Cekin.si
Delo upokojencev

Dodatki

To so dela, ki vplivajo na višino pokojnine

Špela Zupan
04. 11. 2022 04.30
1

Tudi upokojenci lahko delajo in dodatno zaslužijo ob pokojnini. Preverite, koliko ur mesečno lahko delajo, kolikšen je lahko dodaten zaslužek, na kakšen način se tedaj obračuna pokojnina in kako je z davki!

Povprečna starostna pokojnina je septembra 2022 v Sloveniji znašala 977,23 evra bruto oziroma 971,03 evra neto, najnižja pa je bila okoli 300 evrov. Pokojnine so nizke in več kot polovica upokojencev živi pod pragom revščine. Že zdaj je težko preživeti zgolj ob pokojnini in opozorila so, da ne bo nič bolje, kvečjemu slabše. Imajo pa upokojenci možnost dodatnega zaslužka z opravljanjem začasnega ali občasnega dela in največje je zanimanje za možnost dela, ki ne vpliva na višino izplačane pokojnine.

Delo, ki vpliva na pokojnino

Upokojenec lahko opravlja delo, ki vpliva na pokojnino, in delo, ki ne vpliva na pokojnino. Na višino izplačane pokojnine vplivajo: ponovna zaposlitev, odprtje s. p., ustanovitev podjetja, zavoda s funkcijo poslovodne osebe oziroma direktorja, kot na primer d. o. o. Pri ponovnem vstopu na trg dela ni omejitve zaslužka, lahko pa gre za vnovični vstop na trg dela za manj kot polni delovni čas in izplačilo sorazmernega dela pokojnine ali za ponovni vstop v zavarovanje za polni delovni čas in izplačilo 40 odstotkov starostne pokojnine.

Delodajalec v primeru vnovične zaposlitve prijavi upokojenca v pokojninsko in invalidsko zavarovanje, ob odprtju s. p. ali d. o. o. se mora sam prijaviti v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Obenem mora obvestiti Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ), kajti med tovrstnim delom ni upravičen do izplačila cele pokojnine. Zavod ima tudi dostop do uradne evidence Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) in Agencije za za javnopravne evidence in storitve (AJPES) ter lahko po uradni dolžnosti sproži postopek prenehanja izplačila celotne pokojnine.

Upokojenec s ponovno zaposlitvijo, ko sklene pogodbe o zaposlitvi, ali z odprtjem samostojne dejavnosti ali gospodarske družbe, v kateri je lastnik in poslovodna oseba hkrati, ni upravičen do izplačila cele pokojnine. Lahko dobi izplačanih 40 odstotkov pokojnine, če dela polni delovni čas (osem ur dnevno), oziroma do izplačila sorazmernega dela pokojnine, če dela med dvema do sedem ur dnevno in ob pogoju, da poda vlogo pri ZPIZ. "Do tega je upravičen največ tri leta, če pred upokojitvijo ni koristil bonitete 40 odstotkov kot zavarovanec ali povečane delne pokojnine 50 + 20 odstotkov, 37,5 + 25 odstotkov ...). Po treh letih mu pripada 20 odstotkov," so pojasnili na ZPIZ.

16.361 upokojencev prejema delno pokojnino, torej so še delovno aktivni, je razvidno iz mesečnega Statističnega poročila ZPIZa za september. Največ je zanimanja za delo, ki ne vpliva na pokojnino.
16.361 upokojencev prejema delno pokojnino, torej so še delovno aktivni, je razvidno iz mesečnega Statističnega poročila ZPIZa za september. Največ je zanimanja za delo, ki ne vpliva na pokojnino.FOTO: Adobe Stock
Na ZPIZ so podali primer upokojenca, če se reaktivira za osem ur in če njegova pokojnina znaša 1000 evrov. Poleg plače za osem ur je upravičen do 40 odstotkov od 1000 evrov, kar znese 400 evrov minus davek. Znesek prejemka, naveden v odločbi o priznanju pravice do izplačila 40 odstotkov pokojnine ali sorazmernega dela pokojnine, ko zavarovanec dela med štiri in sedem ur, namreč predstavlja osnovo, od katere se obračuna akontacija dohodnine.

Če se upokojenec reaktivira med dvema do sedem ur dnevno, poleg plače prejema zakonsko določena sorazmerni delež pokojnine. Če dela več, dobi manj pokojnine, in obratno. Če denimo dela najmanj za dve uri dnevno (10 do 14 ur tedensko), se mu izplačuje sorazmerni del pokojnine v višini 75 odstotkov, ob delu najmanj za tri ure dnevno (15 do 19 ur tedensko), se v višini 62,5 odstotka, ob delu najmanj za štiri ure dnevno (20 do 24 ur tedensko), v višini 50 odstotkov, ki se poveča za 20 odstotkov. Če se reaktivira najmanj za pet ur dnevno (25 do 29 ur tedensko), se mu izplačuje sorazmerni del pokojnine v višini 37,5 odstotka, ki se poveča za 25 odstotkov, če se reaktivira najmanj za šest ur dnevno (30 do 34 ur tedensko), se mu izplačuje pokojnina v višini 25 odstotkov, ki se poveča za 30 odstotkov, in če se reaktivira najmanj za sedem ur dnevno (35 do 39 ur tedensko), se mu izplačuje sorazmerni del pokojnine v višini 12,5 odstotka, ki se poveča za 35 odstotkov. Povečan sorazmerni del pokojnine mu prav tako pripada tri leta, če prej ni koristil bonitet, so obrazložili na ZPIZ.

Če se upokojenec reaktivira za štiri ure in če pokojnina znaša 1000 evrov, je upravičen do polovice od 1000 evrov, kar je 500 evrov. Znesek se poveča za 20 odstotkov od 1000 evrov, kar znese 200 evrov. Skupaj torej prejme za štiri ure plače in 700 evrov minus davek.

Delo, ki ne vpliva na pokojnino

Upokojenec lahko opravlja tudi delo, ki ne vpliva na pokojnino. Lahko dodatno služi na podlagi avtorske, podjemne, mandatne pogodbe, opravlja začasno ali občasno delo, osebno dopolnilno delo in kratkotrajno delo. Možnost ima opravljati dopolnilno dejavnost na kmetiji ali zasedati funkcijo družbenika, prokurista, družbenika in prokurista ter poslovodne osebe, pri čemer ni prijave v obvezno zavarovanje. V nanizanih primerih so upokojenci upravičeni do izplačila celotne pokojnine, zaradi česar ZPIZa ni potrebno obveščati o opravljanju dela.

Kakšne dohodke in kakšno delovno dobo bi moral imeti posameznik, če bi želel prejemati pokojnino okoli 800 evrov in 1300 evrov?

Na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (ZPIZ) so naredili izračun ob predpostavki, da gre za 60-letnega upokojenca/ko z dopolnjenimi 40 leti pokojninske dobe brez dokupa: "Če upoštevamo, da je starostna pokojnina v višini 800 evrov že usklajena za odstotek in za 4,4 odstotka, potem bi za pokojnino v navedeni višini morala znašati pokojninska osnova (najugodnejše mesečno povprečje (neto) osnov zavarovanca iz katerih koli najugodnejših zaporednih 24 let zavarovanja od vključno leta 1970 dalje) zavarovanke približno 1200 evrov, zavarovanca pa približno 1230 evrov. Njuna odmerna odstotka za 40 let dopolnjene pokojninske dobe v letu 2022 sta namreč še različna (za zavarovanko 63,5, za zavarovanca 61,5 odstotka)". In kolikšna bi morala biti plača za pokojnino 1300 evrov? "Pokojninska osnova zavarovanke bi morala znašati približno 1940, pokojninska osnova zavarovanca pa približno 2000 evrov."

Pri delu na avtorsko, podjemno ali mandatno pogodbo, osebnem dopolnilnem delu, opravljanju dopolnilne dejavnosti na kmetiji, funkcije družbenika, prokurista, poslovodne osebe, ni omejitve števila ur dela na mesec. Pri opravljanju začasnega ali občasnega dela lahko upokojenec na mesec opravi 90 ur dela, trikrat letno 120 ur na mesec, skupaj največ 1080 ur na leto, pri čemer navedeno število ur velja od 5. marca do 31. decembra 2022 kot interventni ukrep za podporo trga dela. Sicer pa velja, da lahko na mesec opravi 60 ur dela, trikrat letno 90 ur na mesec, skupaj največ 720 ur na leto. Kratkotrajno delo se medtem lahko opravlja največ 40 ur mesečno, so pojasnili na ZPIZ.

Pri avtorski pogodbi oziroma drugem pravnem razmerju, opravljanju dopolnilne dejavnosti na kmetiji, funkcije družbenika, prokurista, poslovodne osebe, ni omejitve zaslužka. Pri opravljanju začasnega ali občasnega dela lahko upokojenci od 14. maja 2022 do 28. februarja 2023 zaslužijo najmanj 6,17 evra bruto na uro, v letu 2022 največ 9237,96 evra bruto. Pri osebnem dopolnilnem delu prihodek v polletju koledarskega leta ne sme presegati treh povprečnih neto plač v Sloveniji iz preteklega koledarskega leta, kar je v letu 2021 znašalo 3810,09 evra. Za kratkotrajno delo pa ni plačila, delodajalec lahko povrne stroške prevoza in prehrane med delom, so obrazložili na ZPIZ.

Če se upokojenec vnovič zaposli s sklenitvijo pogodbe o zaposlitvi ali odpre s. p. za polni delovni čas osem ur, se mu na podlagi vloge ZPIZu izplačuje 40 odstotkov že uveljavljene starostne pokojnine.
Če se upokojenec vnovič zaposli s sklenitvijo pogodbe o zaposlitvi ali odpre s. p. za polni delovni čas osem ur, se mu na podlagi vloge ZPIZu izplačuje 40 odstotkov že uveljavljene starostne pokojnine.FOTO: Adobe Stock

Kje lahko preverite, kdaj boste izpolnili pogoje za upokojitev in kolikšna bo vaša pokojnina?

Kdaj boste predvidoma izpolnili pogoje za upokojitev in koliko bo znašala pokojnina, lahko brez registracije preverite s pomočjo Splošnega informativnega pokojninskega kalkulatorja na spletni strani ZPIZ. Storitev omogoča izvedbo informativnega izračuna datuma izpolnjevanja pogojev za pridobitev pravice do starostne oziroma predčasne pokojnine ter višine pokojnine na podlagi podatkov, ki jih ročno vnesete. Osebni informativni pokojninski kalkulator pa omogoča izvedbo informativnega izračuna datuma izpolnjevanja pogojev za pridobitev pravice do starostne oziroma predčasne pokojnine ter višine pokojnine na podlagi osebnih podatkov uporabnika, ki so zapisani v informacijskem sistemu ZPIZ in vplivajo na priznanje in odmero pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Storitev je namenjena registriranim uporabnikom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 832