Gospod Cheng se je v zgodnjih dvajsetih letih iz domače kitajske vasice preselil v mesto Foshan v provinci Guangdong. Vse od takrat se je preživljal z gojenjem rib. Kljub dobremu zaslužku je živel zelo skromno, saj je varčeval za morebitne težke čase. V štirih desetletjih je privarčeval kar 80 tisoč kitajskih juanov (malo manj kot 10 tisoč evrov), a namesto da bi ta denar shranil v banki, ga je skril v domači lopi zraven ribnika, ki mu je zagotavljal zaslužek. Kitajskim bankam namreč ni zaupal.
Pred nekaj meseci se je Cheng odpravil v lopo, da bi iz skrivnega predala vzel nekaj denarja, ki ga je potreboval za nakup hrane za ribe, a ko je odprl predal z denarjem, ga je čakalo neprijetno presenečenje. Vreča, v katero je shranil bankovce, je bila namreč polna termitov, denar pa sesekljan na neprepoznavne koščke. Šokirani Kitajec je nemudoma poklical policijo, a kar polovica denarja je bila za vedno izgubljena. Majhni koščki bankovcev so se namreč zaradi vlage ob ribniku zlepili skupaj in tako je od njih ostala le gora neuporabnega papirja.
V spremstvu policije se je Cheng z vrečo bolj ali manj sesekljanega denarja sicer odpravil do bližnje banke, kjer pa so mu lahko za nove bankovce zamenjali le polovico celotne vsote, torej 40 tisoč kitajskih juanov. Preostali so bili namreč preveč poškodovani, da bi iz njih lahko razbrali, koliko denarja je dejansko imel Cheng v domači lopi, na lepe oči pa očitno ne nasedajo niti kitajski bankirji. Bančni uslužbenec je pojasnil, da to ni prvi tovrstni primer, ki ga obravnavajo in da bi se ljudje lahko iz Chengove zgodbe končno naučili, da je prihranke morda res varneje hraniti v banki, saj doma nanje poleg tatov očitno prežijo tudi termiti.
Komentarji (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV