Prihodnja ureditev usklajevanja pokojnin, načrtovana od leta 2026, prinaša pomembne spremembe v izračunu povišanj. Do leta 2030 bodo pokojnine usklajene na podlagi kombinacije rasti plač in inflacije, nato pa se bo delež vpliva plač postopoma zmanjševal, delež inflacije pa povečeval. Cilj je prilagoditev pokojnin ekonomskim razmeram in ohranitev kupne moči upokojencev v dolgoročnem obdobju.
Pokojninska reforma prinaša spremembe, ki vplivajo na izračun pokojnin. Analiza strokovnjaka izpostavlja daljšanje obračunskega obdobja kot ključni dejavnik, ki znižuje pokojninsko osnovo. Čeprav podaljšanje upokojitvene starosti velja za upravičeno zaradi daljše življenjske dobe, so pomembne debate o enakih možnostih za ženske. Ta sprememba ima velik vpliv na prihodnje pokojnine.
Preverite, zakaj bo tokratna pokojnina nižja.
Pokojninska novela naj bi za vse upokojence prinesla božičnico. Kakšen naj bi bil znesek upokojenske božičnice? Kdaj naj bi bila izplačana? Preverite, kakšna naj bi bila pokojninska reforma.
Statistični urad vsem, ki dvomijo o pravilnosti podatkov o rasti plač v letu 2024 glede na leto prej, pojasnjuje, da so lani prešli na uporabo novega administrativnega podatkovnega vira. Zveza društev upokojencev namreč meni, da so bili upokojenci pri letošnji uskladitvi pokojnin, pri kateri se je upoštevala tudi rast plač, prikrajšani.
Preverite, kaj morate vedeti o obračunu pokojnine.
Medtem ko se svetovno prebivalstvo stara, se čas za upokojitev podaljšuje. V katerih državah je torej najbolje biti upokojenec?
Prejemnikov pokojnin iz obveznega zavarovanja je po zadnjih podatkih zavoda več kot 647.600. Med njimi je starostnih upokojencev nekaj nad 493.000.
SDS bo predvidoma konec prihodnjega tedna začel zbirati podpise za zakonodajni referendum o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti, je napovedal poslanec SDS Andrej Hoivik. Kot je dodal, je poslanska skupina SDS za vložitev pobude v tednu dni zbrala približno 8700 podpisov. Te morajo sedaj preveriti strokovne službe državnega zbora.
Preverite, kdaj boste v letu 2025 na račun prejeli pokojnino.
DZ je na izredni seji brez glasu proti sprejel novelo zakona o matični evidenci zavarovancev, ki je bila v obravnavi po nujnem postopku. V skladu z njo bo vlogo za zagotovljeno vdovsko pokojnino mogoče vložiti do konca leta 2026. Po zdaj veljavni zakonodaji bi se rok sicer iztekel konec letošnjega leta.