, ki jih tja nakazujejo sami starši ali njihovi sorodniki, otroški dodatek pa bo mogoče dobiti šele, ko bodo ti računi prazni. Nekako po logiki, kdor ima prihranke, ima denar za preživetje.

Pri izračunavanju višine otroškega dodatka se upoštevajo samo obresti!

Informacije smo preverili pri pristojnih, ki pravijo, da so tovrstne novice nekoliko pretirane.
Branka Knafelc, tiskovna predstavnica ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, tako pojasnjuje, da se pri izračunavanju višine otroškega dodatka upoštevajo le obresti varčevalnih računov. "Prihranki se upoštevajo kot premoženje. Dohodkom vlagatelja in njegove družine se prišteje znesek, ki bi ga v enem letu prejeli iz obresti, izračunanih od vrednosti premoženja (na dan vložitve vloge), če bi imeli znesek v vrednosti premoženja, položen na bančnem računu v obliki vezane vloge. Pri tem se upošteva povprečna letna obrestna mera za gospodinjstva za vezane vloge nad 1 letom do 2 leti za leto pred letom vložitve vloge po podatkih Banke Slovenije." V letu 2010 je ta znašala 3,41 %.

Starši oz. otrokovi zakoniti zastopniki lahko še naprej razpolagajo s sredstvi na otrokovem varčevalnem računu

Razpolaganje s sredstvi na varčevalnem računu mladoletnega otroka ni v pristojnosti centra za socialno delo. Ta tudi v prihodnje staršem niti tistim, ki prejemajo otroški dodatek, ne bo preprečeval prostega razpolaganja s temi sredstvi. "Otrok pa dobi pravico do razpolaganja oz. upravljanja na varčevalnem računu avtomatično šele s polnoletnostjo in/ali pridobitvijo popolne poslovne sposobnosti, kar pomeni, da se takrat zakonitemu zastopniku pravica do razpolaganja ukine. Zakoniti zastopnik lahko razpolagalno pravico že prej prenese na varčevalca, in sicer ko le-ta dopolni 15 let. Dokler varčevalec nima razpolagalne pravice, lahko samostojno izvaja le gotovinske pologe v vseh enotah banke v poljubni višini in kadar koli, za vse ostale denarne posle v banki pa potrebuje spremstvo zakonitega zastopnika," pojasnjuje Neli Berger iz banke Unicredit.

Do višjih zneskov, dediščin in podobnega le s privoljenjem centra za socialno delo!

Obstajajo pa pri razpolaganju z otrokovim premoženjem tudi omejitve, pravi sekretarka Skupnosti centrov za socialno delo Darja Kuzmanič Korva. Gre za račune, ki so odprti s pupilno vlogo. Ta je v uporabi predvsem, ko gre za večje zneske, dediščine, izplačila življenjskih zavarovanj in podobnega. "Centre o tem obvestijo banke, zavarovalnice ali sodišča, center pa ima nato nalogo, da ščiti otrokove interese." A če je v otrokovem interesu, je mogoče dostopati tudi do tega denarja. "Ponavadi v takšnem primeru za mnenje vprašamo tudi otroka, ali se strinja, da se denar dvigne za nakup računalnika, smučarske opreme ali česa podobnega ... Če pa gre za nakup večjega premoženja, na primer stanovanja, pa center zahteva, da se uradno vpiše otrokova pravica na določen delež nepremičnine," še pojasnjuje Kuzmaničeva.

Čeprav sredstev z računov s pupilno vlogo ni mogoče prosto uporabljati, se bodo tudi obresti od teh prištevale v premoženje, na podlagi katerega se bo nato določila vrednost otroškega dodatka.

V praksi naj zaradi tega menda ne bi veliko otrok ostalo brez otroškega dodatka ali ta naj ne bi bil mnogo nižji. V teoriji pa seveda velja, da če mladoletni otrok z dediščino ali iz življenjskega zavarovanja pokojnega starša dobi več deset tisoč evrov, to na leto pomeni kar nekaj obresti, ki lahko vplivajo na pravico do dodatka ali njegovo višino.

"Prosto upravljanje z otrokovim premoženjem je sicer omejeno tudi pri vzajemnih skladih in naložbenem življenjskem zavarovanju," še dodaja Bergerjeva. "Sklenitelj – starš /zakoniti zastopnik, lahko delni ali popolni odkup do 15. leta starosti otroka opravi v skladu s splošnimi pogoji oz. prospekti skladov zgolj z dovoljenjem Centra za socialno delo. Med 15. in 18. letom otroka lahko mladoletnik s sredstvi razpolaga ob privoljenju sklenitelja. Po 18. letu starosti otrok prosto razpolaga s sredstvi."

Redno zapravite ves denar, pa boste imeli mir pred državo!

Čeprav naj bi nova socialna zakonodaja področje sociale v državi izboljšala, je vse več tistih, ki opozarjajo, da s številnimi omejitvami prinaša predvsem sporočilo, da je življenje najbolje preživeti na državnih plečih, in to dosledno, saj jo najslabše odnesejo tisti, ki delajo, pa se jim stvari v določenem trenutku zalomijo, pa potrebujejo socialno pomoč.

Velja namreč, da bodo to po smrti prejemnikov v obliki nepremičnin ali denarja vračali svojci le v primeru, če zapuščina sploh bo (da ne bo izginila prej, bo poskrbela država z zaznamkom v zemljiški knjigi) in če tudi upravičenci ne bodo potrebovali socialne pomoči. Tisti, ki torej v življenju ne bo (vsaj uradno) ničesar ustvaril in ničesar zapustil, torej tudi ne bo ničesar vračal, čeprav bo porabnik vseh mogočih socialnih transferjev.

V primeru prejemnikov otroških dodatkov velja, da bodo starši, ki na otrokovem bančnem računu varčujejo za njegovo šolanje, dobili manj otroškega dodatka kot tisti z isto plačo, ki ta denar porabijo.
 

Spremljajte nas na Facebooku!

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (70)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861