
Jesen je že tukaj, zima pa ji bo kmalu sledila. Ob vseh težko pričakovanih zimskih radostih pa bo najprej treba poskrbeti tudi za vašega jeklenega konjička in na njega namestiti zimsko opremo. Slednja je namreč obvezna od 15. novembra do 15. marca, kot predpisuje zakon.
Letos boste za zimske pnevmatike morali odšteti od pet do deset odstotkov več kot lani, saj so se podražile zaradi dražjih cen surovin. Sintetični kavčuk je namreč v letu dni poletel za 67 odstotkov, naravni kavčuk pa za slabih 30 odstotkov, do konca leta pa se pričakuje še njegova podražitev za 18 odstotkov. Ob napovedanih podražitvah smo se odločili preveriti ponudbo pri šestih večjih spletnih dobaviteljih gum pri nas.
Zimske pnevmatike so načelom občutno cenejše pri nakupu preko spleta, kjer vam jih ob nakupu pripeljejo na dom ali k izbranemu vulkanizerju. Opazili pa smo tudi, da nekateri portali ob nakupu pnevmatik in platišč pri njih ponujajo tudi zastonj montažo gum. Kljub temu, da so spletni ponudniki že tako cenejši od običajnih vulkanizerskih hiš, pa je pametno tudi tukaj dobro preveriti ponudbo in cene gum. Za isti model gume lahko pri različnem spletnem dobavitelju pnevmatik odštejete tudi do 20 evrov več kot pri drugem.
Izbor zimskih pnevmatik smo naredili na podlagi letošnjega testa zimskih gum pri nemškem avtomobilskem združenju ADAC in testu potrošniških organizacij. Kot pravijo pri Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS) so v letošnjem testu zimskih pnevmatik testirali 14-palčne, katere boste lahko uporabili na avtomobilih nižjega razreda in 15-palčne, ki so namenjene nekoliko večjim avtomobilom, denimo tistim iz nižjega srednjega razreda, a tudi srednje velikim limuzinam. Seveda pa morate izbrati pnevmatike, ki so primerne za vaš avtomobil, kar lahko preverite v homologacijskem kartonu.
Spodaj si lahko ogledate cene posameznih zimskih pnevmatik pri različnih spletnih dobaviteljih pnevmatik. V tabelah pa je v prvem stolpcu podana tudi skupna ocena kvalitete gume po ADAC-u, za bolj podrobne lastnosti posamezne gume pa preverite na spletni strani ZPS oziroma ADAC. Kot ugotavljajo se je pri pnevmatiki 175/65 R 14 T pokazalo, da je polovica vseh modelov dovolj kakovostnih za dobro oceno vožnje po snegu. V negativnem smislu izstopa le pnevmatika proizvajalca Falken, ki je dobila samo oceno zadovoljivo.

V ocenjevanje so vzeli tudi zimske pnevmatike večjih dimenzij 195/65 R 15 T, kjer je šest pnevmatik dobilo oceno dobro, ena pa tudi nezadostno. Kot ugotavljajo pri ZPS je med vsemi testiranimi večjimi pnevmatikami na snegu izstopala Fuldina pnevmatika, ki pa je pri skupni oceni zaostajala za najboljšimi, saj so njene lastnosti na suhi cesti slabše.

Legenda ocen: zelo dobro (4,5-5,5 točk), dobro (3,5-4,4 točk), povprečno (2,5-3,4 točk), pomanjkljivo (1,5-2,4 točk) in nezadovoljivo (0,5-1,4 točk).
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV