Če s kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti ni določeno drugače, je delodajalec delavcu, ki je bil pri njem zaposlen najmanj pet let in se je potem upokojil, ob prenehanju pogodbe o zaposlitvi dolžan izplačati odpravnino v višini dveh povprečnih mesečnih plač za pretekle tri mesece oziroma v višini dveh povprečnih mesečnih plač delavca za pretekle tri mesece, če je to za delavca ugodneje. Odpravnina se praviloma izplača z zadnjo plačo.

Delavec ima pravico do odpravnine le enkrat. Če sklene novo pogodbo o zaposlitvi, je upravičen le do ene odpravnine, in sicer tedaj, ko se prvič upokoji.
Kako je pri delni upokojitvi?
V primeru delne upokojitve bo upravičen do sorazmerne odpravnine. Ob popolni upokojitvi pa bo prejel odpravnino glede na njegov delovni čas – v preostalem delu.
Kljub temu tudi v tem primeru velja enak pogoj, kot je določen v prvem odstavku, in sicer da je delavec najmanj pet let v delovnem razmerju pri tem delodajalcu.
V primeru, ko bo delavec delal krajši delovni čas od polnega, bo ob upokojitvi upravičen do sorazmernega dela odpravnine. Tudi v tem primeru le pod pogojem, da je pri delodajalcu delal več kot pet let.
Izjema so delavci, ki v skladu s predpisi o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, s predpisi o zdravstvenem zavarovanju ali predpisi o starševskem dopustu delajo krajši delovni čas, saj so upravičeni do odpravnine ob upokojitvi, kot če bi delali polni delovni čas.
Vir podatkov: ZSSS
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV