Čas za nepriljubljeno delo – revizijo družinskih financ in uvedbo družinskih varčevalnih ukrepov, je torej pravi. Ob temeljitem pregledu načina življenja sicer marsikdo hitro ugotovi, da se na mesec z ne preveliko odpovedovanja, da prihraniti tudi 50 ali več evrov. Poglejmo nekaj primerov.
1. Mobitel. Mobiteli so se iz luksuza spremenili v nujno potrebne spremljevalce, a še vedno imajo pridih luksuza, ko govorimo o pretirani porabi. Povprečno slovensko gospodinjstvo na mesec za mobilno telefonijo porabi 48€, obstaja pa tudi 14% anketirancev v anketi Apeka, ki na mesec za mobilno telefonijo porabi več kot 100 evrov! Kako se torej izogniti pretiranim stroškom? Temeljito analizirajte telefonski račun in razmislite, koliko klicev in sporočil, za katere boste sedaj plačali, je bilo res nujno opraviti oziroma napisati. Poleg tega lahko za sms sporočila, ko ste za računalnikom, uporabljate brezplačne spletne servise za pošiljanje brezplačnih sms sporočil, za daljše klepete s prijateljico pa na primer Skype. Je pa smiselno, da po pregledu svojih stroškov preverite, ali vaš mobilni operater morda ponuja paket storitev, ki bi bil za vas cenovno bolj ugoden.
2. Internet. Še ena položnica, ki je še pred ne toliko leti nismo plačevali vsak mesec. Tudi tukaj velja, da je morda čas za premislek, ali res potrebujete tako velik (in dražji) prednost ter ali zares potrebujete še x-število televizijskih programov in še kakšnega plačljivega za povrh ter še priključek za fiksni telefon na katerem se vam v resnici le nabira prah.
3. Elektrika. Neizogibna položnica, a v zvezi z zneskom na njej, pa morda obstaja kakšna dobra rešitev. Prva seveda je, da izmed ponudnikov za svoje potrebe poiščete najugodnejšega. A ker ponavadi podražitvam enega, sledijo kar vsi, je dobro razmisliti tudi o varčevanju. Prvo pravilo je, da elektronske naprave po koncu uporabe ne prestavite v 'stand by', ampak iz zares izključite. Raziskave so pokazale, da aparati na 'stand by' k letnemu računu za električno energijo skupno prispevajo od 10-15%. Ko kupujete nove aparate, pa bodite pozorni na oznake v zvezi z energijsko varčnostjo.
4. Hrana. Kvantiteto naj zamenja kvaliteta. Morda je čas, da s poštnega nabiralnika odstranite nalepke o prepovedi propagandnih sporočil. Nato prelistate akcijske ponudbe trgovcev in opravite nekaj ugodnih nakupov. Akcijskim ponudbam je mogoče prilagajati tudi dnevni meni. Prav tako je, ko ima gospodinjstvo več kot enega člana, ceneje, če kupujete sestavine in kuhate sami. Če imate košček zemlje, je morda čas, da za obdelate in posejete zelenjavo.
5. Hobiji in aktivnosti. Preverite, koliko zapravite za svoje najljubše razvade. Odpoved cigaretam in alkoholnim pijačam ne bo koristila le vaši denarnici. Morda je tudi čas, da namesto, da plačujete članarino za telovadnico, rekreacijo opravite doma ali v naravi ...
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV