Cekin.si
Ugodnosti za upokojence

Dodatki

Upokojenci, katere ugodnosti ste že izkoristili?

Špela Zupan
21. 09. 2023 09.35
3

Upokojenci imajo na voljo ugodnosti, ki jim jih nudijo ponudniki različnih storitev. Uveljavljajo jih ob predložitvi kartice upokojenca, ki jo prejmejo od Zavoda za invalidsko in pokojninsko zavarovanje.

Številni starejši imajo nizke pokojnine, s katerimi stežka živijo in pokrivajo življenjske stroške. A na voljo so jim tudi številne ugodnosti, s katerimi jim želijo olajšati življenje. 

Od julija 2020 so upokojenci oziroma starejši od 65 let, ki niso zaposleni, upravičeni do vozovnic za brezplačen medkrajevni prevoz ter za mestni potniški promet v Ljubljani in v Mariboru ter v nekaterih drugih mestnih občinah. Popuste za starejše nudijo tudi nekatere taxi službe, v vse več občinah imajo organiziran brezplačni prevoz za upokojence, ki ga prostovoljno opravljajo največkrat mlajši upokojenci. 

Sicer pa upokojencem pripadajo tudi določene ugodnosti, ki jim jih omogočajo javni in zasebni ponudniki. Uveljavljajo in koristijo jih lahko na podlagi upokojenske kartice, ki je veljavna ob predložitvi osebne izkaznice, potnega lista ali vozniškega dovoljenja. Novi upokojenci jo avtomatično prejmejo od Zavoda za invalidsko in pokojninsko zavarovanje (ZPIZ) predvidoma mesec dni po prejemu odločbe o upokojitvi, v primeru izgube, uničenja in drugih razlogov pa je treba oddati vlogo in nato ZPIZ izda novo. Upokojenec lahko vlogo za vnovično izdajo pošlje po klasični pošti na ZPIZ, lahko jo vloži elektronsko prek sistema Moj eZPIZ s kvalificiranim digitalnim potrdilom ali prek storitve eVloge za VSE brez digitalnega potrdila. Pridobitev kartice ali tudi morebitna vnovična izdaja (izgubljene, uničene ali poškodovane) kartice sta brezplačni.

Ob predložitvi kartice lahko upokojenci uveljavljajo razne ugodnosti, denimo določene popuste in druge pravice, pogojene s statusom, so pojasnili na ZPIZ. 

Tako so v nekaterih trgovinah, frizerskih in kozmetičnih salonih na voljo upokojenski popusti, akcije in ugodnosti. Upokojenci imajo lahko cenejše vstopnice za koncerte, gledališke predstave, muzeje, galerije, sejme, turistične znamenitosti, kino, živalske vrtove, pa tudi za bazene, wellness, telovadnice in vadbe. Pogosto so ugodnosti vezane na dan, recimo ob torkih ali/in četrtkih, lahko pa so tudi stalne, vsak dan v tednu. 

Upokojenci največkrat koristijo ugodnosti pri ponudnikih blaga, prevoznih storitev, kulturnih prireditev ali turističnih storitev, zaznavajo na Zavodu za invalidsko in pokojninsko zavarovanje. Po besedah predsednika Zveze društev upokojencev Slovenije, Janeza Sušnika, poleg uporabe brezplačnih prevozov spremljajo in veliko nakupujejo ob akcijah v trgovinah, predvsem za nakup živil ter ob večjih izdatkih za pohištvo in dražjo gospodinjsko opremo. 

Včasih turistične agencije ponujajo cenejša potovanja, določeni hoteli imajo v ponudbi upokojenske kartice ugodnosti. Pri nekaterih zavarovalnicah so nižje premije za zavarovanje avtomobila, nepremičnin in drugega premoženja, ponudniki telefonije, televizije in interneta nudijo posebne cenejše upokojenske pakete in za starejše so lahko nižje naročnine na revije in časopise. Pogosto imajo cenovno ugodnejše storitve banke, pri čemer recimo upokojencem zaračunajo manj za vodenje računa in nižjo provizijo ob plačilu položnic, določene dodatne akcije imajo lahko za imetnike kreditnih kartic, kot je na primer daljše odplačevanje na obroke. 

Upokojenci pogosto koristijo ugodnosti, ki jim jih omogočajo v trgovinah z živili. 
Upokojenci pogosto koristijo ugodnosti, ki jim jih omogočajo v trgovinah z živili. FOTO: Profimedia

Pomembno in veliko si medsebojno pomagajo upokojenci sami v društvih 

Upokojenci so pogosto včlanjeni v upokojenska društva, klube in zveze, v sklopu katerih se družijo, si pomagajo, se podpirajo, se povezujejo, se učijo in izobražujejo. Tako na primer organizirajo cenejše izlete, prevoze, potovanja, počitnice, dogodke, prireditve, zabave, nudijo možnost cenejših športnih aktivnosti in vadb ter omogočajo raznorazna izobraževanja in delavnice, kjer se lahko učijo tuje jezike, uporabljati računalnike in pametne telefone, varno voziti, kvačkati, kuhati, slikati, ustvarjati ... 

V okviru Zveze društev upokojencev Slovenije (ZDUS) deluje tudi humanitarni program Starejši za starejše. Izvajajo ga prostovoljci v društvih upokojencev po celi Sloveniji in je izjemno pomemben za sopomoč, druženje in sožitje. Starejši tako na različne načine pomagajo starejšim, jih obiskujejo na domu, organizirajo druženja, po potrebi nudijo prevoz, pomagajo pri urejanju in komunikaciji z državnimi inštitucijami, skratka vskočijo, kadar in kjer koli je treba. Predsednik ZDUS Janez Sušnik je izpostavil, da pomoč nudijo prostovoljci in dodal, da bi bilo lepo, če bi se zanje omogočilo dodatne ugodnosti, kot so cenejši nakupi oblačil, obutve in ostalih potrebnih reči. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2025, Cekin.si, Vse pravice pridržane Verzija: 832