![](https://images.24ur.com/media/images/1100x619/Feb2025/4afabcb4209c5ebca780_63362852.jpg?v=3412&fop=fp:0.44:0.50)
Pobudo za razpis zakonodajnega referenduma lahko sicer vloži vsak volivec, skupina volivcev ali politična stranka, podprta mora biti s podpisi najmanj 2500 volivcev. Predsednica DZ nato določi 35-dnevni rok za zbiranje podpisov za podporo zahtevi, to pa lahko predlagatelj vloži, če zbere najmanj 40.000 podpisov volivcev. Če je zahteva popolna in podprta z zadostnim številom podpisov, mora DZ v sedmih dneh razpisati referendum.
SDS bo 40.000 podpisov pod pobudo za zakonodajni referendum zbirala na svojih stojnicah pred upravnimi enotami po celi Sloveniji, podpis podpore pa bo mogoče prispevati tudi prek portala euprava, ki ga vodi ministrstvo za digitalno preobrazbo, je še pojasnil poslanec Hoivik, ki je tudi prepričan, da gre pri dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke za dodatke za elito, za peščico, med tem ko po njegovih besedah "99,99 odstotka upokojencev ne bo prejelo nič oziroma zelo, zelo malo".
Zmotilo ga je tudi, da je vlada zakon o dodatkih k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti sprejela v času, ko je hkrati povišala obvezen prispevek za RTV Slovenija in obvezno zdravstveno zavarovanje ter 1. julija uvaja nov davek na dolgotrajno oskrbo in grozi z novim nepremičninskim davkom.
Hoivik je prepričan, da bo SDS zbrala potrebnih 40.000 podpisov ter nato aktivno sodelovala v predreferendumski kampanji in da bo udeležba na referendumu, ki bi lahko bil maja, množična.
Na kulturnem ministrstvu odgovarjajo: To ne bi bilo smotrno, saj so stroški zanj okoli pet milijonov evrov. "Po naših ocenah bi stroški referenduma ustvarili za 70 let dodatkov k pokojninam," dodajajo po poročanju informativne oddaje 24UR.