Cekin.si
Prostorski načrt

Premoženje

Veste, kako najhitreje do svoje hiše?

M.M.
16. 08. 2012 11.37
11

Že pred začetkom gradnje hiše lahko izgubite kar nekaj živcev. Pred gradnjo hiše je namreč potrebno urediti kar nekaj birokracije. Poglejte si postopek, kako priti do gradbenega dovoljenja.

Za gradnjo novega objekta, rekonstrukcijo objekta, nadomestno gradnjo, odstranitev objekta in spremembo namembnosti objekta potrebujete gradbeno dovoljenje, ki ga izda pristojna upravna enota ob predložitvi vseh dokumentov, ki so pomembni za njegovo pridobitev. Gradbenega dovoljenja pa ni potrebno pridobiti za stanovanjske objekte, ki so bili zgrajeni pred letom 1967, ker takrat še ni veljala zakonodaja, ki bi ga določala.

Kako do gradbenega dovoljenja?

1. Zazidljivost parcele

Za pridobitev gradbenega diovoljenja morate preveriti zazidljivost parcele oziroma preveriti, če je na parceli gradnja dopustna, saj je možno graditi le na nezazidanih stavbnih zemljiščih. V kolikor je parcela zazidljiva in je poseg možen, na pristojni občini zaprosimo za izdajo Lokacijske informacije (to je dokument, ki na enem mestu združuje podatke in pogoje, zahteve, obveznosti ter prepovedi, ki se nanašajo na posamezno zemljiško parcelo oziroma več zemljiških parcel. Čeprav nov ne zahteva več lokacijske informacije, je izredno dobrodošla, saj s prve roke izvemo kakšne so prostorske omejitve za parcelo, kakšna vrsta gradnje je možna na njej, kakšni so možni posegi v okolje…) ter pridobimo fotokopijo grafično prikazanega predvidenega območja izseka iz PUP-a za območje predvidene gradnje. Lokacijska informacija služi nam ali projektantu za izdelavo idejnega projekta.

2. Soglasja

S pridobitvijo soglasij pristojnih soglasodajalcev je priporočljivo preveriti ali je predmetna parcela ali parcele morebiti varovana na podlagi posebnega predpisa. Državni soglasodajalci lahko izdajajo soglasja, kot so: kulturnovarstveno soglasje, soglasje za raziskavo in odstranitev dediščine, naravovarstveno soglasje, vodno soglasje, okoljevarstveno soglasje, požarno soglasje in še veliko ostalih.

3. Pravica graditi

Pred pridobitvijo gradbenega dovoljenja morate imeti tudi urejeno pravico za gradnjo, saj je to temeljni pogoj za izdajo gradbenega dovoljenja. Za takšno dokazilo se šteje izpisek iz zemljiške knjige, iz katere izhaja, da ima investitor na določeni nepremičnini lastninsko ali kakšno drugo stvarno oziroma obligacijsko pravico, ki mu omogoča gradnjo oziroma izvajanje del na takšni nepremičnini. Kot dokaz se šteje tudi notarsko overjena pogodba z dokazilom o vložitvi predloga za vpis pogodbe o pridobitvi lastninske ali kakšne druge stvarne oziroma obligacijske pravice na določeni nepremičnini v zemljiško knjigo, ki investitorju dovoljuje gradnjo oziroma izvajanje del na takšni nepremičnini ali druga listina, ki v skladu z zakonom o graditvi objektov izkazuje pravico graditi oziroma izvajati dela na določeni nepremičnini.

Gradbenega dovoljenja ni mogoče izdati, če investitor ne predloži ustrezne notarsko overjene pogodbe, ki je sposobna za vpis v zemljiško knjigo.

4. Komunalni prispevek

Poskrbeti je treba za plačilo morebitnega komunalnega prispevka in drugih dajatev, katerih plačilo je pogoj za izdajo gradbenega dovoljenja. Komunalni prispevek je plačilo dela stroškov gradnje komunalne opreme, ki ga zavezanec plača občini. Opozoriti pa je potrebno, da v višino komunalnega prispevka niso vključeni stroški vzdrževanja komunalne opreme. Cena komunalnega prispevka za priključitev na vodno, komunalno in ostalo omrežje se giblje od 5.000 evrov do 20.000 evrov in več. Odvisna je od omogočene komunalne opremljenosti (voda, kanalizacija, ekološki otok,...), površine parcele objekta in neto tlorisne površine predvidenega objekta.

Ob tem pa velja omeniti tudi priključitev na elektro omrežje. Za priključek na elektro omrežje morate pridobiti dokumentacijo in na vaše elektro podjetje oddati Vlogo za izdajo soglasja za priključitev na distribucijsko omrežje ter vlogo za sklenitev pogodbe o priključitvi. Cena priključitve novega uporabnika na elektro omrežje je odvisna od elektro podjetja in od priključne moči, ki si jo izberete.

5. Projektna dokumentacija

Projektno dokumentacijo je potrebno priložiti zahtevi za izdajo gradbenega dovoljenja. Naroči se jo pri projektivnem podjetju, kjer jo izdela pooblaščeni projektant oziroma projektanti, ki imajo pri Zbornici za arhitekturo in prostor ali Inženirski zbornici Slovenije pridobljeno pooblastilo za projektiranje.

Prostorski načrt
Prostorski načrtFOTO: Kanal A
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 861