Ali vas skrbi, da boste v pokoju finančno obubožali?

Ali vas skrbi, da boste v pokoju finančno obubožali?

M.M.
19.03.2024, 4:48
0
Del vprašanih v britanski raziskavi je izrazil izredno močno zaskrbljenost nad tem, kakšne bodo njihove finance po upokojitvi. Ali tudi vas skrbi, kako boste preživeli, ko ne boste več delali?

Za prikaz vsebine je potrebno omogočite piškotke družbenih omrežij. Omogoči piškotke

Britanska spletna stran This is Money navaja poročilo, ki kaže, da kar 48 odstotkov ljudi skrbi, da njihovi pokojninski prihranki ne bodo zadostovali za mirno življenje po upokojitvi.

Približno 56 odstotkov vprašanih pa pravi, da niso zbrali dovolj denarja za upokojitev, kaže raziskava družbe Investec Wealth & Investment.

Ženske so bolj zaskrbljene kot moški, saj jih je o tem poročalo 61 odstotkov v primerjavi s 53 odstotki moških.

Medtem ko so starejši najmanj zaskrbljeni, tretjina starejših od 65 let meni, da jim lahko med upokojitvijo zmanjka denarja. Med starejšimi od 65 let, ki so odgovorili, da jih to ne skrbi, jih ima 43 odstotkov pokojnino s tako imenovanim določenim zneskom. To v Veliki Britaniji pomeni, da delodajalec zagotavlja varen dohodek na podlagi plače, ki jo je zaposleni zaslužil, in let, ki jih je pri njem preživel. A zdaj pokojnine tako obračunavajo le tistim, ki delajo v javnem sektorju, v zasebnem ne več. 

Med tistimi, ki so stari med 45 in 54 let, jih je kar 70 odstotkov poročalo, da so zaskrbljeni zaradi trenutne višine svojega pokojninskega sklada, zaradi česar so posledično izredno zaskrbljeni tudi za svojo upokojitev.

Mlajši od 45 let ne zaostajajo veliko, saj jih 67 odstotkov skrbi, da nimajo dovolj sredstev za upokojitev, 57 odstotkov pa se jih boji, da jim bo med upokojitvijo zmanjkalo denarja.

PREBERI ŠE

Koliko denarja običajno prihranijo ljudje vaše starosti?

Ade Babatunde, pooblaščeni finančni načrtovalec pri Investecu, je dejal, da je skrb vzbujajoče videti veliko število ljudi, ki sicer imajo pokojninske prihranke, a jih kljub temu skrbi, da jim bo ob upokojitvi zmanjkalo denarja. "Nekaj tega je mogoče pojasniti s tem, da so ljudje zaskrbljeni pred svojo dejansko upokojitvijo, kar je dobro, če jih to spodbudi k večjemu varčevanju in iskanju strokovnega finančnega nasveta. Idealno bi bilo, če bi ljudje varčevali čim več in čim dlje, zato pozivamo vse, ki jih skrbi varčevanje ob upokojitvi, naj se pogovorijo s finančnim svetovalcem," je dodal.

Po podatkih združenja Pension and Lifetime Saving Association si lahko le eden od petih novih upokojencev privošči dodatek k državni pokojnini v višini 31.300 funtov (36.602 evrov), kar je znesek, potreben za "zmeren" življenjski slog, v primerjavi z enim od treh novih upokojencev pred letom dni. Dohodek, ki ga upokojenci potrebujejo za tak način življenja, torej za zmeren, se je v zadnjem letu povečal za 27 odstotkov, tako da zdaj par potrebuje 43.100 funtov (50.404 evrov), medtem ko je lani potreboval 34.000 funtov (39.760 evrov).

In še to: na podlagi raziskave družbe Investec je 77 odstotkov britanskih upokojencev poročalo o zmanjšanju mesečnega dohodka po koncu poklicne poti, pri čemer se je četrtini upokojencev dohodek zmanjšal za več kot 50 odstotkov. Medtem je 67 odstotkov tistih, ki se še niso upokojili, izjavilo, da pričakujejo, da se bo njihov zaslužek zmanjšal, le štirje odstotki pa, da se bo povečal.

Ali je že prepozno za povečanje pokojnine?

Starejši delavec
Starejši delavecFOTO: Shutterstock

Helen Morrissey, vodja oddelka za pokojninske analize pri družbi Hargreaves Lansdown, predlaga, da najprej ugotovite, kakšen življenjski slog želite imeti v pokoju, nato pa, koliko sredstev boste potrebovali za to. Vsak ima drugačne želje, zato se tudi zneski močno razlikujejo. 

"Pokojninski kalkulatorji so lahko izredno koristni, saj vam pomagajo ugotoviti, koliko ste na dobri poti, da boste prejemali pokojnino, in kakšen bi bil morebitni učinek, če bi varčevali nekoliko več. Njihova redna uporaba vam lahko resnično pomaga, da se držite začrtane poti. Če menite, da vaša pokojnina zaostaja za želeno, obstajajo možnosti, ki vam lahko pomagajo pri njenem povečanju pred upokojitvijo," pravi. 

Poiščite zaposlitve z boljšo plačo, skušajte vplačevati v pokojninska zavarovanja in pametno investirajte del zaslužka. 

Povzeto po This is Money