V rebalansu proračuna želi Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) na letni ravni privarčevati vsaj 10 milijonov evrov, kljub temu pa bo v letošnjem proračunu zmanjkalo okoli 24 milijonov evrov. Z zavarovanji ZZZS ne pobere toliko prispevkov, kolikor mora plačati bolnišnicam. Po pisanju Financ naj bi direktor bolnišnice v Slovenj Gradcu Janez Lavre dejal, da bodo morali od bolnikov zahtevati plačilo akontacije za zdravljenje, povračilo pa bi ti potem zahtevali od zavarovalnice. To pa po besedah tiskovnega predstavnika ZZZS Petra Kosa ni mogoče, ker bi to pomenilo kršitev pogodbe, ki jo imajo bolnišnice z zavodom.
Obvezno zdravstveno zavarovanje
V Sloveniji so v sistem obveznega zdravstvenega zavarovanja vključeni vsi državljani in tisti, ki se nahajajo na področju Slovenije. Večine zdravstvenih storitev obvezno zdravstveno zavarovanje ne krije v celoti, ampak moramo del cene kot doplačilo plačati sami oziroma moramo skleniti dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki krije doplačila do polne vrednosti zdravstvenih storitev.

Kaj pa sploh krije obvezno zdravstveno zavarovanje? Po Zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju obvezno zavarovanje obsega zavarovanje za primer bolezni in poškodbe izven dela, zavarovanje za primer poškodbe pri delu in poklicne bolezni. Zavarovancem se z obveznim zavarovanjem zagotavlja plačilo zdravstvenih storitev, nadomestilo plače med začasno zadržanostjo od dela, pogrebnina in posmrtnina ter povračilo potnih stroškov v zvezi z uveljavljanjem zdravstvenih storitev.
Dopolnilno zdravstveno zavarovanje
S sklenitvijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja se posameznik zavaruje za kritje stroškov doplačil, ki bi jih v nasprotnem primeru moral poravnati sam. To zavarovanje lahko sklene vsak, ki ima veljavno obvezno zdravstveno zavarovanje in je zavezan za doplačila pri rabi zdravstvenih storitev. Doplačil pri zdravljenju in rehabilitaciji so oproščeni otroci, šolska mladina, študenti do dopolnjenega 26. leta starosti in drugi v skladu z zakonom.
Dopolnilno zdravstveno zavarovanje krije stroške doplačil zdravstvenih storitev na področju vseh zdravstvenih dejavnosti, vključno z storitvami nastanitve in prehrane v bolnišnici ali zdravilišču, stroške vseh zdravil s pozitivne in vmesne liste predpisanih na recept, stroške reševalnih prevozov, stroške medicinsko tehničnih pripomočkov do 75 odstotkov cene in stroške zobnoprotetičnih nadomestkov do 75 odstotkov cene.
Kdaj skleniti dopolnilno zdravstveno zavarovanje? Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je priporočljivo skleniti v roku enega meseca odkar postanete zavezanec za plačilo razlike v ceni zdravstvenih storitev, to pa je ob prenehanju statusa študenta ali dijaka, mesec dni pred dopolnjenim 26. letom starosti in ob prvi zaposlitvi.

Če v tem času ne uredite zavarovanja, zakon določa trimesečno čakalno dobo. V kolikor namreč sklenete zavarovanje kasneje, boste morali premijo plačevati tri mesece preden boste upravičeni do ugodnosti dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. V teh treh mesecih morate stroške doplačil zdravstvenih storitev in zdravil plačevati sami. V kolikor pa je obdobje nezavarivanosti daljše od enega leta pa zakon predpisuje tri odstotni pribitek na premijo na vsako nezavarovano leto, skupno povišanje pa je lahko največ za 80 odstotkov premije.
Pri katerih zdravstvenih zavarovalnicah pa lahko sklenete dopolnilno zdravstveno zavarovanje in koliko boste plačali. To obliko zavarovanja lahko sklenete pri zavarovalnicah Vzajemna, Adriatic Slovenica in Triglav. Mesečne premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja so pri vseh treh zavarovalnicah zelo podobne in se razlikujejo le za dober evro. Najcenejša je Vzajemna, ki na mesec za dopolnilno zdravstveno zavarovanje zaračuna 24,62 evra, z zakonsko obveznim triodstotnim popustom pa 23,88 evra. Pri Zavarovalnici Triglav boste plačali 25,99 evra, s triodstotnim popustom 25,21 evra. Pri Adriatic Slovenici pa boste odšteli največ 26,49 evra oziroma 25,70 evra s triodstotnim popustom.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV